| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Urzędnicy magistratu opracowali kodeks etyki

Urzędnicy magistratu opracowali kodeks etyki

Szczecińscy urzędnicy zatrudnieni w tamtejszym magistracie opracowali dla siebie kodeks etyki zawodowej. Nieformalnie jego wytyczne obowiązują już od ubiegłego tygodnia.

Kodeks zawiera zasady i wartości etyczne wyznaczające standardy postępowania pracowników szczecińskiego urzędu miasta. Ma sprzyjać "budowaniu efektywnej, uczciwej i przyjaznej administracji samorządowej" oraz "kształtować właściwe relacje pracowników ze społecznością lokalną".

Przyjęto w nim, że urzędnicy powinni w pracy kierować się siedmioma zasadami: praworządnością, rzetelnością, bezstronnością, profesjonalizmem, jawnością, neutralnością i odpowiedzialnością.

Urzędnik ma postępować tak, aby mieszkańcy Szczecina mieli zaufanie do pracowników swojego urzędu. "Urzędnik pamięta, że swoim postępowaniem daje świadectwo o Gminie Miasto Szczecin i jej organach oraz współtworzy wizerunek administracji samorządowej" - napisano w kodeksie.

Ponadto szczecińscy urzędnicy powinni wykonywać swoje obowiązki "mając zawsze na względzie interes publiczny". Nie wolno im kierować się emocjami, ani uprzedzeniami w kontaktach z petentami, muszą być też gotowi do "przyjęcia krytyki, uznania swoich błędów i do naprawienia ich konsekwencji".

Kodeks zaleca także, by "w przypadku konfliktu interesu w sprawach prywatnych i służbowych urzędnik wyłączył się z działań mogących wywołać podejrzenia o stronniczość lub interesowność". 

Urzędnik powinien też być - jeśli to konieczne - w stałym kontakcie z petentami i odpowiadać na korespondencję. Powinien być zawsze życzliwy i uprzejmy oraz godnie reprezentować swoje miejsce pracy i miasto - takie są zasady zapisane w kodeksie.

"W formie zarządzenia prezydenta miasta kodeks zostanie wprowadzony w życie przypuszczalnie na najbliższej sesji rady miejskiej" - poinformował Szymon Świtała z biura prasowego urzędu miasta. Kodeks zamieszczono na stronach internetowych urzędu. 

Świtała podkreślił, że była to "inicjatywa oddolna" urzędników. Dodał, że projekt kodeksu został przesłany wszystkim pracownikom. "Kodeks był przez dwa tygodnie "w obiegu" i pracownicy mogli wtedy wnosić do niego swoje uwagi" - wyjaśnił.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Artur Zych

Wiceprezes Zarządu i Dyrektor Handlowy BIK Brokers. Absolwent wydziału Zarządzania i Marketingu Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1992-95 jeden z organizatorów i założycieli sieci restauracji KFC, Pizza Hut i Taco Bell należącej do PepsiCo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »