REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niezależni, ale podporządkowani

REKLAMA

O ile sędziowie w sprawowaniu urzędu są niezawiśli i podlegają tylko ustawom, o tyle prokurator przy wykonywaniu swoich czynności jest niezależny.
Na pierwszy rzut oka nie widać większej różnicy między niezawisłością a niezależnością. Różnica jednak jest, i to znaczna. Prokurator jest zobowiązany bowiem do wykonywania zarządzeń, wytycznych i poleceń przełożonych.

Jednym ze sztandarowych haseł wyborczych Prawa i Sprawiedliwości była zapowiedź głębokiej reorganizacji prokuratury, w tym wzmocnienie niezależności prokuratorów poprzez przyznanie im prawa odmówienia wykonania polecenia. Środowisko prokuratorskie czeka od dawna na te zmiany.

REKLAMA

Pierwsze polecenia

Zanim do tego jednak dojdzie, na polecenie ministra sprawiedliwości prokurator apelacyjny wydał nakaz uchylenia tymczasowego aresztowania zastosowanego wobec pięciu mężczyzn podejrzanych o lincz na recydywiście we Włodowie. Decyzja ta, choć wychodzi naprzeciw oczekiwaniom społecznym, pokazuje, że ministrowi trudno będzie się rozstać z ręcznym sterowaniem.

Najważniejsza hierarchia

REKLAMA

Obecnie, w myśl ustawy o prokuraturze, prokurator jest obowiązany wykonywać zarządzenia, wytyczne i polecenia przełożonego prokuratora. Polecenie dotyczące treści czynności procesowej prokurator przełożony powinien wydać na piśmie. Jeśli prokurator zażąda uzasadnienia, powinno być ono dołączone do polecenia. Przepisy dopuszczają również także przekazanie polecenia ustnie.

Prokurator podwładny, jeśli nie zgadza się z decyzją przełożonego, może żądać zmiany polecenia lub wyłączenia go od wykonania czynności albo od udziału w sprawie. Kieruje w tej sprawie pismo do swego bezpośredniego przełożonego. O tym, czy do wyłączenia dojdzie, czy też nie, rozstrzyga ostatecznie prokurator bezpośrednio przełożony nad prokuratorem, który wydał polecenie.

Co ważne, polecenie dotyczące treści czynności procesowej, wydane przez prokuratora przełożonego innego niż prokurator bezpośrednio przełożony (a więc np. przez prokuratora apelacyjnego w stosunku do rejonowego), nie może obejmować sposobu zakończenia postępowania przygotowawczego (np. jego umorzenia, skierowania do sądu aktu oskarżenia) oraz postępowania przed sądem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Jak pozbyć się nacisków

Niezależność prokuratorów mają także gwarantować im apolityczność i zakaz udziału w działalności politycznej, przysługujący im immunitet, określone, precyzyjnie uregulowane podstawy odwołania go ze stanowiska, zakaz piastowania innych urzędów, zakaz przenoszenia prokuratorów.

Praktyka pokazuje, że te formalne gwarancje niezależności są często niewystarczające w przypadku występowania pośrednich lub nieformalnych mechanizmów, poprzez które podmioty z zewnątrz mogą wywierać wpływ na prokuratorów.

Niezależności może zagrażać np. zewnętrzna kontrola nad budżetem i działalnością administracyjną prokuratury, karierami prokuratorów czy aparatem dyscyplinarnym. Minister sprawiedliwości w czasie kampanii wyborczej mówił: „Nie będę malowanym ministrem sprawiedliwości. Damy prokuratorom możliwość odmowy, jeżeli nie zgadzają się z poleceniem swojego przełożonego. W takim przypadku automatycznie będzie wszczynane postępowanie wyjaśniające prowadzone przez wyższą instancję”.

Założenie to niewątpliwie słuszne może okazać się niewystarczające dla wprowadzenia pełnej niezależności.

REKLAMA

Prokurator Krzysztof Parulski ze wspomnianego stowarzyszenia zwraca uwagę, że prokuratura powinna w miarę możliwości stanowić odrębną (samodzielną) i autonomiczną (samoadministrującą) siłę lub co najmniej mieć znaczący udział w administrowaniu swoimi sprawami.

Korzystanie z niezależności prokuratorskiej leży przecież w interesie polskiego społeczeństwa, które w wyniku długoletnich doświadczeń przekonało się o niezbędności tej cechy dla tego zawodu, by móc zapewnić wszystkim równe traktowanie i dostęp do rzeczywistego wymiaru sprawiedliwości.

Ustawa o prokuraturze

Art. 10. 1. Prokurator generalny kieruje działalnością prokuratury osobiście bądź przez zastępców prokuratora generalnego, wydając zarządzenia, wytyczne i polecenia.

2. Akty, o których mowa w ust. 1, nie mogą dotyczyć treści czynności procesowych.

 Agnieszka Wyszomirska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

REKLAMA