Kategorie

Prawo jazdy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kierowcy naruszający przepisy ruchu drogowego muszą liczyć się z koniecznością zdawania egzaminu kompetencyjnego – np. po przekroczeniu limitu punktów.
W niektórych sytuacjach kierowca nie tylko traci czasowo prawo do prowadzenia samochodu (czy innego pojazdu) – lecz odbierane są mu uprawnienia.
W określonych sytuacjach funkcjonariusze Policji mogą zatrzymać za pokwitowaniem dokument prawa jazdy. Pokwitowanie czasem uprawnia do kierowania pojazdem przez 7 dni.
Egzaminy poprawkowe na prawo jazdy poza tym, że obciążają nasz budżet kolejnymi opłatami, mogą zmusić nas do nieprzyjemnego wydatku w postaci kursu dodatkowego.
Egzamin teoretyczny na prawo jazdy ma formę testu rozwiązywanego na komputerze. Dzięki temu wynik znany jest od razu po zakończeniu.
W odróżnieniu od egzaminu na prawo jazdy kategorii B, znaczna jego część na uprawnienia do kierowania motocyklami odbywa się na placu manewrowym.
Kierowca w określonych okolicznościach musi poddać się badaniom psychologicznym, aby sprawdzić, czy spełnia warunki do prowadzenia pojazdu.
Zobacz jakie pojazdy można prowadzić posiadając prawo jazdy określonej kategorii. Oto wykaz kategorii prawa jazdy wraz z krótkim opisem.
Z różnych powodów dokument prawo jazdy może ulec zniszczeniu, zaginąć lub zostać skradzionym. W takiej sytuacji zamiast wyrabiać nowy dokument należy wystąpić o wydanie tzw. wtórnika. Podpowiadamy, jak uzyskać wtórnik prawa jazdy.
Niezależnie od tego, czy kupujemy samochód nowy, czy używany wymagana jest jego rejestracja. W niniejszym tekście przedstawimy sam proces rejestracji, samochodu zakupionego w Polsce.
Prawo jazdy jest dokumentem potwierdzającym uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych określonej kategorii. Aby je uzyskać należy odbyć odpowiedni kurs oraz zdać egzamin teoretyczny (test komputerowy) i praktyczny.