REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niezależni, ale podporządkowani

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

O ile sędziowie w sprawowaniu urzędu są niezawiśli i podlegają tylko ustawom, o tyle prokurator przy wykonywaniu swoich czynności jest niezależny.
Na pierwszy rzut oka nie widać większej różnicy między niezawisłością a niezależnością. Różnica jednak jest, i to znaczna. Prokurator jest zobowiązany bowiem do wykonywania zarządzeń, wytycznych i poleceń przełożonych.

Jednym ze sztandarowych haseł wyborczych Prawa i Sprawiedliwości była zapowiedź głębokiej reorganizacji prokuratury, w tym wzmocnienie niezależności prokuratorów poprzez przyznanie im prawa odmówienia wykonania polecenia. Środowisko prokuratorskie czeka od dawna na te zmiany.

REKLAMA

Pierwsze polecenia

Zanim do tego jednak dojdzie, na polecenie ministra sprawiedliwości prokurator apelacyjny wydał nakaz uchylenia tymczasowego aresztowania zastosowanego wobec pięciu mężczyzn podejrzanych o lincz na recydywiście we Włodowie. Decyzja ta, choć wychodzi naprzeciw oczekiwaniom społecznym, pokazuje, że ministrowi trudno będzie się rozstać z ręcznym sterowaniem.

Najważniejsza hierarchia

REKLAMA

Obecnie, w myśl ustawy o prokuraturze, prokurator jest obowiązany wykonywać zarządzenia, wytyczne i polecenia przełożonego prokuratora. Polecenie dotyczące treści czynności procesowej prokurator przełożony powinien wydać na piśmie. Jeśli prokurator zażąda uzasadnienia, powinno być ono dołączone do polecenia. Przepisy dopuszczają również także przekazanie polecenia ustnie.

Prokurator podwładny, jeśli nie zgadza się z decyzją przełożonego, może żądać zmiany polecenia lub wyłączenia go od wykonania czynności albo od udziału w sprawie. Kieruje w tej sprawie pismo do swego bezpośredniego przełożonego. O tym, czy do wyłączenia dojdzie, czy też nie, rozstrzyga ostatecznie prokurator bezpośrednio przełożony nad prokuratorem, który wydał polecenie.

Co ważne, polecenie dotyczące treści czynności procesowej, wydane przez prokuratora przełożonego innego niż prokurator bezpośrednio przełożony (a więc np. przez prokuratora apelacyjnego w stosunku do rejonowego), nie może obejmować sposobu zakończenia postępowania przygotowawczego (np. jego umorzenia, skierowania do sądu aktu oskarżenia) oraz postępowania przed sądem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Jak pozbyć się nacisków

Niezależność prokuratorów mają także gwarantować im apolityczność i zakaz udziału w działalności politycznej, przysługujący im immunitet, określone, precyzyjnie uregulowane podstawy odwołania go ze stanowiska, zakaz piastowania innych urzędów, zakaz przenoszenia prokuratorów.

Praktyka pokazuje, że te formalne gwarancje niezależności są często niewystarczające w przypadku występowania pośrednich lub nieformalnych mechanizmów, poprzez które podmioty z zewnątrz mogą wywierać wpływ na prokuratorów.

Niezależności może zagrażać np. zewnętrzna kontrola nad budżetem i działalnością administracyjną prokuratury, karierami prokuratorów czy aparatem dyscyplinarnym. Minister sprawiedliwości w czasie kampanii wyborczej mówił: „Nie będę malowanym ministrem sprawiedliwości. Damy prokuratorom możliwość odmowy, jeżeli nie zgadzają się z poleceniem swojego przełożonego. W takim przypadku automatycznie będzie wszczynane postępowanie wyjaśniające prowadzone przez wyższą instancję”.

Założenie to niewątpliwie słuszne może okazać się niewystarczające dla wprowadzenia pełnej niezależności.

REKLAMA

Prokurator Krzysztof Parulski ze wspomnianego stowarzyszenia zwraca uwagę, że prokuratura powinna w miarę możliwości stanowić odrębną (samodzielną) i autonomiczną (samoadministrującą) siłę lub co najmniej mieć znaczący udział w administrowaniu swoimi sprawami.

