Kategorie

Kodeks drogowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kierowca powinien zawsze zachowywać pewne podstawowe zasady poruszania się po drodze. W tym artykule opiszemy zasady korzystania z pasów jezdni.
Wyprzedzanie jest trudnym manewrem, zwłaszcza na drodze jednojezdniowej. Przepisy regulujące ten manewr mają za zadanie zapobiec nieszczęściu.
Użycie świateł samochodowych podlega regulacjom – to kiedy i jakich świateł należy używać zależy zazwyczaj od warunków pogodowych.
Przejazd przez przejazd kolejowy może być niebezpieczny- zwłaszcza na przejeździe niestrzeżonym. Warto zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa. Pomocne w tym zakresie są przepisy ustawy prawo o ruchu drogowym.

Holowanie

Holowanie samochodu lepiej zostawić odpowiednim służbom czy firmom. Jeśli jednak chcemy komuś pomóc – warto wiedzieć jak nie narazić się przy okazji na mandat.
Każde podejście do egzaminu praktycznego i teoretycznego podlega opłacie.
Na zakończenie kursu prawa jazdy może być przeprowadzony egzamin wewnętrzny. Ma on sprawdzić czy kandydat może podejść do egzaminu państwowego.
Projekt ustawy o kierujących pojazdami zakłada dużą ilość zmian w przebiegu egzaminu (zwłaszcza teoretycznego), jak również pierwszych lat prowadzenia pojazdu przez młodych kierowców.
Główna część egzaminu na prawo jazdy kategorii B, uprawniająca do kierowania samochodami osobowymi, jest przeprowadzana w ruchu miejskim. Część na placu manewrowym jest bardzo ograniczona.
Egzaminy poprawkowe na prawo jazdy poza tym, że obciążają nasz budżet kolejnymi opłatami, mogą zmusić nas do nieprzyjemnego wydatku w postaci kursu dodatkowego.
Egzamin teoretyczny na prawo jazdy ma formę testu rozwiązywanego na komputerze. Dzięki temu wynik znany jest od razu po zakończeniu.
W odróżnieniu od egzaminu na prawo jazdy kategorii B, znaczna jego część na uprawnienia do kierowania motocyklami odbywa się na placu manewrowym.
Kodeks drogowy to ustawa prawo o ruchu drogowym- uprd. Jest to ustawa z dnia z 20 czerwca 1997 r., która weszła w życie 1 stycznia 1998 r.. Została opublikowana w Dzienniku Ustaw z roku 1997 r. w numerze 98 na pozycji 602 (Dz. U. 97 Nr 98 poz. 602).