Jak wygląda sytuacja na rynku nieruchomości?
26 kwi 2011
Zazwyczaj wraz z nadchodzącą wiosną następuje ożywienie na rynku nieruchomości, w tym roku jednak pomimo wiosennej aury, poziom optymizmu nie jest najwyższy. Aż 47% doradców finansowych z Home Broker przewiduje spadek cen w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Ostatecznie ceny wzrosną prawdopodobnie o 0,3%.
Czy pary, które decydują się na wspólne życie, mają szanse na mieszkanie?
15 kwi 2011
Ponad połowa młodych par w Polsce mieszka w za małych mieszkaniach. Za średnią pensję w największych miastach można kupić zaledwie 0,45 m 2 lokalu. Jak podaje Home Broker, w najlepszej sytuacji znajdują się mieszkańcy Irlandii i Belgii.
Rynek nieruchomości najkorzystniejszy na Śląsku
12 kwi 2011
Na standard życia mają wpływ nie tylko zarobki, ale i posiadane dobra materialne. Najbogatsi pod tym względem są mieszkańcy największych miast Polski. Inaczej jest na rynku nieruchomości, gdzie mniejsze miejscowości oferują korzystniejsze ceny lokali mieszkalnych.
Czy kredyt hipoteczny w euro jest bardziej opłacalny?
12 kwi 2011
Istnieje duża zależność między rynkiem nieruchomości a rynkiem kredytów hipotecznych. W zależności od zmian w warunkach przyznawania kredytów przez banki, można prognozować, jakie będzie zainteresowanie kupnem lokali mieszkalnych. Zanim zdecydujemy się na kredyt hipoteczny, warto sprawdzić, jak zmieniał się system ratalny na przełomie 2010 i 2011 roku.
Czy ceny lokali odpowiadają ich wartości?
11 kwi 2011
Aby opowiedzieć na tytułowe pytanie musimy zdefiniować pojęcie ceny i wartości. Zazwyczaj gdy pada to pytanie domyślamy się, że chodzi o ceny w ogłoszeniach czyli tzw. ceny ofertowe. Zdefiniowanie wartości jest już trudniejsze. Szacowaniem wartości nieruchomości zajmują się rzeczoznawcy majątkowi.
Moda na lofty w Polsce
11 kwi 2011
Moda na lofty przyszła do nas z zagranicy. Na zachodzie lofty cieszą się popularnością od wielu lat. W Polsce zaś zwiększone zainteresowanie loftami pojawiło się kilka lat temu. Wpłynęło to na wzrost ich cen, przekroczyły one średnią rynkową, jednak w dalszym ciągu można znaleźć atrakcyjną ofertę dla przeciętnego nabywcy.
Kupujemy więcej lokali przed oddaniem ich do użytkowania
07 kwi 2011
Home Broker przeprowadził badania, z których wynika, że aż dwóch na trzech nabywców na rynku pierwotnym kupuje lokal przed jego oddaniem do użytkowania. W porównaniu do wyników z roku 2010 jest to wzrost o 14%. Kupujący decydują się ponieść takie ryzyko ze względu na korzystną cenę i szeroki wybór lokali na wstępnych etapach budowy.
Jak wyglądają limity cen w programie „Rodzina na Swoim”?
30 mar 2011
W drugim kwartale 2011 roku zostaną zmienione limity cen w programie „Rodzina na Swoim”. W większości miast zostaną one zwiększone. Jednak nie wszędzie tak będzie, w Łodzi, Białymstoku i Olsztynie limity te spadną. Parlament podjął prace mające na celu wprowadzenie zmian w programie „Rodzina na Swoim”, mogą one doprowadzić do zamrożenia programu w niektórych miastach, na przykład w Katowicach, w Lublinie, w Poznaniu i we Wrocławiu.
Polacy nadal nie chcą mieszkać na parterze
29 mar 2011
Polacy nie chcą kupować mieszkań na parterze. Nawet co ósmy kupujący jest skłonny zapłacić 40 tys. zł więcej i kupić mieszkanie na wyższym piętrze. Jednak i mieszkania na najwyższych piętrach nie należą do najbardziej popularnych, mimo tego, że tam deweloperzy umieszczają apartamenty. Apartamenty na najwyższych piętrach mają też wyższą cenę i to prawdopodobnie wpływa na ich mniejszą popularność. Dlaczego tak jest?
Niższe koszty utrzymania mieszkania, mogą dać więcej ciepła
28 mar 2011
Kierując się wyborem nowego mieszkania zwracamy uwagę na lokalizacje, otoczenie, standard budynku, czy jego funkcjonalność. Jednak od jakiegoś czasu coraz częściej z nas zwraca uwagę na koszty utrzymania lokalu. Szukamy korzystnych rozwiązań ocieplenia budynku, czy zużycia wody, które w przyszłości przełożą się na niższe rachunki.
W Warszawie kupisz mieszkanie taniej
28 mar 2011
Rynek pierwotny przeżywa swój rozkwit w Warszawie. Bogata oferta i konkurencyjny poziom średnich cen nowych mieszkań wpływa na kształtowanie się sytuacji rynkowych na terenie całego kraju. Na podstawie raportów „Pierwotny rynek mieszkaniowy w Warszawie” za 2010 rok opracowanych przez Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A. przedstawiono krótką analizę spodziewanego kierunku rozwoju rynku nieruchomości w przyszłości.
Rynek pierwotny – tańszy i lepszy?
28 mar 2011
Decydując się na kupno nowego mieszkania przeważnie myślimy o inwestycji na kolejne kilkadziesiąt lat. Porównujemy rynek wtórny z pierwotnym sprawdzamy standard budynku, wykończenie i stan faktyczny nieruchomości. Następnie rozpatrujemy wszystkie za i przeciw. Jednak nadal najczęstszym czynnikiem kierującym nami przy zakupie mieszkania, czy domu jest cena nieruchomości.
Coraz więcej mieszkań w Krakowie
28 mar 2011
Kraków tuż po Warszawie stanowi drugi rynek mieszkaniowy w Polsce. Przedstawiamy podsumowanie sytuacji na pierwotnym rynku mieszkaniowym w grodzie Kraka, zebrane na podstawie kwartalnych raportów „Pierwotny rynek mieszkaniowy w Krakowie” z roku 2010 opracowanych przez Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A.
Czy każdy singiel będzie cieszył się „Rodziną na Swoim”?
26 mar 2011
Od nowego roku osoby samotne również będą mogły skorzystać z rządowego programu „Rodzina na Swoim”. Jednak, jak podaje portal Home Broker, wybór lokali będzie jednak znikomy – pięciokrotnie mniejszy niż obecnie.
Rewitalizacja i budownictwo osiedli mieszkaniowych w Polsce celem Unii Europejskiej
26 mar 2011
Zapewnienie dobrych warunków poprzez budownictwo i rewitalizacje osiedli mieszkaniowych to jeden z celów Unii Europejskiej. Chodzi o poprawę jakości życia mieszkańców.
Czy lepiej wykańczać nowe mieszkania na własną rękę?
26 mar 2011
Oferta mieszkaniowa deweloperów „pod klucz”, czyli całkowitego wykończenia, nie cieszy się dużą popularnością. Na taką możliwość decyduje się zaledwie 1 na 20 nabywców.
Czy mniejszy deweloper daje większe możliwości?
26 mar 2011
Jak informuje Home Broker, u mniejszego dewelopera łatwiej o upust, negocjacje lub zmiany aranżacji naszego mieszkania. Mniejsi deweloperzy są też bardziej elastyczni i łatwiej dostosowują się do klienta. Czy więc faktycznie duży może więcej?
Kawalerka hitem 2011 roku?- kopia
26 mar 2011
Kawalerki cieszą się coraz większą popularnością na rynku mieszkaniowym. Deweloperzy wiedzą o tym, więc zwiększają udział jednopokojowych mieszkań w swojej ofercie.
Coraz mniej nowych mieszkań na rynku
25 mar 2011
Jak informuje Open Finance w listopadzie na rynek nieruchomości trafiło mniej nowych mieszkań niż rok temu. Najbardziej zwolnili inwestorzy indywidualni, którzy oddali 10,6 tysięcy lokali.
Mieszkania są wciąż za duże
23 mar 2011
Największym zainteresowaniem, w lutym 2011 roku, cieszyły się mieszkania o średniej powierzchni 51,3 m2. Natomiast, w tym samym czasie, spółdzielnie oferowały nabywcom mieszkania o powierzchni 61,7 m2. Z kolei deweloperzy oddali do użytku lokale za duże średnio 15,9 m2. Można sobie wyobrazić, że nabywcom, w taki czy inny sposób, zaoferowano o jeden pokój więcej, niż tego potrzebowali.
Jak kataklizm w Japonii wpływa na polski rynek mieszkaniowy?
21 mar 2011
W lutym zmniejszył się poziom optymizmu na rynku nieruchomości, w pewnym stopniu kataklizm w Japonii przyczynił się do tej sytuacji. Aż 42% doradców Home Broker przewiduje, że w ciągu najbliższego roku nastąpi spadek cen mieszkań. Jednak środkowa prognoza jest nadal pozytywna. W perspektywie roku wzrost cen ma zatrzymać się na poziomie 0,7%, daje to wynik czterokrotnie niższy od prognozowanej inflacji.
Możemy kupić mieszkanie większe o ponad połowę
21 mar 2011
Kryzys przyniósł również pozytywne efekty, dzięki niemu możemy pozwolić sobie na kupienie większego mieszkania. Od połowy 2009 roku obserwujemy: wzrost poziomu wynagrodzeń, liberalizację na rynku kredytowym i stabilne ceny mieszkań, to wszystko spowodowało, że możemy stać się posiadaczami mieszkania większego o 54%. Prognozy przewidują dalszą poprawę sytuacji.
Wzrost liczby rozpoczynanych budów
21 mar 2011
Ilość rozpoczynanych inwestycji w lutym tego roku zwiększyła się aż o 13%. Jednak nie dotyczy to wszystkich, spółdzielnie nadal mają zastój. Za to deweloperzy i inwestorzy prywatni wyszli z impasu. Z drugiej strony zaś w tym samym czasie, spadła liczba wydawanych pozwoleń. Zmniejszyła się również liczba mieszkań oddanych do użytkowania, klucze oddano do 8,5 tys. mieszkań. Za słaby wynik, w dalszym ciągu, jest obwiniany kryzys.
Po wzroście VAT 80 tysięcy osób dopłaci do mieszkania
21 mar 2011
Jak podaje portal Home Broker, po wzroście podatku VAT nawet 80 tysięcy osób będzie musiało dopłacić do swojego mieszkania. Czy można się jakoś przed tym uchronić?
Jak Polacy oceniają warunki mieszkaniowe w Polsce?
21 mar 2011
Polacy bardzo często narzekają na hałas w miejscu zamieszkania. Problemem jest także zanieczyszczone powietrze i zaniedbana okolica.
Zamiana większego mieszkania na dwa mniejsze. Ile to kosztuje?
20 mar 2011
Jeśli chcielibyśmy zamienić mieszkanie na dwa mniejsze w dużym mieście, musielibyśmy zapłacić około 130 tysięcy złotych, jak informuje Home Broker. Możemy wybrać mieszkanie w tańszej okolicy lub zakupić nowe lokum o niższym standardzie.
Prognozy na rynku nieruchomości: mniejsze mieszkania, więcej domów
17 mar 2011
Liczba ludności oraz jej struktura mają znaczący wpływ na długoterminowe zmiany zachodzące na rynku nieruchomości. Wg statystyk, w ciągu najbliższych 25 lat znacznie zmniejszy się liczba ludności a w roku 2035 będzie nas o 2 mln mniej niż teraz.
Ożywienie na rynku nieruchomości
16 mar 2011
Systematyczne wprowadzanie na rynek nowych inwestycji spowodowało, że wybór gotowych lokali jest duży. Na zakup nieruchomości wpływa głównie cena całkowita mieszkania. Inwestorzy skupiają się na realizacji najpopularniejszej oferty rynkowej, jest to sprzężone z ograniczonym finansowaniem bankowym.
Jaki jest średni czas sprzedaży mieszkania?
10 mar 2011
Mieszkania sprzedają się w czasie krótszym niż 2 miesiące. Oznacza to, że czas, jaki musimy przeznaczyć na szukanie nabywcy znacznie się skrócił. Skończył się czas sezonowego spowolnienia rynku, dlatego w następnych miesiącach proces transakcji powinien zostać jeszcze przyspieszony.
Jak kobiety sprawdzają się na rynku nieruchomości?
08 mar 2011
Kobiety na rynku nieruchomości radzą sobie całkiem dobrze. Statystyki pokazują, że sprzedają one mieszkania o 2 metry kwadratowe mniejsze. Ale są lepiej przygotowane do sprzedaży mieszkania, szybciej znajdują kupującego i lepiej prowadzą negocjacje. Kobiety dają też mniejszy rabat, u mężczyzny możemy uzyskać nawet o jedną piątą większy.
Czy można kupić cztery pokoje w cenie kawalerki?
07 mar 2011
Można kupić cztery pokoje w bloku z wielkiej płyty w cenie kawalerki, oznacza to, że możemy mieć za te same pieniądze powierzchnię ponad dwa razy większą. W tego typu budownictwie znajdziemy mieszkania o mniejszym metrażu, ale też z ceną niższą o jedną czwartą w porównaniu do tych w nowym budownictwie.
Zwróć uwagę na powierzchnię kupowanego mieszkania
02 mar 2011
Może okazać się, że powierzchnia interesującego nas mieszkania nie jest wielkością rzeczywistą. Dotyczy to mieszkań zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym. Niestety może to wiązać się ze stratą nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych przy zakupie lokalu i ze zwiększonym kosztem jego utrzymania. Takie niedomówienia powielane są również przez dokumenty urzędowe i normy budowlane. Co warto wiedzieć?
Początek sezonu budowlanego
01 mar 2011
Wraz z końcem zimy obserwuje się ożywienie na rynku obrotu działkami budowlanymi. Na początku sezonu zwiększa się ilość ofert sprzedaży, ale też więcej osób szuka placu pod budowę domu. Z danych serwisu otoDom.pl wynika, że najwięcej ofert jest na Mazowszu, Kujawach, Śląsku i w Małopolsce. Najdroższe działki są w Warszawie i w Gdyni.
W polskich domach to kobiety decydują o finansach
01 mar 2011
Jak okazuje się, kobiety zdecydowanie częściej podejmują decyzję o kupnie nieruchomości, niż mężczyźni. Są też bardziej zdecydowane, porównują oferty i dokładnie analizują domowe wydatki. Do takich wniosków doszli eksperci z Home Broker.
Uwaga – tanie mieszkania na horyzoncie!
01 mar 2011
Według analizy ekspertów Home Broker, przewidywana w listopadzie zmiana cen może przynieść nam tańsze mieszkania w ciągu 12 miesięcy.
Raport z rynku nieruchomości
01 mar 2011
Na początku 2011 roku ceny sprzedawanych mieszkań na rynku wtórnym uległy niewielkim zmianom. Serwis Oferty.net przeprowadził styczniową analizę rynku, wykazała ona, że w 9 miastach ceny nieznacznie spadły, ale też w 9 wzrosły. Największy spadek średniej odnotowano w Gdańsku i wynosił on 2,1%, natomiast w Gdyni i we Wrocławiu był to spadek na poziomie 1,1%.
Zmiany w hipotekach od 20 lutego
23 lut 2011
Już od 20 lutego 2010 roku nie będzie dwóch hipotek: zwykłej i kaucyjnej. Powstanie tylko jeden rodzaj umownej hipoteki, który będzie zbliżony do hipoteki kaucyjnej. Oznacza to, że będzie taniej.
Jak skutecznie renegocjować kredyt hipoteczny?
23 lut 2011
Zmiana warunków umowy kredytowej była dotąd niełatwa. Coraz więcej banków stosuje jednak tę metodę, żeby nie stracić klientów. Nowo przyjęta Rekomendacja T, pozwala renegocjować warunki także od strony placówek.
Polacy boją się mieszkań z instalcją gazową?
22 lut 2011
Coraz częściej słychać w mediach o wypadkach w wyniku wybuchu gazu w mieszkaniu. Fala tego nieszczęścia jest większa zimą, kiedy mieszkania są dogrzewane. Jak takie wydarzenia wpłyną na popyt mieszkań z instalacją gazową?
Od 2011 roku prąd i utrzymanie mieszkania będą droższe?
22 lut 2011
Od nowego roku nie czeka nas tylko zmiana stawki VAT. Inaczej będziemy też płacić za prąd, którego podwyżka wyniesie około 7,7%.
Coraz szybciej podejmujemy decyzję o zakupie nieruchomości
22 lut 2011
Coraz szybciej decydujemy się na kupno mieszkania. W październiku transakcja sprzedaży trwała około 3,5 miesiąca. W roku 2011 proces ten powinien trwać jeszcze krócej.
Euro 2012 – czy kibice będą mieli gdzie spać?
22 lut 2011
Mniej niż 500 dni pozostało do rozpoczęcia największego widowiska sportowego w 2012 roku. Stadiony w budowach, drogi w remontach. A co z noclegiem dla kibiców?
Obrzeża miast bardziej atrakcyjne niż samo centrum?
22 lut 2011
Większość nabywców nieruchomości decyduje się na lokale znajdujące się blisko centrum. Tymczasem można wydać nawet o połowę mniej, jeśli zdecydujemy się na zakup mieszkania na obrzeżach miasta. Nie trzeba przy tym rezygnować z szybkiego dojazdu do serca miasta. Przedmieścia wyposażone są w dobrą komunikację kolejową lub tramwajową. Bywa, że dotarcie do centrum z obrzeża miasta jest wygodniejsze i szybsze niż z prestiżowych dzielnic, które są znacznie droższe.
Jak osiągnąć sukces przy negocjacji cen mieszkań?
22 lut 2011
Ostatnimi czasy zmienił się rynek nieruchomości. Teraz to nie deweloperzy dyktują ceny mieszkań, a sami kupujący. Jeśli deweloperzy chcą sprzedać apartament, muszą obniżyć cenę nawet o kilkanaście procent. Na jaki upust mamy szanse przy zakupie mieszkania?
Najłatwiej sprzedać mieszkanie w dobrym stanie
22 lut 2011
W Polsce niechętnie kupuje się mieszkania, które wymagają remontu a tym bardziej przebudowy. Ponad połowa transakcji na rynku wtórnym przypada na lokale, do których można wprowadzić się od zaraz.
Czy mieszkania gotowe do zamieszkania są za duże?
21 lut 2011
Mieszkanie deweloperskie może okazać się nawet o 19 m2 za duże niż oczekuje klient. Powoduje to znaczne niedopasowanie podaży i popytu w wielu miastach, a przeciętna powierzchnia oddawanych mieszkań deweloperskich rośnie.
Czy warto kupić mieszkanie na starówce?
21 lut 2011
Na rynku istnieje pewna grupa osób zdecydowanych na wpłacenie niemałej kwoty za mieszkanie w okolicach (a nawet w samym centrum) starego miasta. Adres kojarzony z takim miejscem podnosi prestiż nie tylko samego mieszkania, lecz także jego właściciela. Taka przyjemność kosztuje niewątpliwie dużo – za metr kwadratowy możemy zapłacić nawet 40 tysięcy złotych. Należy przy tym pamiętać, że mieszkania na polskich starówkach mają ok. 100 m2.
Polacy zagrożeni ubóstwem energetycznym?
21 lut 2011
Obecnie nawet półtora miliona rodzin polskich może być zagrożonych ubóstwem energetycznym.
Kawalerka hitem 2011 roku?
21 lut 2011
Kawalerki cieszą się coraz większą popularnością na rynku mieszkaniowym. Deweloperzy dobrze o tym wiedzą, więc zwiększają udział jednopokojowych mieszkań w swojej ofercie.
Czy w Warszawie i okolicach trudno jest znaleźć dom o powierzchni do 120 m kw.?
18 lut 2011
W bazie Metrohouse & Partnerzy w Warszawie i okolicach domy do powierzchni 120 m kw. stanowią niecałe 10 proc. wszystkich domów. To stosunkowo niewiele, ale pamiętajmy, że w ostatnich latach znacznie wzrastał średni metraż budowanego domu. Ogólnie rynek domów w ostatnich latach nie należy do popularnych.