Korzystanie z niezależności prokuratorskiej leży przecież w interesie polskiego społeczeństwa, które w wyniku długoletnich doświadczeń przekonało się o niezbędności tej cechy dla tego zawodu, by móc zapewnić wszystkim równe traktowanie i dostęp do rzeczywistego wymiaru sprawiedliwości.

Ustawa o prokuraturze

Art. 10. 1. Prokurator generalny kieruje działalnością prokuratury osobiście bądź przez zastępców prokuratora generalnego, wydając zarządzenia, wytyczne i polecenia.

2. Akty, o których mowa w ust. 1, nie mogą dotyczyć treści czynności procesowych.

 Agnieszka Wyszomirska
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kryzys się skończył, inflacja wyhamowała, a mimo to kradzieży sklepowych jest coraz więcej

Kradzieże w sklepach wciąż są dla branży handlowej wielkim problemem. Choć kryzys się skończył, inflacja wygasa, złodzieje nie rezygnują. Kradną nie tylko kosmetyki czy alkohole - na handel, ale nadal na dużą skalę przedmiotem kradzieży są artykuły spożywcze.

Branża budowlana: mimo działań prewencyjnych liczba wypadków przy pracy nie chce spadać

Brokerzy ubezpieczeniowi alarmują> Firmy budowlane nieraz bagatelizują skalę oraz prawdopodobieństwo wypadków i zawierają ubezpieczenia OC działalności z niskimi sumami gwarancyjnymi i limitami. Tymczasem rośnie liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

Rząd opóźnia obowiązek raportowania ESG. Raportowanie dopiero od 2028 i 2029 r. [projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy odraczający o dwa lata obowiązek raportowania ESG dla firm. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokratyczne obciążenia i dać przedsiębiorcom więcej czasu na dostosowanie się do unijnych regulacji.

Jak założyć klub fitness lub siłownię? [Poradnik eksperta]

Obecnie w Polsce działa ponad trzy tysiące siłowni i klubów fitness, z czego przeważająca większość funkcjonuje w ramach większych sieci. Dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną stało się globalnym i nieprzemijającym trendem, co można zawdzięczać m.in. influencerom z branży fitness (trenerom i instruktorom).

REKLAMA

Dlaczego Polacy nie ufają zagranicznym sklepom online? [Raport]

Zagraniczne firmy napotykają na poważną barierę na polskim rynku e-commerce – brak zaufania. Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.

Rząd podwyższy w 2026 r. płacę minimalną tylko o wskaźnik inflacji - przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, dlaczego

Płaca minimalna w 2026 roku wzrośnie o 140 złotych brutto do kwoty 4806 złotych. To mniejszy wzrost niż w minionych latach, ale przedsiębiorcy przyznają, że jest to kompromis pomiędzy możliwościami przedsiębiorców, a oczekiwaniami pracowników.

Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

Ludzie wciąż listy piszą, ale polecone wysyłają głównie urzędy. Rynek pocztowy w Polsce ma się dobrze

Jednak główną siłą napędową pozostają wciąż usługi kurierskie, które odpowiadają za 73,3 proc. wartości rynku i 56,5 proc. jego wolumenu. Mimo dominacji tego segmentu, istotną rolę wciąż odgrywają przesyłki listowe.

REKLAMA

Miód podrożeje, bo prawo wymaga zmiany etykiet na słoikach a to kosztuje

Równo za rok na sklepowych półkach pojawią się nowe etykiety miodu, wynikające z przyjętej unijnej dyrektywy. Wprowadzają one niepozorną, ale mogącą narobić sporo zamieszania zmianę. Jednocześnie nielegalny handel miodem rozwija się niemal bez nadzoru.

Rolnicy radzą sobie dużo lepiej z długami niż firmy przetwarzające plony ich pracy

Polska żywność ma się dobrze, ale kondycja finansowa branży już mniej. Sektor rolno-spożywczy musi oddać wierzycielom 760,6 mln zł, a wiarygodność płatnicza przetwórców i dostawców staje się coraz większym problemem. Nie dotyczy to rolników, którzy na ogół są wiarygodni finansowo.

REKLAMA