REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Więcej środków na aktywizację zawodową bezrobotnych

REKLAMA

Zwiększenie środków na aktywizację zawodową bezrobotnych o ponad 500 mln zł, stopniowy spadek bezrobocia, które w 2006 r. ma wynieść 15 proc., zalegalizowanie pracy osób zatrudnionych w części szarej strefy. Tak wyglądają plany rządu wobec rynku pracy na nadchodzący rok.
Fundusz Pracy, po raz pierwszy od początku istnienia, czyli od 1990 r., nie otrzyma dotacji z budżetu państwa, a środki na zmniejszenie bezrobocia będą wyższe niż 2 mld zł (2 mld 70 mln zł, czyli o ponad 500 mln zł więcej niż w 2004 r. i trzy razy więcej niż w 2003 r.). Tym samym kwota przeznaczona w FP na aktywizację zawodową bezrobotnych wzrośnie z około 10 proc. w tym roku, do blisko 32 proc. w 2005 r. Czynną walkę z bezrobociem w Polsce wesprze również kwotą 457 mln zł Europejski Fundusz Społeczny.

Po raz pierwszy od pięciu lat fundusz nie powinien też zwiększyć zadłużenia i spłacić część kredytów zaciągniętych w latach 2000-2004. Jego pasywa na koniec tego roku wyniosą 4 mld 300 mln zł, natomiast wydatki planowane na 2005 r. – ponad 6 mld zł. Zadłużenie wynika z faktu, że wprowadzone w 2000 r. zasiłki i świadczenia przedemerytalne miały być finansowane z budżetu państwa. Jednak kwota przeznaczona na ich finansowanie była o 6 mld zł niższa niż wartość wypłaconych zasiłków i świadczeń. Od 1 sierpnia br. obciążają one budżet Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a więc wydatki FP zmniejszą się o 6 mld zł.

Zwiększenie aktywów FP, które mają być przeznaczone na zwalczanie bezrobocia, przewiduje również poselski projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych, który jest przedmiotem prac Senatu. Zaproponowano w nim, aby, począwszy od 1 stycznia 2005 r., przychody funduszu uległy zwiększeniu o środki pochodzące ze sprzedaży akcji i udziałów należących do Skarbu Państwa, stanowiących do dnia 1 kwietnia 2002 r. rezerwę uwłaszczeniową. Pulę tę powiększą również środki, które pozostały z wypłat pożyczek udzielanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego osobom fizycznym na podjęcie działalności gospodarczej i kary nakładane na podstawie przepisów o pomocy społecznej.

W przyszłym roku resort pracy ma podjąć energiczne działania zmierzające do zalegalizowania pracy przynajmniej w części szarej strefy, czyli gospodarstwach domowych. Obecnie, jak poinformował na posiedzeniu Naczelnej Rady Zatrudnienia wiceminister gospodarki i pracy Piotr Kulpa, pracuje w nich od 70 do 100 tys. osób (opiekunek do dzieci, ogrodników, sprzątaczek). Dobrym rozwiązaniem mogłoby być stworzenie, tym którzy ich zatrudniają, możliwości odliczenia poniesionych kosztów od podatku.

Ważną rolę we wspomaganiu przez państwo osób, które utraciły pracę, spełnia Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. W kwietniu br. spłacił część swoich zobowiązań w wysokości 64 mln zł i nie ma zadłużeń, a świadczenia, jak zapewnił dyrektor tej instytucji Waldemar Kruk, wypłacane są terminowo. Jeśli w 2005 r. nie dojdzie do upadków dużych przedsiębiorstw, to prawdopodobnie w roku następnym jego kierownictwo zaproponuje obniżenie składki, która obecnie wynosi 0,15 proc. podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA