REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rząd Niemiec nie spodziewa się nadzwyczajnego szczytu UE

REKLAMA

Rząd Niemiec nie spodziewa się zwołania w najbliższym czasie przez kraje Unii Europejskiej nadzwyczajnego szczytu w celu uchwalenia unijnego budżetu na lata 2007-2013. Rzecznik rządu Bela Anda powiedział w poniedziałek w Berlinie, że niemiecki rząd "nie dostrzega oznak" wskazujących na taką możliwość do końca czerwca.
Anda wyjaśnił, że inicjatywa zwołania nowego szczytu musiałaby wyjść od premiera przewodniczącego obecnie UE Luksemburga, Jean- Claude'a Junckera.

Z treści i tonu jego wypowiedzi po zakończeniu piątkowego szczytu w Brukseli nie można wywnioskować, że zamierza w ciągu najbliższych dwóch-trzech tygodni doprowadzić do ponownego spotkania przywódców Unii - powiedział Anda. Dodał, że zupełnie inną sprawą jest planowany na później szczyt w sprawie konstytucji UE.

Za zwołaniem jeszcze w czerwcu szczytu w sprawie budżetu opowiedziała się na łamach dziennika "Berliner Zeitung" polska komisarz UE Danuta Huebner. Jej zdaniem, brak uzgodnień budżetowych może opóźnić planowanie programów pomocowych dla biednych regionów oraz wypłatę środków z tych funduszy. "Nie możemy pozwolić sobie na stratę czasu" - zastrzegła Huebner.

Wyjaśniając dziennikarzom stanowisko niemieckiego rządu, Anda podkreślił, że Berlin chce, aby Unii była "polityczną Wspólnotą, i jest zdecydowanie przeciwny ograniczaniu jej do rynku lub strefy wolnego handlu. Dodał, że władze nie widzą konieczności odejścia UE od dotychczasowej polityki rozszerzania Wspólnoty. "Istnieją jasne kryteria przyjmowania nowych kandydatów i należy się ich trzymać" - podkreślił.

Niemiecki rząd nie dysponuje jeszcze planem działań na najbliższą przyszłość w celu przezwyciężenia kryzysu, w jakim znalazła się Unia - powiedział Anda, odpowiadając na pytanie PAP. "Zabiegi o doprowadzenie do pozytywnego wyniku negocjacji rozbiły się o sprzeciw niektórych krajów. Wielka Brytanie jest w czołówce tych krajów" - wyjaśnił rzecznik.

Jego zdaniem, obecnie konieczna jest "cierpliwa praca" oraz akcentowanie przy każdej okazji, że w "politycznej Unii Europejskiej" jest miejsce i dla słabych, i dla silnych" oraz że nie wolno ograniczać jej do wolnego rynku i jego mechanizmów".

Anda poinformował, że przyszłość Unii będzie tematem spotkania Schroedera z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso w najbliższą środę w Akwizgranie.

W spotkaniu wezmą także udział wiceprzewodniczący Komisji Guenter Verheugen oraz szef frakcji socjaldemokratów w Parlamencie Europejskim Martin Schulz (SPD).

"Nie należy jednak oczekiwać po tym spotkaniu gotowych rozwiązań" - zastrzegł Anda.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA