reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Refundacja NFZ nie dla każdego pacjenta

Refundacja NFZ nie dla każdego pacjenta

Ograniczenie dostępu do refundacji kosztów zaopatrzenia w wyroby medyczne nie narusza konstytucji - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Dwudziestodziewięcioletni mężczyzna chory na cukrzycę wniósł pod koniec ubiegłego roku do Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Warszawie o refundację w wysokości 350 zł miesięcznie na zakup osprzętu do pompy insulinowej. NFZ odmówił mu jednak przyznania tej refundacji, swoją decyzję uzasadniając tym, że mężczyzna ukończył 18 rok życia i w związku z tym nie ma podstaw prawnych do refundacji.

Rzeczywiście, zgodnie z obowiązującym od początku br. rozporządzeniem ministra zdrowia z dnia 17 grudnia 2004 r. w sprawie szczegółowego wykazu wyrobów medycznych będących przedmiotami ortopedycznymi i środków pomocniczych, wysokości udziału własnego świadczeniobiorcy w cenie ich nabycia, kryteriów ich przyznawania, okresów użytkowania, a także wyrobów medycznych będących przedmiotami ortopedycznymi podlegającymi naprawie w zależności od wskazań medycznych oraz wzoru zlecenia na zaopatrzenie w te wyroby i środki (Dz.U. nr 276, poz. 2739), refundacja za zakup zestawów infuzyjnych do osobistych pomp insulinowych przysługuje tylko dzieciom i młodzieży do lat 18, zgodnie z zaleceniami lekarza.

Taki sam zapis znajduje się w poprzednich rozporządzeniach. Różnica polega jedynie na tym, że obecnie jest to katalog zamknięty, a poprzednio chory otrzymał trzymiesięczne dofinansowanie w drodze decyzji. Mężczyzna wniósł skargę na decyzję Narodowego Funduszu Zdrowia do WSA w Warszawie. Podniósł, że choruje od 25 lat, jego obecny stan zdrowia jest nie najlepszy, zaś sytuacja materialna zła. Powołał się na zagwarantowane przez konstytucję prawo każdego do ochrony zdrowia oraz do równego traktowania wobec prawa.

Sąd oddalił skargę i uzasadnił, że dostęp do refundacji może być ograniczany ze względu na sytuację finansową państwa.

Sygn. akt VI SA/Wa 616/05

Katarzyna Rychter


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Groński

Radca prawny i Partner Zarządzający (komplementariusz) w kancelarii LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. we Wrocławiu. 

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama