REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bez większych zagrożeń dla inflacji

REKLAMA

Rada Polityki Pieniężnej nie widzi zagrożeń dla inflacji z wyjątkiem niepewności związanej z cenami ropy naftowej, a zmiana nastawienia jest wyrazem wzrostu niepewności politycznej - uważa Andrzej Sławiński, członek RPP.
"Jeśli chodzi o bieg wydarzeń w dłuższym okresie, to ja byłbym spokojny, ponieważ tempo wzrostu (PKB) wróci do poziomu potencjalnego, który nie powoduje ani przyspieszenia ani spadku inflacji, gospodarka powróci prawdopodobnie w drugiej połowie roku do takiego tempa, więc nie będzie tu specjalnych ryzyk dla kształtowania się inflacji. (...) Jeśli chodzi o przyszłość, specjalnych zagrożeń dla inflacji nie widzimy, pomijając to, że nikt nie wie co się będzie działo na rynku ropy" - powiedział Sławiński w TVN24.

Wcześniej w środę RPP obniżyła, zgodnie z oczekiwaniami rynków finansowych, stopy procentowe o 50 pkt. bazowych, ale zaskoczyła zmianą nastawienia w polityce monetarnej na neutralne z łagodnego.

Sławiński pytany, czy rynki finansowe dobrze odczytały decyzje RPP, że Rada obcina stopy "raz a dobrze" i wysyła sygnał, że to na razie koniec obniżek odpowiedział: "No i bardzo słusznie, ponieważ zmiana nastawienia nie oznacza, że nastąpiło coś dramatycznego, że zmienił się zasadniczo nasz sposób widzenia na przyszły bieg wydarzeń w gospodarce. Raczej należy to traktować, że nastąpiła, miejmy nadzieję przejściowa kumulacja pewnych ryzyk i niepewności. Raczej to jest wyraz tego".

Według członków RPP, nastawienie neutralne jest wyrazem zbliżonego prawdopodobieństwa obniżek i podwyżek stóp procentowych.

"Zmianę nastawienia należy traktować jako naszą reakcję na zwiększenie się, miejmy nadzieje przejściowe, ryzyk i niepewności wokół tego co będzie działo się w bliskiej przyszłości" - powiedział Sławinski. "Na razie nie mamy pewności czy sytuacja fiskalna umożliwi możliwie szybkie wejście do systemu ERM2 a potem wejście do strefy euro. Bycie długo poza strefą euro byłoby niekorzystne dla naszej gospodarki" - dodał.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA