REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ewidencja działalności gospodarczej. Darmowa aktualizacja danych tylko do końca roku

REKLAMA

Jeszcze tylko do końca tego tygodnia przedsiębiorcy wpisani w gminach do ewidencji działalności gospodarczej powinni uzupełnić wpis o numer PESEL oraz określić przedmiot prowadzonej działalności według PKD. Jeżeli zrobią to w terminie, nie poniosą z tego tytułu żadnych dodatkowych kosztów.
Za zgłoszenie po terminie będzie pobierana opłata w wysokości 50 zł. Rady gminy mogą co prawda wprowadzić zwolnienie od opłat, ale najczęściej tego nie robią. Przedsiębiorca, który nie zgłosi zmian, po Nowym Roku nie otrzyma aktualnego zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Brak zaświadczenia uniemożliwi mu branie udziału w przetargach, uczyni mało wiarygodnym przy zaciąganiu kredytu w banku i spowoduje utrudnienia w kontaktach z kontrahentami. Niektórzy przedsiębiorcy zanim zawrą umowę domagają się bowiem od drugiej strony okazania takiego dokumentu.
Przedsiębiorcy, którzy wpisywali się do ewidencji działalności gospodarczej w gminach do końca 2003 r., nie musieli podawać numeru PESEL. Formularze, które wówczas wypełniali, nie zawierały nawet rubryki przeznaczonej dla tego numeru. W starszych wpisach nie było też potrzeby określania przedmiotu wykonywanej działalności gospodarczej zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD) ani stosowania się do statystycznej kwalifikacji działalności gospodarczej Unii Europejskiej. Wystarczyło, że przedsiębiorca wyszczególniał przedmiot działalności i starał się to zrobić w sposób zrozumiały.
Obowiązek podania numeru PESEL oraz dostosowania przedmiotu działalności do PKD został wprowadzony dopiero od 1 stycznia 2004 r. ustawą z dnia 14 listopada 2003 r. o zmianie ustawy Prawo działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw. Skoro dokonując wpisu, zgodnie z aktualnie obowiązującymi wówczas przepisami, przedsiębiorca musiał uiścić wymagane wówczas opłaty z tym związane, to uzupełniając go jedynie z tego powodu, że zmieniły się przepisy, po raz drugi nie ponosi opłat, pod warunkiem że zdąży uzupełnić wpis do końca 2004 r. Zmiany po tym terminie, nawet jeśli będą dotyczyły PESEL i PKD, są płatne w normalnej wysokości.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA