reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wspieranie zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Projekt ustawy

Wspieranie zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Projekt ustawy

W nowym systemie zatrudniania osób niepełnosprawnych zachętą do przyjmowania ich do pracy mają być nie tylko dopłaty do wynagrodzeń, ale również ulgi i zwolnienia podatkowe.

Obecnie ułatwienia w postaci możliwości niepłacenia niektórych podatków lub płacenia ich w zmniejszonej wysokości przysługują zakładom pracy chronionej. W projekcie ustawy o wspieraniu zatrudnienia oraz rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych (po uwzględnieniu autopoprawki) zaproponowano, aby z tego przywileju mógł skorzystać każdy pracodawca zatrudniający osoby niepełnosprawne, który spełni określone w ustawie warunki. Przywilej ten dotyczy podatków lokalnych.
Zgodnie z nowymi zasadami ten, kto przyjmie do pracy co najmniej 25 pracowników (w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy), będzie mógł skorzystać z ulgi lub zwolnienia w podatkach: rolnym, leśnym i od nieruchomości. Ulga ma wynosić:
• połowę należnego podatku w przypadku zatrudnienia nie mniej niż 20 proc. osób niepełnosprawnych ze stopniem znacznym lub umiarkowanym lub co najmniej 40 proc. osób niepełnosprawnych albo
• 75 proc. należnego podatku, jeżeli w danej firmie pracuje minimum 50 proc. osób niepełnosprawnych lub osoby ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności stanowią nie mniej niż 30 proc. załogi.
Zatrudnienie 75 proc. i więcej osób niepełnosprawnych lub co najmniej 40 proc. osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności spowoduje zwolnienie pracodawcy z tych podatków. Ulga lub zwolnienie dotyczy wyłącznie gruntów, budynków lub budowli zajętych na prowadzenie zakładu pracy.
Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze zasilą konto zakładowego funduszu rehabilitacji, który będą mieli obowiązek tworzyć pracodawcy, korzystający z ulg i zwolnień podatkowych.

Marzena Jurczewska
 


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Szpak

trenerka i założycielka organizacji szkoleniowej Laboratorium Współpracy: www.laboratoriumwspolpracy.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama