reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Swoboda zawarta w umowie

Swoboda zawarta w umowie

Ułatwienia przy prowadzeniu działalności gospodarczej oraz uproszczenia i uporządkowanie procedur administracyjnych związanych z jej podejmowaniem i wykonywaniem - to najważniejsze z korzystnych zmian, jakie wniosła do obrotu ustawa o swobodzie działalności gospodarczej.

Do rozwoju przedsiębiorczości przyczyniły się również przepisy uchwalone wcześniej, na przykład wprowadzona do kodeksu cywilnego zasada swobody umów, na co zwrócił uwagę rzecznik praw obywatelskich prof. dr hab. Andrzej Zoll podczas konferencji poświęconej zasadom wolności działalności gospodarczej.

Zasada swobody umów polega na tym, że strony, które zawierają umowę, mogą ułożyć stosunek prawny według swojego uznania, pod warunkiem że nie będzie sprzeciwiać się m.in. ustawie oraz zasadom współżycia społecznego. Ukazały się jednak akty prawne ograniczające tę zasadę oraz wolności gospodarcze określone w dwóch ustawach z 2 lipca 2004 r.: o swobodzie działalności gospodarczej i w przepisach wprowadzających do niej.

Niektóre wymagania hamują wprawdzie swobodę obrotu, ale są konieczne, bo na przykład łączą się z ochroną zdrowia, życia, środowiska, konsumentów bądź są istotne z uwagi na ważny interes publiczny. Odróżnić je jednak należy – zdaniem prof. dr. hab. A. Zolla – od wymysłów urzędników, które hamują obrót gospodarczy. Chodzi przede wszystkim o prawo podatkowe, często niezrozumiałe dla podatników i wymagające pełnej rekonstrukcji, ponieważ nie spełnia funkcji zachęcającej do rozwoju przedsiębiorczości. Dlatego obecnie problemem najważniejszym jest stabilność prawa, która zapewniałaby obywatelom zaufanie do państwa i do prawa.

Między innymi tym przeszkodom została poświęcona zorganizowana przez rzecznika praw obywatelskich prof. dr. hab. Andrzeja Zolla i prezydenta Konfederacji Pracodawców Polskich dr. Andrzeja Malinowskiego konferencja na temat konstytucyjnych zasad wolności działalności gospodarczej oraz wynikającej z niej zasady swobody umów.

Andrzej Malinowski przypomniał też, że od ponad piętnastu lat KPP domaga się od kolejnych rządów i parlamentów ograniczenia działalności polityków i urzędników, którzy wymyślają przepisy ograniczające przedsiębiorczość, a nawet wręcz prowadzące do likwidacji firm, lecz mimo to sami pozostają bezkarni.


Malgorzata Piasecka-Sobkiewcz
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

PwC Studio

Serwis prawno-podatkowy PwC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama