REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niepełnosprawni. Pracodawcy chcą wstrzymania prac nad ustawą

REKLAMA

Pracodawcy osób niepełnosprawnych domagają się wstrzymania prac nad ustawą o wspieraniu zatrudnienia oraz rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych na rzecz pilnego uporządkowania i uproszczenia obecnych rozwiązań poprzez małą nowelizację obowiązującej ustawy.
Dobiega końca ustawowy 30-dniowy termin prowadzenia konsultacji społecznych projektu autopoprawki, które nie doprowadziły do porozumienia stron. Zdaniem pracodawców przepisy stanowione w pośpiechu, bez jakichkolwiek symulacji skutków, jakie dla rynku pracy osób niepełnosprawnych wywoła wprowadzenie ich w życie, nie mogą być podstawą tworzenia nowego systemu wspierania zatrudnienia tej grupy społecznej. Planowanie działań mających, zdaniem rządu, zwiększyć zatrudnienie osób niepełnosprawnych, bez określenia poziomu aktywności zawodowej i stopy bezrobocia wśród niepełnosprawnych, do których osiągnięcia ma się przyczynić nowa ustawa w realnej perspektywie czasowej, również mija się z celem.
Członkowie Krajowej Izby Gospodarczo-Rehabilitacyjnej uważają, że zaproponowane w projekcie ustawy rozwiązania nie satysfakcjonują ani pracodawców z otwartego rynku pracy, ani z sektora chronionego. Ich zdaniem propozycje rządu zmierzające do likwidacji sektora pracy chronionej są niezgodne z przepisami Dyrektywy Rady Europejskiej 2000/78/WE, która obliguje kraje członkowskie do zapewnienia zatrudnienia chronionego lub wspomaganego osobom niebędącym w stanie podjąć pracy na otwartym rynku pracy. Wprowadzenie zawartych w projekcie uregulowań spowoduje m.in. to, że prowadzący ZPChr będą mogli uzyskać zaledwie 50 proc. wpływów z ulg podatkowych. Natomiast pracodawcy z otwartego rynku pracy, gdzie osiągnięcie ponad 20-proc. wskaźnika zatrudnienia osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności jest absolutnie nierealne, nie będą mogli z niej skorzystać.
Jak powiedział Włodzimierz Sobczak, prezes Krajowej Izby Gospodarczo-Rehabilitacyjnej w Komisji Europejskiej, rozpoczęto właśnie prace nad nowym rozporządzeniem w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu WE do pomocy publicznej przy zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, które ma zacząć obowiązywać od stycznia 2007 r. Izba jest więc zdania, że uchwalenie dziś nowej ustawy rehabilitacyjnej, która ma obowiązywać od stycznia 2006 r., może spowodować konieczność pilnej jej nowelizacji zaraz po wejściu w życie. To z kolei byłoby przyczyną kolejnego zawirowania na rynku pracy osób niepełnosprawnych.

Marzena Jurczewska


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

REKLAMA

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

REKLAMA

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA