REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

BCC o kolejnej próbie rządu podwyższenia składek na ZUS od przedsiębiorców

REKLAMA

Business Centre Club z niepokojem przyjmuje podjęcie przez rząd kolejnej próby podwyższenia składek ZUS od osób prowadzących działalność gospodarczą.
Poprzednie przedłożenie rządowe zostało jednoznacznie negatywnie ocenione nie tylko przez środowisko przedsiębiorców, lecz także przez inne środowiska, a przede wszystkim przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, który odrzucił w całości projekt nowelizacji przedmiotowej ustawy. BCC uważa, że raz odrzucona ustawa nie powinna po kilku tygodniach ponownie wracać pod obrady Parlamentu. Dotychczasową dobrą praktyką był okres przynajmniej półrocznej karencji.
Dodatkowo  nowy projekt -w swojej filozofii - nie różni się od projektów poprzednich i zakłada różnicowanie składek ZUS w zależności od dochodów.
Składka byłaby wyliczana na podstawie dochodu z roku poprzedniego; przedsiębiorca, którego rentowność w roku bieżącym spadłaby w stosunku do roku poprzedniego, albo gdyby w roku następnym wykazywał wręcz stratę – w roku następnym płaciłby mimo to stawkę wyższą. Ta wyższa stawka mogłaby być „języczkiem u wagi” powodującym niemożność dalszego prowadzenia działalności,
Skala podwyżki w ostatnim projekcie rządowym jest wprawdzie niższa od tej, która „przepadła” ostatnio w Sejmie, ale nadal jest bardzo wysoka; wzrost sięga ponad 100% (od bazy 60% przeciętnego wynagrodzenia do 135%). Dla niektórych podatników ta pozornie „złagodzona” podwyżka jest większa nawet od maksymalnej podwyżki proponowanej w pierwszym projekcie rządowym (tam maksymalny wzrost był dwukrotny; do 120% a nie do 135%).
Gdyby Sejm przyjął nowelizację ustawy zgodnie z najnowszą propozycją rządową, to zwiększenie wpływów ze składek do FUS miałoby wynieść 500 mln złotych. Trzeba zapytać, o ile owe 500 mln należy pomniejszyć ze względu na koszty operacji? Koszty, które poniósłby nie tylko ZUS; które przede wszystkim poniosłyby setki tysięcy drobnych przedsiębiorców,
Niezależnie od kosztów operacji system poboru składek zostałby trwale dramatycznie skomplikowany, podrożyłby koszty pracy, odciągnąłby przedsiębiorców od ich podstawowej działalności do prac księgowych, podniósłby koszty prowadzenia księgowości. Byłby to system kryminogenny, bowiem prowokowałby lub wręcz zmuszał do przechodzenia do szarej strefy, ukrywania obrotów, a co za tym idzie – płacenia niższych podatków,
 byłby to system uznany za niesprawiedliwy, drastycznie pogarszający dotychczasowe reguły płacenia składek na ZUS; prowokowałby do poszukiwania obejść i ustawowych nieszczelności, prowokowałby do kombinowania.
BCC wnosi o rezygnację z powtórnego wprowadzania przedmiotowego projektu ustawy pod obrady Sejmu,.
 natychmiastowe podjęcie, zgodnie ze zgłaszanym od miesięcy przez środowisko przedsiębiorców, głębokich i wielowątkowych rozmów na temat reformy ZUS – jako instytucji - oraz szerzej, na temat reformy polskiego systemu ubezpieczeń społecznych.
Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA