reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przybyło firm deficytowych

Przybyło firm deficytowych

W ubiegłym roku przedsiębiorstwa wypracowały rekordowe zyski. Dobre wyniki zanotowały także w pierwszym kwartale tego roku.

Okazuje się jednak, że w pierwszych trzech miesiącach tego roku, wśród ogółu przedsiębiorstw, firmy przemysłowe zaczęły wyraźnie odczuwać pogorszenie koniunktury – znacznie zwiększyła się liczba przedsiębiorstw deficytowych.

W tym roku notujemy osłabienie w przemyśle, po bardzo dobrych wynikach zanotowanych w ubiegłym roku, co w dużej części związane było z naszym wstąpieniem do UE. Produkcja przemysłowa jest mizerna – jej poziom jest niższy od oczekiwań ekonomistów.

Okazuje się, że zaczyna pogarszać się także kondycja finansowa wielu przedsiębiorstw przemysłowych. W pierwszym kwartale tego roku liczba średnich i dużych firm deficytowych zwiększyła się o 1329 w porównaniu z rokiem poprzednim.

– W grupie firm deficytowych mogło przybyć eksporterów. Śladów tego nie ma jeszcze w wielkości eksportu, ale sprzedaż części towarów na zagranicznych rynkach może przynosić straty w związku z aprecjacją złotego. Firmy nie rezygnują z eksportu, bo liczą na to, że sytuacja się poprawi, nie chcą rezygnować z zagranicznych odbiorców swoich towarów, ponieważ jeśli wypadnie się z obcego rynku, to powrót jest bardzo kosztowny, a nierzadko niemożliwy – wyjaśnia Janusz Jankowiak, główny ekonomista BRE Banku.

Podobnie wzrost liczby firm deficytowych tłumaczą: Maciej Reluga, główny ekonomista BZ WBK oraz Ryszard Petru, główny ekonomista BPH.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Janusz K. Kowalski
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Piekarska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama