reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Sejm. Zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług

Sejm. Zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług

Wczoraj w Komisji Finansów Publicznych odbyło się głosowanie nad dwoma projektami zmian do ustawy o podatku od towarów i usług. Komisja zdążyła jednak rozpatrzyć tylko trzy zmiany, postanawiając przekazać do podkomisji wniesione w trakcie obrad kolejne poprawki. Wczoraj na posiedzeniu Sejmu odbyło się też pierwsze czytanie rządowego projektu zmian do VAT, przewidującego m.in. wprowadzenie 22-proc. podatku na internet.

Komisja Finansów Publicznych zdążyła wczoraj rozpatrzyć tylko trzy zmiany z dwóch poselskich projektów ustaw, które wprowadzają zmiany do ustawy o podatku od towarów i usług. Posłowie zaaprobowali wniosek przewodniczącego podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia poselskich projektów ustaw o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług Marka Zagórskiego i odrzucili zmiany, które miały wprowadzić preferencyjne opodatkowanie dla społecznego budownictwa mieszkaniowego. Za wnioskiem o odrzucenie opodatkowania 7-proc. stawką VAT budownictwa społecznego był również rząd. Stanowisko Ministerstwa Finansów reprezentowane przez wiceministra Jarosława Nenemana było nieprzychylne wprowadzaniu do ustawy o podatku od towarów i usług definicji budownictwa społecznego. Przyjęto również jeden z wariantów zmiany art. 15 ustawy o VAT, który stanowi o opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług niektórych umów zlecenia i o dzieło.
W wyniku złożenia kolejnych propozycji zmian projekty skierowano ponownie do podkomisji. Z kolei na posiedzeniu Sejmu odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu zmian do ustawy o VAT, która zakłada harmonizację polskich przepisów w zakresie podatku od towarów i usług z przepisami dyrektywy Rady Unii Europejskiej m.in. w przedmiocie opodatkowania usług internetu 22-proc. stawką VAT. Rząd proponuje jednak w swoim projekcie zwolnienia dla internetu w przypadku niektórych podmiotów (np. szkół).
Projekt przewiduje także zmiany dotyczące ustalenia miejsca odbioru gazu i energii jako miejsca ich świadczenia. Ma to zapobiec ich podwójnemu opodatkowaniu.

Posłowie, uznając co do zasady słuszność wprowadzonych zmian, opowiedzieli się za skierowaniem projektu do Komisji Finansów Publicznych w celu ich dalszej analizy.
 


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama