reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Eksport ciągle rośnie

Eksport ciągle rośnie

W tym roku nasz eksport rośnie najszybciej na tle wyników osiąganych w innych krajach Unii Europejskiej. Po trzech kwartałach był o 22 proc. większy niż w analogicznym okresie roku poprzedniego – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Umocnienie się złotego nie spowodowało więc osłabienia w sprzedaży naszych towarów na rynkach zagranicznych.

Od stycznia do końca września polskie firmy sprzedały za granicą towary o wartości 42,2 mld euro, czyli o 22 proc. większej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. W tym czasie import osiągnął poziom 51,4 mld euro i wzrósł o 16,6 proc. W rezultacie deficyt w handlu zagranicznym wyniósł 9,2 mld euro i był o 0,3 mld euro mniejszy niż po trzech kwartałach ubiegłego roku.

Sprzedaż polskich towarów za granicą liczona w złotych zwiększyła się w okresie styczeń-wrzesień o 31,7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego, a liczona w USD o 35,7 proc.

Naszym największym partnerem handlowym są Niemcy. Od stycznia do końca września do tego kraju trafiło 30,6 proc. całego polskiego eksportu – o 1,8 pkt mniej niż przed rokiem. Spadł nieco (do 24,2 proc.) udział zachodniego sąsiada w naszym imporcie. W handlu z Niemcami uzyskaliśmy jednak dodatnie saldo w wysokości 486 mln euro. Słabe wyniki uzyskaliśmy w wymianie towarowej z krajami Europy Środkowej i Wschodniej. Import z tych krajów był o 1,5 mld euro wyższy od eksportu.

Bardzo duża nierównowaga wystąpiła w wymianie towarowej z krajami rozwijającymi się. Przywóz towarów z tych krajów miał wartość trzykrotnie wyższą od naszego eksportu. Spowodowane to zostało wysokim deficytem, jaki notujemy w handlu elektroniką, artykułami gospodarstwa domowego oraz tekstyliami w wymianie towarowej z Chinami i innymi krajami azjatyckimi. Po dziewięciu miesiącach tego roku Chiny znalazły się na piątym miejscu wśród dziesięciu głównych dostawców towarów do Polski.

Według GUS obroty towarowe z pierwszą dziesiątką naszych partnerów handlowych stanowiły 70,1 proc. eksportu i 66,8 proc. importu ogółem.
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama