REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo do zmniejszania podatku o 1 proc. - wniosek do TK

REKLAMA

Trybunał Konstytucyjny będzie musiał ocenić, czy wyłączenie podatników podatku liniowego oraz osób rozliczających przychody z kapitałów pieniężnych z możliwości zmniejszenia podatku należnego o 1 proc. w związku z wpłatą na rzecz organizacji pożytku społecznego jest zgodne z Konstytucją RP.

REKLAMA

Wniosek do Trybunału złożył rzecznik praw obywatelskich, którego zaniepokoiła regulacja art. 27d ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm. - zobacz pdf) dotycząca możliwości przekazania 1 proc. podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego. Wątpliwości rzecznika dotyczą pozbawienia tego uprawnienia podatników, którzy wybrali opodatkowanie podatkiem liniowym, oraz tych, którzy rozliczają się z przychodów z kapitałów pieniężnych.

REKLAMA

REKLAMA

Wyłączenie to nie wynika bezpośrednio z przepisu art. 27d ustawy. Jednak zgodnie z jego treścią pomniejszenia podatnicy dokonują od podatku wynikającego z zeznania, o którym mowa w art. 45 ust. 1 ustawy. Zaś podatnicy podatku liniowego i od kapitałów pieniężnych wypełniają zeznania, o których mowa w art. 45 ust. 1a ustawy. Zdaniem RPO przepis art. 27d ust. 1 w części obejmującej zwrot podatku, „o którym mowa w art. 45 ust. 1”, jest niezgodny z art. 32 w związku z art. 2 Konstytucji RP, czyli zasadą równości i państwa prawa.

Rzecznik zwrócił zwłaszcza uwagę na fakt, iż ustawodawca nie pozbawił prawa do zdecydowania o 1-proc. podatku przedsiębiorców, którzy rozliczają się na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 14a). To powoduje, że osoby prowadzące działalność w oparciu o ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaną stawką liniową oraz opodatkowujące ją formami zryczałtowanymi na podstawie drugiej ustawy są w innej sytuacji. We wniosku przytoczono stanowisko MF, które zaznaczyło, iż wolą ustawodawcy byłoby podatnicy wybierający korzystny podatek liniowy oraz osiągający dochody z kapitałów pieniężnych, co do zasady nie mogli korzystać z ulg, zwolnień i odliczeń. Jednak jak zauważa RPO, decyzja podatnika o przekazaniu 1 proc. podatku na działalność pożytku publicznego nie powoduje w rzeczywistości zmniejszenia obciążenia podatkowego, lecz przesądza wyłącznie o sposobie redystrybucji części środków publicznych pochodzących z płaconego przez niego podatku.

Ustawodawca zaś zróżnicował klasę podatników, przyjmując za kryterium jedynie rodzaj składanego zeznania podatkowego, co stanowi odstępstwo od zasady równego traktowania. Tym samym w ocenie RPO wyłączenie dwóch wskazanych kategorii podatników z możliwości zmniejszenia wpłat na rzecz organizacji pożytku publicznego ma charakter dyskryminacyjny.

Aleksandra Tarka

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

REKLAMA

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA