reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > GUS. Marcowa koniunktura: dobrze, ale gorzej niż przed rokiem

GUS. Marcowa koniunktura: dobrze, ale gorzej niż przed rokiem

Koniunktura w przemyśle przetwórczym jest w marcu dobra, ale gorsza niż w lutym i przed rokiem. Nadal złe są warunki funkcjonowania firm w budownictwie i handlu detalicznym. W usługach, poza wyjątkami, koniunktura jest bardzo dobra - wynika z badań Głównego Urzędu Statystycznego.

W ankietowanych w tym miesiącu przedsiębiorstwach przemysłu przetwórczego przeważał optymizm, choć było go mniej niż w lutym i przed rokiem. Wśród badanych firm 24 proc. wskazywało na poprawę warunków funkcjonowania firm, a 18 proc. na ich pogorszenie. W rezultacie ogólny wskaźnik koniunktury wyniósł plus 6. Szefowie przedsiębiorstw z przemysłu przetwórczego sygnalizują zmniejszanie się, w porównaniu z lutym, bieżących zamówień, głównie z zagranicy, na towary wytwarzane w firmach, ale oczekują, że w przyszłości będzie ich więcej w skali przewidywanej przed miesiącem. Przedsiębiorcy informują też o zmniejszaniu bieżącej produkcji. Zmniejsza się niewielki nadmiar zapasów notowany w lutym. Opóźnienia w ściąganiu należności od kontrahentów powodują większe trudności przedsiębiorstw w bieżącym regulowaniu zobowiązań finansowych. Firmy przewidują, że w najbliższych miesiącach ich sytuacja finansowa może się poprawić w nieznacznym tylko stopniu. Natomiast skala zwolnień pracowników zmniejszy się nieco w stosunku do poziomu sygnalizowanego w prognozie z lutego.
Koniunktura w budownictwie jest w tym miesiącu zła. Ogólny jej wskaźnik wyniósł minus 2. Jednak prognozy na najbliższe trzy miesiące związane z zamówieniami i produkcją są w tej branży optymistyczne, lepsze niż w lutym. Natomiast w handlu detalicznym ogólny wskaźnik koniunktury wyniósł w marcu minus 8. Nastroje w handlu rozmijają się jednak na ogół z wynikami sprzedaży całej branży. O ocenie warunków funkcjonowania handlu detalicznego decydują właściciele małych i średnich firm, którzy uważają, że duże przedsiębiorstwa handlowe zabierają im klientów.
W usługach obecna koniunktura oceniana jest znacznie lepiej niż w lutym. Najkorzystniejsza jest ona w pośrednictwie finansowym. Dobrą koniunkturę sygnalizują także firmy związane z edukacją, transportem, gospodarką magazynową i łącznością. Tylko firmy prowadzące działalność w hotelarstwie i gastronomii, w ochronie zdrowia i opiece społecznej negatywnie oceniają warunki, w jakich funkcjonują.
Janusz K. Kowalski


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Celichowscy Służewska-Woźnicka Spółka Partnerska Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama