REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ponad 400 tys. Polaków pracowało w ub. roku w krajach UE

REKLAMA

Ponad 400 tys. Polaków pracowało w ubiegłym roku w krajach Unii Europejskiej; najwięcej w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Włoszech - wynika z danych Ministerstwa Gospodarki i Pracy (MGiP). Większość z nich to pracownicy sezonowi, którzy nie zamierzają na stałe emigrować z Polski.
Obecnie Polacy mają wolny dostęp do rynku pracy w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Szwecji. Pozostałe kraje Unii Europejskiej wprowadziły okresy przejściowe w tzw. systemie 2+3+2 - tzn. z możliwością otwarcia swoich rynków po dwóch, bądź pięciu latach od przystąpienia nowych państw do Unii Europejskiej; Niemcy i Austria deklarowały, że utrzymają siedmioletni okres przejściowy.

"Według naszych informacji Francja, Hiszpania, Portugalia, Włochy, Grecja, Luksemburg i Finlandia są skłonne wcześniej otworzyć swoje rynki pracy" - powiedział w poniedziałek PAP zastępca dyrektora departamentu europejskich spraw gospodarczych MGiP Janusz Grzyb. Z danych resortu, wynika, że "migracje zarobkowe będą niewielkie". W celu monitorowania potencjalnej migracji zarobkowej utworzono m.in. polsko-francuską grupę robocza (w jej skład po stronie polskiej wchodzą przedstawiciele MGiP, MSZ i GUS) oraz polsko- hiszpańską komisję mieszaną.

Francuzi - jak powiedział PAP Janusz Grzyb - deklarowali, że są gotowi otworzyć swój rynek pracy dla murarzy, dekarzy, kucharzy, kelnerów oraz kierowców-operatorów ciężarówek w pięciu wyznaczonych regionach Francji, m.in. w Bretanii. Obecnie we Francji pracuje - według oficjalnych danych - 8,5 tys. Polaków. Ponadto sporo Polaków pracuje we Francji w tzw. szarej strefie; współpraca z Polakami w zwalczaniu nielegalnego zatrudnienia to jeden z warunków stawianych przez Francuzów w sprawie liberalizacji. Warunku takiego nie stawiają na przykład Hiszpanie. Pracuje tam około 12 tys. Polaków.

Z danych MGiP wynika, że najwięcej Polaków - blisko 300 tys. pracuje w Niemczech, 50 tys. w Wielkiej Brytanii, 14 tys. - w Irlandii, 12 tys. w Hiszpanii, 8,5 tys. we Francji. Nie ma zgodności co do liczby Polaków pracujących we Włoszech. Włosi twierdzą, że jest ich 40 tys.; Polacy - że ta liczba jest zawyżona, gdyż Włosi za pracowników imigrujących uważają także tych, którzy we Włoszech osiedlili się na stałe.

Zdaniem Janusza Grzyba, "Polacy raczej nie są zainteresowani wyjazdem na stałe i osiedlaniem się w państwach UE". Wynika to m.in. z nieznajomości języków, uwarunkowań rodzinnych, często także z lęku przed utratą pracy w Polsce. Stąd wyjazdy na 2-6 miesięcy.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA