REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwiększa się szara strefa gospodarki

REKLAMA

Wyraźna liberalizacja kodeksu pracy zapoczątkowana pod koniec 2003 r. i obniżka podatków od firm nie zahamowała rozwoju szarej strefy. Z badań Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że bez umowy o pracę zarabia ponad 1,3 mln osób.
Z roku na rok zwiększa się liczba osób pracujących w szarej strefie gospodarki, która jest ukryta przed fiskusem i nie płaci składek na ubezpieczenia społeczne. Z badań Głównego Urzędu Statystycznego poświęconych organizacji czasu gospodarstw domowych wynika, że grupa osób, które zarabiają bez umowy o pracę, jest dość duża i powiększyła się w porównaniu z wcześniejszymi szacunkami.

Na podstawie badań GUS, obejmujących okres od czerwca 2003 r. do czerwca roku ubiegłego, można przyjąć, że w szarej strefie pracowało w tym czasie ponad 1,3 mln osób. Są wśród nich pracownicy najemni, bezrobotni oraz ci, którzy oficjalnie, wbrew rzeczywistości deklarują, że są bierni zawodowo – nie pracują i nie poszukują pracy, ponieważ są przekonani, że jej nie znajdą.

Zgodnie z kodeksem pracy, pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. A umowę o pracę zawiera się na piśmie – najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika.

Tymczasem z badań GUS wynika, że wśród osób deklarujących, że są pracownikami najemnymi, nie posiadało umowy o pracę około 764 tys. osób, co oznacza, że pracowało w szarej strefie. Przy tym mężczyźni pracowali częściej w gospodarce cienia niż kobiety.

Na zarobek wypłacany „pod stołem” godziło się w badanym okresie pond 9 proc. mężczyzn deklarujących, że są zatrudnieni i prawie 5 proc. kobiet.

Badania GUS wskazują również na to, że około 12 proc. osób (260 tys.), które oficjalnie twierdziły, że są bezrobotne, wykonywało pracę zawodową. Zjawisko to jest zrozumiałe. Prawo do zasiłku ma tylko kilkanaście procent zarejestrowanych bezrobotnych. W sytuacji gdy pomocy społecznej brakuje środków na zapomogi, osoby bez oficjalnego zajęcia muszą zarabiać, aby żyć, bo nie wszyscy mają oszczędności i nie wszyscy mogą liczyć na pomoc krewnych lub znajomych.

Na naszym rynku pracy jest też dość liczna grupa osób biernych zawodowo, które nie mają pracy i jej nie poszukują albo nie są gotowe do jej podjęcia. Wśród biernych zawodowo jest też część osób zniechęconych, które nie poszukują pracy, ponieważ są przekonane, że jej nie znajdą. Mimo to w badaniach budżetu czasu ludności przyznało się do wykonywania pracy 318 tys. osób wcześniej uznawanych za bierne zawodowo.

W sumie, w badanym okresie, w szarej strefie pracowało 1342 tys. osób, czyli znacznie więcej niż w szacunkach prezentowanych w Roczniku Statystycznym GUS, gdzie przyjęto, że w 2003 r. liczba pracujących w szarej gospodarce wyniosła 924 tys. osób (trzeba jednak pamiętać, że dane w roczniku dotyczą końca roku, gdy znika duża część prac sezonowych).
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Janusz K. Kowalski


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

REKLAMA

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

REKLAMA

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA