| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Międzynarodowy Fundusz Walutowy dobrze o polskiej gospodarce

Międzynarodowy Fundusz Walutowy dobrze o polskiej gospodarce

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) ocenia, że rozwój polskiej gospodarki w br. jest bardzo silny.

Również prognozy na 2005 r. wskazują, że ten wzrost utrzyma się – poinformował na konferencji prasowej w resorcie finansów Rodrigo Rato, dyrektor zarządzający tej instytucji.
– Inflacja, mimo niedawnego skoku, nie powinna stanowić zagrożenia dla stabilności gospodarczej i spadnie na koniec 2005 r. do 2,5 proc. – zapewnił R. Rato.

Fundusz pozytywnie postrzega też plan oszczędnościowy Hausnera. – Jest to swoista „mapa drogowa” dla reformowania gospodarki kraju – dodał. Rato podkreślił, że w Polsce istnieje konieczność dalszej liberalizacji i prywatyzacji gospodarki. Potrzebne są również reformy systemu fiskalnego i ograniczanie deficytu budżetowego. Będą one niezbędnym krokiem do dalszej integracji z Unią Europejską i wstąpienia do strefy euro. – W UE nowo przyjęte kraje nadają wigoru gospodarce i istnieje potrzeba większej elastyczności rynków byłej Piętnastki wobec nich – dodał.

Zapowiedział otwarcie w styczniu 2005 r. biura regionalnego MFW (Europa Środkowo-Wschodnia) w Warszawie. Obniżył też prognozy rozwoju gospodarki światowej w 2005 r. z 4,3 do 4 proc. „z powodu wzrostu cen ropy naftowej”.

Z kolei minister finansów Mirosław Gronicki zapowiedział, że na dzisiejszym posiedzeniu „rząd będzie starał się znaleźć rozwiązanie dla budżetu na 2005 r. z racji przyjęcia przez Sejm dwóch ustaw nie po jego myśli”. Dodał, że sprawą redukcji długu Iraku wobec Polski (700 mln USD) „władze zajmą się w najbliższym czasie”.

 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bożena Radzikowska

Dyplomowany konsultant feng shui

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »