reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Krajowy Fundusz Kapitałowy: wsparcie dla firm

Krajowy Fundusz Kapitałowy: wsparcie dla firm

Rząd chce, aby fundusze kapitałowe do 2013 r. zainwestowały 2,4 mld zł w rozwój małych, ale perspektywicznych polskich firm. Inwestycje takie ma ułatwić Krajowy Fundusz Kapitałowy, który rozdzielałby środki z budżetu państwa oraz funduszy strukturalnych.

Projektem ustawy powołującej Krajowy Fundusz Kapitałowy (KFK) zajmowała się sejmowa komisja nadzwyczajna. Fundusz ma wspierać finansowo małe i średnie firmy o dużym potencjale rozwoju. Stanowią one ok. 10-15 procent sektora MSP, ale tworzą ponad połowę miejsc pracy. Największym problemem tych firm jest brak kapitału na inwestycje – trudno im uzyskać kredyty bankowe albo zainteresować fundusze kapitałowe typu private equity. W Unii Europejskiej problem ten rozwiązuje się tworząc wyspecjalizowane fundusze kapitałowe, które korzystają ze wsparcia środków unijnych lub budżetów państw członkowskich.Podobnie ma działać KFK. – Fundusz utworzy i będzie go nadzorował Bank Gospodarstwa Krajowego. KFK nie będzie jednak bezpośrednio inwestował w małe i średnie firmy, ale będzie korzystał z pośrednictwa już istniejących funduszy kapitałowych, lokując pieniądze wspólnie z prywatnymi inwestorami w konkretnych przedsięwzięciach.Środki na udzielanie wsparcia KFK będzie brał z budżetu państwa, ze źródeł unijnych, a także z bezzwrotnej pomocy zagranicznej. KFK udzieli wsparcia zgodnie z zasadami pomocy publicznej. Rząd szacuje, że dzięki KFK do końca 2013 r. fundusze kapitałowe dokonają inwestycji w małe firmy na kwotę ok. 2,4 mld zł. KFK przeznaczyłby na ten cel 1,45 mld zł.Natomiast do końca 2009 r. do KFK trafiłoby 83,5 mln zł z budżetu państwa oraz 371,7 mln zł z funduszy strukturalnych UE.Fundusze dostaną z KFK bezzwrotną pomoc na m.in. pokrycie kosztów analiz i nadzoru nad firmami, które skorzystają ze wsparcia. Przy pomocy środków z KFK fundusze będą mogły inwestować jedynie w mikroprzedsiębiorców i MSP mających siedzibę z Polsce i tutaj płacących podatki (bez względu na miejsce ich osiągnięcia).reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama