| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Niepełnosprawni. Pracodawcy chcą wstrzymania prac nad ustawą

Niepełnosprawni. Pracodawcy chcą wstrzymania prac nad ustawą

Pracodawcy osób niepełnosprawnych domagają się wstrzymania prac nad ustawą o wspieraniu zatrudnienia oraz rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych na rzecz pilnego uporządkowania i uproszczenia obecnych rozwiązań poprzez małą nowelizację obowiązującej ustawy.

Dobiega końca ustawowy 30-dniowy termin prowadzenia konsultacji społecznych projektu autopoprawki, które nie doprowadziły do porozumienia stron. Zdaniem pracodawców przepisy stanowione w pośpiechu, bez jakichkolwiek symulacji skutków, jakie dla rynku pracy osób niepełnosprawnych wywoła wprowadzenie ich w życie, nie mogą być podstawą tworzenia nowego systemu wspierania zatrudnienia tej grupy społecznej. Planowanie działań mających, zdaniem rządu, zwiększyć zatrudnienie osób niepełnosprawnych, bez określenia poziomu aktywności zawodowej i stopy bezrobocia wśród niepełnosprawnych, do których osiągnięcia ma się przyczynić nowa ustawa w realnej perspektywie czasowej, również mija się z celem.
Członkowie Krajowej Izby Gospodarczo-Rehabilitacyjnej uważają, że zaproponowane w projekcie ustawy rozwiązania nie satysfakcjonują ani pracodawców z otwartego rynku pracy, ani z sektora chronionego. Ich zdaniem propozycje rządu zmierzające do likwidacji sektora pracy chronionej są niezgodne z przepisami Dyrektywy Rady Europejskiej 2000/78/WE, która obliguje kraje członkowskie do zapewnienia zatrudnienia chronionego lub wspomaganego osobom niebędącym w stanie podjąć pracy na otwartym rynku pracy. Wprowadzenie zawartych w projekcie uregulowań spowoduje m.in. to, że prowadzący ZPChr będą mogli uzyskać zaledwie 50 proc. wpływów z ulg podatkowych. Natomiast pracodawcy z otwartego rynku pracy, gdzie osiągnięcie ponad 20-proc. wskaźnika zatrudnienia osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności jest absolutnie nierealne, nie będą mogli z niej skorzystać.
Jak powiedział Włodzimierz Sobczak, prezes Krajowej Izby Gospodarczo-Rehabilitacyjnej w Komisji Europejskiej, rozpoczęto właśnie prace nad nowym rozporządzeniem w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu WE do pomocy publicznej przy zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, które ma zacząć obowiązywać od stycznia 2007 r. Izba jest więc zdania, że uchwalenie dziś nowej ustawy rehabilitacyjnej, która ma obowiązywać od stycznia 2006 r., może spowodować konieczność pilnej jej nowelizacji zaraz po wejściu w życie. To z kolei byłoby przyczyną kolejnego zawirowania na rynku pracy osób niepełnosprawnych.

Marzena Jurczewska


Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »