| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Sejm. Komisja o nowelizacji ustawy o finansach publicznych

Sejm. Komisja o nowelizacji ustawy o finansach publicznych

Wczoraj Komisja Finansów Publicznych rozpatrzyła zgłoszone przez Senat poprawki do ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz o zmianie niektórych ustaw.

Komisja Finansów Publicznych zarekomendowała Sejmowi wszystkie senackie poprawki do nowelizacji ustawy o finansach publicznych. Teraz poprawki trafią na posiedzenie Sejmu, który będzie musiał zadecydować o ich przyjęciu lub odrzuceniu.

Senat, po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm na posiedzeniu 5 listopada br. nowelizacji ustawy o finansach publicznych, podjął 18 listopada 2004 r. uchwałę wprowadzającą 19 poprawek do tekstu tejże ustawy. Senat zaproponował, by minister finansów po zasięgnięciu opinii prezesa Głównego Urzędu Statystycznego określał w drodze rozporządzenia rodzaje, formy, terminy i zasady sporządzania sprawozdań budżetowych z wykonania budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz z wykonania planów finansowych jednostek budżetowych, a w przypadku gdy jednostka budżetowa dysponuje rachunkiem dochodów własnych, również z dochodów własnych i wydatków nimi sfinansowanych.

Ponadto Senat zaproponował, by rozszerzyć katalog dochodów, które państwowe jednostki budżetowe mogą gromadzić na rachunku dochodów własnych, o dochody uzyskane z wpływów z działalności, o której mowa w art. 1 ust. 4 ustawy z dnia 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych (t.j. Dz.U. z 2001 r. nr 55, poz. 577 z późn. zm.).

Kolejna poprawka Senatu dotyczyła funduszy celowych. Senat zaproponował, by w planie finansowym funduszu ujmowane były wydatki na cel wskazany w ustawie budżetowej. Chodziłoby tu o wydatki dokonywane przez dysponenta funduszu na wniosek właściwego ze względu na finansowany cel dysponenta części budżetowej oraz o wydatki przekazywane na wyodrębniony rachunek bankowy wspomnianego dysponenta części budżetowej.

Kolejne poprawki Senatu dotyczyły m.in.: kwestii długu publicznego, zasad dokonywania sprawozdań z wykonania ustawy budżetowej, uchwał budżetowych jednostek samorządu terytorialnego.

Senat zaproponował również wprowadzenie kilku poprawek redakcyjnych i uściślających. Wszystkie zgłoszone przez Senat poprawki Komisja Finansów Publicznych zarekomendowała pozytywnie, co więcej, praktycznie wszystkie poprawki zostały przegłosowane zdecydowaną większością głosów członków Komisji. Teraz poprawkami Senatu zajmie się Sejm na posiedzeniu plenarnym.Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bożena Radzikowska

Dyplomowany konsultant feng shui

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »