reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Faktura sprzedaży z kodem lub bez kodu

Faktura sprzedaży z kodem lub bez kodu

Z informacji uzyskanych przez „GP” od kilku izb skarbowych wynika, że zamieszczenie kodu PL na krajowych fakturach sprzedaży nie powinno być uznane za błąd, a nawet gdyby się tak stało, to nie jest to błąd na tyle istotny, by stanowił podstawę np. do zakwestionowania odliczenia podatku.

Problem dotyczy wystawiania krajowych faktur sprzedaży. Podatnicy mają wątpliwości, czy wystawca faktury może na krajowych fakturach sprzedaży podawać NIP z przedrostkiem PL, czy też podatnie tego kodu jest błędem?


Jak się okazuje wielu podatników VAT stosuje informatyczne systemy fakturowania i dla ułatwienia na wszystkich fakturach podawany jest NIP wystawcy z przedrostkiem PL.


Okazało się, że niektóre urzędy skarbowe kwestionują takie faktury.Ustawa o VAT wskazuje, że przedrostek (kod) PL należy zamieszczać na fakturach wystawianych przez podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT UE w związku z dokonywaniem przez nich transakcji wewnątrzwspólnotowych.


Obowiązek podawania numeru informacji podatkowej przez podatnika VAT wynika z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz.U. nr 142, poz. 702 z późn. zm.).Z przepisów tych nie wynika jednak wprost, że kod PL nie może być zamieszczany na fakturach krajowych. Podobnie rozporządzenie ministra finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r., które określa zasady wystawiania faktur (Dz.U. nr 97, poz. 971 z późn. zm.) nie rozwiązuje problemu. Warto, by organy podatkowe stosowały jednolite stanowisko w tej kwestii.

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andersen w Polsce

Andersen w Polsce tworzy zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, najwyższej klasy doradztwo podatkowe, compliance, doradztwo w zakresie cen transferowych i outsourcing księgowy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama