| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > GUS. Marcowa koniunktura: dobrze, ale gorzej niż przed rokiem

GUS. Marcowa koniunktura: dobrze, ale gorzej niż przed rokiem

Koniunktura w przemyśle przetwórczym jest w marcu dobra, ale gorsza niż w lutym i przed rokiem. Nadal złe są warunki funkcjonowania firm w budownictwie i handlu detalicznym. W usługach, poza wyjątkami, koniunktura jest bardzo dobra - wynika z badań Głównego Urzędu Statystycznego.

W ankietowanych w tym miesiącu przedsiębiorstwach przemysłu przetwórczego przeważał optymizm, choć było go mniej niż w lutym i przed rokiem. Wśród badanych firm 24 proc. wskazywało na poprawę warunków funkcjonowania firm, a 18 proc. na ich pogorszenie. W rezultacie ogólny wskaźnik koniunktury wyniósł plus 6. Szefowie przedsiębiorstw z przemysłu przetwórczego sygnalizują zmniejszanie się, w porównaniu z lutym, bieżących zamówień, głównie z zagranicy, na towary wytwarzane w firmach, ale oczekują, że w przyszłości będzie ich więcej w skali przewidywanej przed miesiącem. Przedsiębiorcy informują też o zmniejszaniu bieżącej produkcji. Zmniejsza się niewielki nadmiar zapasów notowany w lutym. Opóźnienia w ściąganiu należności od kontrahentów powodują większe trudności przedsiębiorstw w bieżącym regulowaniu zobowiązań finansowych. Firmy przewidują, że w najbliższych miesiącach ich sytuacja finansowa może się poprawić w nieznacznym tylko stopniu. Natomiast skala zwolnień pracowników zmniejszy się nieco w stosunku do poziomu sygnalizowanego w prognozie z lutego.
Koniunktura w budownictwie jest w tym miesiącu zła. Ogólny jej wskaźnik wyniósł minus 2. Jednak prognozy na najbliższe trzy miesiące związane z zamówieniami i produkcją są w tej branży optymistyczne, lepsze niż w lutym. Natomiast w handlu detalicznym ogólny wskaźnik koniunktury wyniósł w marcu minus 8. Nastroje w handlu rozmijają się jednak na ogół z wynikami sprzedaży całej branży. O ocenie warunków funkcjonowania handlu detalicznego decydują właściciele małych i średnich firm, którzy uważają, że duże przedsiębiorstwa handlowe zabierają im klientów.
W usługach obecna koniunktura oceniana jest znacznie lepiej niż w lutym. Najkorzystniejsza jest ona w pośrednictwie finansowym. Dobrą koniunkturę sygnalizują także firmy związane z edukacją, transportem, gospodarką magazynową i łącznością. Tylko firmy prowadzące działalność w hotelarstwie i gastronomii, w ochronie zdrowia i opiece społecznej negatywnie oceniają warunki, w jakich funkcjonują.
Janusz K. Kowalski


Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Ludwiczak

Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »