Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Finanse

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak skutecznie renegocjować kredyt hipoteczny?


Zmiana warunków umowy kredytowej była dotąd niełatwa. Coraz więcej banków stosuje jednak tę metodę, żeby nie stracić klientów. Nowo przyjęta Rekomendacja T, pozwala renegocjować warunki także od strony placówek.

Jak samodzielnie sprawdzić informacje o historii kredytowej w BIK-u?


Warto jest kontrolować informacje, znajdujące się na nasz temat w BIK-u. Wydruk naszych danych osobowych i historii kredytowej pozwoli nam przewidzieć szanse na nowy kredyt. Chcąc zaciągnąć kredyt hipoteczny, możemy być pewni, że bank sprawdzi nas w BIK-u.

Jak rozliczyć się z przyznanego kredytu hipotecznego?


Wypłacane przez bank transze kredytu wymagają obowiązkowego rozliczenia. Możemy to zrobić przedstawiając faktury za zakup materiałów lub przyjmując inspektora z banku.

Wydłużanie kredytu. Lepsza zdolność kredytowa za większe odsetki.


W grudniu 2010 roku nałożono na banki nowe ograniczenie, które ma zapobiec zadłużaniu się kredytobiorców. Banki ratują się wydłużaniem okresu kredytowania, ale narażają swoich klientów na większe odsetki.

Nauczyciel mniej ryzykownym kredytobiorcą?


Nie znajdziemy w bankach specjalnych ofert dla nauczycieli. Ta grupa zawodowa może w niektórych bankach liczyć co najwyżej na bardziej atrakcyjną ofertę pożyczki gotówkowej. W bardziej liberalny sposób banki podchodzą do formy zatrudniania nauczycieli.

Czy warto kupić mieszkanie z wyprzedaży?


Wyprzedaże mieszkań u deweloperów nazywane są “promocjami”. Nie zawsze są jednak opłacalne. Prawdziwą okazją może być kupno mieszkania od spółdzielni, w drodze licytacji.

Kredyt w złotych lepszy niż w obcej walucie?

Bezpieczniej jest zaciągnąć kredyt w złotych. Inna waluta niesie za sobą większe ryzyko podniesienia kosztów spłaty. Za kilka lat Polska wejdzie do strefy euro, wówczas kredyt w tej walucie może okazać się opłacalny.

Jak zmieni się kredyt hipoteczny w złotych po wejściu do strefy euro?

Według ekspertów, strefa euro może przynieść realny zysk dla kredytobiorców z zadłużeniem w złotych. Zamiana oprocentowania z WIBOR na EURIBOR powinna znacznie obniżyć wysokość comiesięcznie spłacanych rat.

Kredyt mieszkaniowy dla singla

Jeśli jesteś singlem i starasz się o kredyt mieszkaniowy, być może od nowego roku pomoże ci "Rodzina na Swoim”. Wystarczy, że nie masz ukończonych 35 lat, a twoje obecne mieszkanie nie przekracza 50 m kw.

Czy działalność gospodarcza ułatwia otrzymanie kredytu hipotecznego?


Prowadzenie działalności gospodarczej nie ułatwia nam zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Przy wnioskowaniu potrzebne są dodatkowe dokumenty, w tym także zaświadczenie z ZUS o regularnym płaceniu składki. Dodatkowe utrudnienie stanowi rozliczanie się z działalności na zasadzie ryczałtu.

Czy samotni rodzice mogą wziąć kredyt hipoteczny?


Przy kredycie hipotecznym dla samotnych rodziców, pomocne są preferencje. Niestety bank mimo tego niechętnie przyznaje pieniądze na mieszkanie osobom wychowującym dzieci bez partnera.

Jaką formę wypłaty kredytu walutowego wybrać?

Denominowany kredyt nie uchroni nas przed wahaniami kursu walut. Dostaniemy tyle pieniędzy, ile nasz kredyt będzie wart w przeliczeniu. Indeksowana forma wypłaty jest bardziej elastyczna. Gwarantuje nam to, że pomimo niższego kursu, otrzymamy w kredycie wymaganą kwotę do zakupu nieruchomości.

Jaką szanę na kredyt w Polsce mają osoby pracujące za granicą?


Jeśli pracujesz za granicą, a twoim pomysłem na zarobek jest kupno i wynajem mieszkania w Polsce, przygotuj się zanim złożysz tu wniosek o kredyt. Procedury są czasochłonne, a warunki, jakie zaoferuje ci bank, mogą być gorsze.

Kiedy kredytobiorca wpada w pętlę kredytową?


Nagła zmiana sytuacji życiowej – utrata pracy czy śmierć współkredytobiorcy – może wpędzić nas w pętlę kredytową. Zanim do spłaty naszych zadłużeń, potrzebować będziemy kolejnej pożyczki – dobrze zastanówmy się nad tym czy stać nas na następny kredyt.

Jak współczynnik LTV może wpływać na wysokość kredytu?


Zaciągnięcie kredytu na ponad 100% wartości nieruchomości jest atrakcyjną ofertą. Wiąże się bezpośrednio ze wskaźnikiem LTV, który wpływa na oprocentowanie takiego kredytu. Jeśli chcemy płacić mniej za kredyt, musimy znaleźć pieniądze na wkład własny.

Czym różni się hipoteka zwykła od hipoteki kaucyjnej?


Hipoteka jest obciążeniem nieruchomości. W zależności od waluty kredytu hipotecznego ustanawia się hipotekę kaucyjną lub zwykłą. Kaucyjna nie pozwala określić dokładnej wysokości hipoteki.

Czym jest kredyt na refinansowanie wniesionego wkładu własnego?


Refinansowanie wkładu własnego, polega na zadłużeniu się w banku na kwotę, którą wnieśliśmy w zakup mieszkania z własnej kieszeni. Takie rozwiązanie pozwala nam zdobyć szybkie pieniądze na dany cel

Czy ubezpieczenie od utraty pracy jest konieczne?


Wśród wielu wymaganych lub proponowanych przez bank zabezpieczeń kredytu – największą popularnością cieszy się ubezpieczenie od utraty pracy. W jego ramach – w razie zwolnienia, agencja przez 12 miesięcy pokrywa raty kredytu za bezrobotnego.

Czy premie są wliczane do zdolności kredytowej?


Premie mogą podnieść zdolność kredytową. Wszystko zależy od zasad indywidualnie określanych przez bank. Zdarza się bowiem, że do zdolności wliczana jest tylko część osiąganego regularnie dodatku.

Czy kredyt hipoteczny online jest lepszy?


Działalność instytucji finansowych w Internecie pozwala nam w szybki i łatwy sposób złożyć wniosek kredytowy. Zanim wybierzemy satysfakcjonującą nas ofertę możemy porównać kilka naraz w internetowej porównywarce kredytowej.

Czy obcokrajowiec uzyska w Polsce kredyt hipoteczny?


Obcokrajowiec mieszkający i pracujący legalnie w Polsce, nie będzie miał większych problemów z otrzymaniem kredytu. Warunki zadłużenia mogą jednak ulec zmianie na gorsze. Pierwszymi w kolejce po kredyt zostają wciąż pracujący na etat Polacy.

Czy można wziąć drugi kredyt hipoteczny?


Drugi kredyt hipoteczny jest opcją dla kredytobiorców z dużą zdolnością kredytową. Realnym obniżeniem kosztów jest zaciągnięcie konsolidacyjnego kredytu, który pozwoli nam spłacić stary dług i kupić nowe mieszkanie.

Czy można podnieśćswoją zdolność kredytową?


Niewystarczalna zdolność kredytowa jest problemem wielu młodych ludzi. Pozbawia ich szansy na kredyt mieszkaniowy. Likwidacja kart kredytowych może pomóc podnieść zdolność kredytową.

Czy dłuższy okres kredytowania jest lepszy?

Banki oferują nam długoterminowe kredyty. Możliwość spłaty zadłużenia w czasie 30 lub 40 lat jest dobrym rozwiązaniem przede wszystkim dla osób z niską zdolnością kredytową.

Na czym polega cross-selling?

Cross-selling to duża szansa dla kredytobiorców, którzy chcą wynegocjować niższą marżę przy kredycie. Oszukani mogą czuć się ci klienci, których marża wzrasta tylko dlatego, że nie mają konta w danym banku.

Jaka rata jest najbardziej opłacalna?

Przy wyborze kredytu hipotecznego należy wziąć pod uwagę nie tylko proponowane warunki, ale także popularność danej oferty kredytowej wśród klientów. Ważna jest także decyzja o walucie, w której chcemy spłacać kredyt, oraz jaka rata będzie najbardziej dla nas opłacalna: stała czy malejąca.

Uważaj na promocje! Kredyt mieszkaniowy z prowizją 0 proc. Czy napewno?


W chwili obecnej kilkanaście banków oferuje swoim klientom zaciągnięcie kredytu z prowizją 0 proc. W rzeczywistości tylko w kilku z nich brak prowizji nie wiąże się, z koniecznością zakupu dodatkowego produktu.

Jak banki weryfikują kredytobiorców?

Skąd banki mają informacje o dziedzinach naszego życia, o których nie wspominaliśmy we wniosku o kredyt? Bardzo możliwe, że przeczytały o tym na "Naszej Klasie" lub innym portalu społecznościowym. Banki powszechnie korzystają z portali społecznościowych, by uzyskać informacje o swoich klientach.

Czy 16-latek dostanie kredyt mieszkaniowy?

Minimalny wiek na uzyskanie kredytu mieszkaniowego to 18 lub 21 lat. Limit wiekowy ograniczający uzyskanie kredytu można obejść przez wykup ubezpieczenia na życie lub włączenie do wniosku dodatkowego kredytobiorcy.

Co trzeba wiedzieć przed zaciągnięciem kredytu mieszkaniowego?

Gdy zdecydujemy się na zakup własnego mieszkania, zazwyczaj jesteśmy zmuszeni zaciągnąć kredyt hipoteczny. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o kredycie hipotecznym.

Zawieszenie rat kredytu mieszkaniowego na urlopie wychowawczym

Mama, która po urodzeniu dziecka chciałaby skorzystać z bezpłatnego urlopu wychowawczego, może mieć problem z zawieszeniem rat kredytu mieszkaniowego. Możliwość zawieszenia płatności na dłuższy okres, np 6 miesięcy, istnieje zaledwie w kilku bankach.

Czy warto zainteresować się kredytem u dewelopera?


Kredyt u dewelopera? O kredycie zaciąganym w biurze deweloperskim można powiedzieć, że jest szybkim rozwiązaniem. Ale uwaga! To nie zawsze najlepsze rozwiązanie.

Poprawia się zdolność kredytowa


Kupujący mają coraz większą zdolność kredytową. 28 tys. zł w przypadku euro i 18 tys. zł w przypadku złotych – o tyle podniosła się zdolność kredytowa 3-osobowej rodziny zarabiającej 5 tys. zł netto. Zaciągający kredyty w euro mogą dzięki temu kupić dodatkowe pięć, a zaciągający kredyty w złotych - dodatkowe trzy metry kwadratowe mieszkania.

Czy warto korzystać z pomocy doradców w zaciągnięciu kredytu?

Doradcy finansowi pomogą nam wybrać najkorzystniejszą ofertę kredytu hipotecznego. Nie zdawajmy się jednak zupełnie na ich opinię. Jeśli kredyt podpowiedziany przez doradztwo okaże się klapą, będziemy mogli winić za to jedynie siebie.

Kredyt hipoteczny z ubezpieczeniem pomostowym

Do czasu umieszczenia w banku hipoteki nieruchomości kredytobiorca zmuszony jest płacić ubezpieczenie pomostowe. Bank próbuje przez to zmniejszyć ryzyko poniesienia dodatkowych kosztów.

Kredyt hipoteczny z ratą balonową

Rata balonowa jest możliwością spłaty jednej, dużej części kredytu po zakończeniu okresu kredytowania. Pozwala na osiągnięcie wyższej zdolności kredytowej. Wielu tego typu kredytów pomaga w obniżeniu miesięcznych kosztów nadwyrężających domowy budżet.

Kredyt hipoteczny dla rencisty i emeryta

Kredyt hipoteczny przyznany osobie w podeszłym wieku może mieć ograniczony czas spłaty. Wysokość comiesięcznej raty takiego kredytu znacznie się zwiększy, co daje bankowi zabezpieczenie.

Kredyt hipoteczny a umowa o dzieło: o czym warto pamiętać?

Umowa o dzieło nie zamyka drogi do kredytu. Kwota, którą pożyczy nam bank, będzie niższa niż w przypadku kredytobiorcy zatrudnionego na etacie. Należy pamiętać, że banki nie respektują zazwyczaj wniosków złożonych w czasie krótszym niż na 12 miesięcy od zatrudnienia.

Czym jest Biuro Informacji Kredytowej?

Pamiętaj, żeby spłacać swoje raty regularnie. Nawet niedługie spóźnienie może zamknąć ci drogę do kredytu. Wszystko przez obowiązek umieszczania takich informacji w Biurze Informacji Kredytowej.

Kredyt budowlano-hipoteczny na budowę domu

Kredyt budowlano-hipoteczny może być przeznaczony na rozbudowę nieruchomości. Dzięki niemu zbudujemy także dom od podstaw. Kredyt budowlano-hipoteczny ma wiele zalet, szczególnie gdy wartość posiadanej przez nas działki jest traktowana jako wkład własny.Czym kredyt budowlano-hipoteczny różni się od kredytu hipotecznego na kupno mieszkania?

Czy konsolidacyjny kredyt hipoteczny rozwiązuje problemem ze spłatą wielu rat?

Konsolidacyjny kredyt hipoteczny to rozwiązanie dla osób, które mają problem ze spłatą rat. Połączenie wielu kredytów w jeden daje niższe oprocentowanie. Długi okres spłaty rat odciąży nadwyrężony budżet domowy.

Program „Rodzina na Swoim“

Rządowy program „Rodzina na Swoim“ daje możliwość tańszego sfinansowania zakupu mieszkania. Możemy też sprzedać nieruchomość przed końcem spłaty odsetek. Jednak niewielu wie, że takie rozwiązanie pozbawia nas szansy dalszego korzystania z programu.

Zwolnienie lekarskie a zdolność kredytowa

Zwolnienie lekarskie na okres dłuższy niż 30 dni pozbawia nas możliwości osiągnięcia satysfakcjonującej zdolności kredytowej. Ofiarą tej procedury bankowej padają najczęściej kobiety w ciąży.

Kto ma największą szansę na kredyt hipoteczny?

Na zdolność kredytową wpływają m.in. wysokość dochodu czy jego źródło. Wbrew pozorom, emeryci i renciści nie mają problemu z przejściem takiej analizy kredytowej.

Karencja a wakacje kredytowe

Karencja jest zawieszeniem spłat kredytu na dłuższy czas, niż pozwalają na to wakacje kredytowe. Sęk w tym, że zawieszoną ratę i tak trzeba będzie spłacić, być może z większymi odsetkami.

Czy wkład własny przy kredycie hipotecznym jest konieczny?

Coraz większa liczba banków w swojej ofercie zamieszcza kredyt bez wkładu własnego. Od pewnego czasu nie musimy dokładać z własnych pieniędzy, żeby dostać kredyt na mieszkanie.

Czy można finansować dodatkowe koszty zakupu nieruchomości z kredytu?

Kwota kredytu hipotecznego nie zawsze pozwala nam na sfinansowanie tzw. opłat okołokredytowych. To problem dla tych, którzy wszystkie środki własne włożyli w nieruchomość.

Ukryte opłaty kredytu - spread

Kredyt hipoteczny zaciągany w obcej walucie ma wiele ukrytych opłat. Należy do nich np. spread. Kwota, którą przyjdzie nam zapłacić zależy od wewnętrznych wyliczeń banku.

Czym jest ekohipoteczny kredyt?


Bank BPH wychodzi naprzeciw tym, którzy chcą zbudować dom na własnej działce. Proponuje kredyt dla zwolenników stosowania ekologicznej technologii. To rozwiązanie dla tych, którzy chcą płacić mniej za energię.

Ożywienie na rynku kredytowym

Na rynku kredytów hipotecznych zauważalne jest znaczne ożywienie. Kryzys, z całą pewnością, został zażegnany. Ceny mieszkań nie wzrosną jednak znacznie, gdyż wiele lokali oddanych do użytku w latach 2008-2009 pozostaje bez właścicieli.