REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prezydent: myślę, że rząd będzie dalej pracował

REKLAMA

Prezydent Aleksander Kwaśniewski na klika godzin przed zapowiadanym na piątek przez premiera Marka Belkę złożeniem dymisji uważa, że rząd będzie dalej pracował.
"Premier Marek Belka powiedział już to raz, a myślę, że dzisiaj powtórzy, że na rzeczywistość obrażać się nie wolno i rząd będzie dalej pracował - powiedział prezydent w radiowych Sygnałach Dnia.

Kwaśniewski uznał, że jeżeli premier przedstawi mu argumenty, których nie będzie mógł odrzucić, wtedy "trzeba decyzję podjąć, wtedy dymisja może być przyjęta", a prezydent ma konstytucyjny obowiązek wskazania osoby, która by mogła kierować rządem. Przyznał jednak, że ma nadzieję, że do takiej sytuacji nie dojdzie. Przyznał też, że nie ma na razie kandydata, który mógłby zastąpić Belkę.

Belka zapowiedział, że złoży dymisję, jeśli Sejm nie zdecyduje się na skrócenie kadencji, a tym samym na przyspieszone wybory parlamentarne.

"Decyzja została wczoraj podjęta, ta decyzja tworzy kalendarz, ten kalendarz jest mniej więcej jasny, a zarówno rząd, ministrowie jak i parlamentarzyści swoje zadania w ramach tego mandatu muszą wypełniać. oni nie czynią dla nikogo łaski i to jest ich nie przywilej, ale obowiązek" - zaznaczył prezydent.

Jak wyjaśnił, nowy parlament musi być wybrany między 25 września a 16 października, a prezydent decyzję co do daty wyborów musi podjąć do 21 lipca. Kwaśniewski jest przekonany, że w Polsce potrzebny jest w tej chwili rząd, który będzie działał, ponieważ "jest bardzo wiele spraw, które się toczą, które powinny być skończone".

"Jest kilka kwestii, które wymagają normalnego przygotowania - jak chociażby założenia budżetu na przyszły rok. Trzeba działać na niwie międzynarodowej - przypominam, że będzie posiedzenie UE, na którym premier musi być. Mamy Szczyt Rady Europy - ponad 40 przywódców państw przyjeżdżających do Polski 16-17 maja - więc mamy bardzo wiele obowiązków, które wymagają działającego rządu, premiera, który wypełnia swoje zadania" - uważa prezydent.

Prezydent powtórzył, że nie jest zwolennikiem połączenia wyborów parlamentarnych z prezydenckimi.

"Nie jestem tego zwolennikiem, podobnie jak Państwowa Komisja Wyborcza. To są ogromne wybory - to jest kilkanaście list zarówno w wyborach parlamentarnych jak i w pierwszej turze prezydenckich. Jest trudność dla samych komisji, żeby to zrobić szybko i sprawnie. Żeby nie przedłużać terminu ogłoszenia wyników, co zawsze przecież wzbudza niepokoje, a nawet podejrzenia. A poza tym proszę pamiętać, że my ciągle jeszcze dyskutujemy kwestię referendum w sprawie Traktatu Konstytucyjnego UE. Trzech tego rodzaju głosowań jednego dnia komisje wyborcze, szczególnie te obwodowe, na samym dole piramidy, mogą nie wytrzymać" - przekonywał.

Podkreślił jednocześnie, że prezydent decyduje o terminie wyborów parlamentarnych, natomiast o dacie wyborów prezydenckich decyduje marszałek Sejmu.

Dodał, że jest w tej sprawie w kontakcie z Włodzimierzem Cimoszewiczem, na razie wysłuchują opinii, a ostatecznych decyzji jeszcze nie ma.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe hotele wyrosną jak grzyby po deszczu. Czy to oznacza spadek cen noclegów?

Zgodnie z raportem opublikowanym we wtorek w dzienniku “Rzeczpospolita”, w Polsce planowanych jest wiele nowych miejsc hotelowych. Warszawa jest liderem pod względem liczby inwestycji, a nowe hotele w stolicy zaoferują niemal 2 tysiące pokoi. 

Rząd Donalda Tuska: teraz działalność gospodarcza i umowy cywilne zaliczane do stażu pracy, ministerstwo potwierdza: projekt w przygotowaniu

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęto wstępne prace analityczne nad uregulowaniem kwestii stażu pracy. Zmiany mają doprowadzić do tego aby wliczała się do niego jednoosobowa działalność gospodarcza oraz zatrudnienie na podstawie umów cywilnoprawnych. Resort pracy potwierdza.

Jaka umowa dla pracownika sezonowego?

Jaką umowę najlepiej zawrzeć z pracownikiem sezonowym? To zależy. Od konkretnej sytuacji, rodzaju wykonywanej pracy i jej warunków.

Jak globalne firmy przyspieszyły swój rozwój dzięki outsourcingowi

W czasach niepewności i nowych wyzwań największe światowe firmy szukają nowych rozwiązań biznesowych. Historie Procter & Gamble, Unilever, Google, Microsoft, Apple czy Nike udowadniają, że outsourcing pomaga zarówno w rozwoju firmy, jak i w utrzymaniu wysokiego poziomu jakości usług.

REKLAMA

Przedsiębiorca jedzie (wreszcie) na wakacje. Co może i powinien zrobić przedtem?

Zanim przedsiębiorca wyjedzie na zasłużony urlop, musi zatroszczyć się o swoją firmę. Podczas swojej nieobecności mogą wydarzyć się różne sytuacje. Warto wyznaczyć osobę, która będzie mogła reprezentować wtedy właściciela. Jeśli natomiast przedsiębiorca zdecyduje się zawiesić działalność, musi zgłosić to w odpowiednim urzędzie. 

92 218 zł dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Jak zdobyć pieniądze?

16 lipca br. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomi nabór w ramach programu dofinansowania projektów gospodarki o obiegu zamkniętym. Budżet wynosi 10 mln zł, a maksymalna kwota dofinansowania pojedynczego projektu to 92 218 zł.

Generator wideo od TikToka (TikTok Symphony AI). Jak wykorzystać w firmie? Cyfrowe awatary - Twój ulubiony twórca będzie mówił po polsku?

TikTok chce ugruntować swoją pozycję w świecie reklam w mediach społecznościowych. Proponuje markom, aby wykorzystywały cyfrowe awatary mówiące w wielu językach. Po to, aby ich przekaz był jeszcze bardziej dopasowany do klientów w poszczególnych regionach. Ma być taniej niż w przypadku zatrudniania influencerów czy aktorów z konkretnych krajów. 

Tamara Czartoryska: za kolekcję Czartoryskich zapłacili polscy podatnicy

W 2016 roku polski Skarb Państwa kupił kolekcję sztuki od Fundacji XX Czartoryskich za pół miliarda złotych. Gdy środki ze sprzedaży trafiły do nowej Fundacji Czartoryskich w Liechtensteinie, mówiło się nawet o grabieży majątku narodowego. Dziś Tamara Czartoryska wspomina skandal sprzed lat.

REKLAMA

CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

REKLAMA