| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Skuteczne doręczenie pism urzędowych: 14 dni na poczcie

Skuteczne doręczenie pism urzędowych: 14 dni na poczcie

Nie 7, ale 14 dni ma wynosić w przyszłości termin przechowywania pism urzędowych na poczcie lub w urzędzie gminy, aby doręczenie zastępcze można uznać jako skuteczne.

Do laski marszałkowskiej wpłynął rządowy projekt zmian w kodeksie postępowania administracyjnego. Projektowana nowelizacja odnosi się do tzw. zastępczego doręczenia korespondencji urzędowej i została podjęta na wniosek rzecznika praw obywatelskich. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w razie niemożności doręczenia pisma osobie fizycznej w miejscu zamieszkania lub miejscu pracy albo dorosłemu domownikowi, sąsiadowi lub dozorcy domu, poczta przechowuje pismo przez 7 dni (jeśli jest to doręczenie pocztowe) albo pismo zostaje złożone na 7 dni w urzędzie właściwej gminy (jeśli doręczenie ma charakter inny niż pocztowy). Jeśli projekt noweli k.p.a. zostanie zaakceptowany przez parlamentarzystów, termin ten zostanie wydłużony do 14 dni.
Rzecznik praw obywatelskich, uzasadniając potrzebę nowelizacji, wskazał, że Trybunał Konstytucyjny podniósł już ten sam problem, odnosząc się do 7-dniowego terminu przechowywania pism sądowych w pocztowej placówce oddawczej. TK uznał, że tryb ten uniemożliwia powtórne zawiadomienie adresata o piśmie, a jest to niezgodne z art. 45 par. 1 Konstytucji RP. Po uchwaleniu zmianach w kodeksie, w przypadku gdy dojdzie do niepodjęcia przesyłki w 14-dniowym terminie, konieczne będzie pozostawienie powtórnego zawiadomienia o możliwości odbioru przesyłki w ciągu następnych 14 dni od daty pierwszego zawiadomienia. Z upływem ostatniego dnia tego okresu doręczenie będzie można uznać za dokonane.
Nowelizacja wypełnia także lukę dotyczącą zastępczych doręczeń dla osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, a także dla organizacji społecznych. Doręczenie zostanie uznane za dokonane z chwilą dostarczenia pisma do rąk osób uprawnionych do odbioru pism. I w tym przypadku będą obowiązywały terminy 14-dniowe.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Emilia Markowicz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK