reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Polscy przedsiębiorcy są zbyt bierni

Polscy przedsiębiorcy są zbyt bierni

Polscy przedsiębiorcy w niewielkim stopniu interesują się negocjacjami toczącymi się w Światowej Organizacji Handlu (WTO), które mają doprowadzić do obniżenia stawek celnych i redukcji lub usunięcia barier pozataryfowych w wymianie towarowej. Taka postawa biznesu osłabia opinie naszej administracji przekazywane Komisji Europejskiej, która w imieniu Wspólnoty prowadzi negocjacje na forum WTO.

W Ministerstwie Gospodarki i Pracy odbyło się spotkanie z przedsiębiorcami na temat wyznaczenia priorytetów naszego kraju w negocjacjach, jakie prowadzi w naszym imieniu Komisja Europejska na forum WTO na temat dostępu do rynku towarów nierolnych. – W spotkaniu uczestniczyło tylko nieco ponad 10 z 32 stowarzyszeń, organizacji biznesowych i firm, które wcześniej potwierdziły swój udział w dyskusji – powiedział podczas konferencji prasowej Mieczysław Nogaj, dyrektor departamentu polityki handlowej w resorcie gospodarki.

Zaznaczył, że brak zainteresowania przedstawicieli przemysłu w formułowaniu opinii na temat stawek celnych oraz redukcji lub usunięcia barier pozataryfowych jest niepokojący. Przedsiębiorcy mogą dostarczać administracji informacji i ważnych argumentów. – Stanowisko naszej administracji prezentowane Komisji Europejskiej na temat handlu wsparte opiniami przedsiębiorców miałoby większą wagę – podkreślił dyrektor Mieczyław Nogaj.

Dodał, że obecnie polski biznes koncentruje się na eksporcie do 24 krajów Unii Europejskiej, gdzie nie napotyka ograniczeń, ponieważ jesteśmy członkami Wspólnoty. Jednak po pewnym czasie wyczerpią się możliwości zwiększania sprzedaży naszych towarów na rynku Unii Europejskiej. Wtedy przedsiębiorcy będą zmuszeni do szerszej ekspansji na innych rynkach, będzie dla nich bardzo ważny obowiązujący tam poziom stawek celnych.

Obecnie kraje rozwinięte stosują niskie stawki celne w imporcie towarów przemysłowych – na przykład w Unii Europejskiej średnia stawka celna wynosi ok. 3 proc. Tymczasem większość krajów rozwijających się nadal utrzymuje bardzo wysokie cła. Na przykład średnia stawka celna stosowana w Indiach wynosi 34 proc., a w Chinach 14,5 proc. Negocjacje w WTO mają doprowadzić do redukcji ceł zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się.

Janusz K. Kowalski


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Lirefay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu. 

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama