TIM SA rekomendowane przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich (SEP)
18 mar 2013
Stowarzyszenie Elektryków Polskich, przeprowadziło audyt, w wyniku którego udzieliło jednemu z dystrybutorów elektrotechnicznych w Polsce – TIM SA, swojej rekomendacji.
Rozporządzenie EUTR reguluje handel drewnem na terenie Unii Europejskiej
18 mar 2013
Od 3 marca 2013 roku obowiązuje rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej, które reguluje obowiązki podmiotów, które wprowadzają na rynek drewno oraz wyroby drewniane. Rozporządzenie EUTR jest potwierdzeniem legalności pochodzenia surowca (EUTR).
Budowa domu – jak stworzyć plan inwestycji?
15 mar 2013
Budowa domu to złożony proces, który musimy dokładnie zaplanować. Zobacz, które z etapów budowy domu są kluczowe oraz jak zaplanować kolejność działania.
Posadzka w garażu – trwała i odporna na działanie czynników mechanicznych oraz chemicznych
15 mar 2013
Posadzka w garażu być wytrzymała i odporna na działanie wielu czynników w tym mechanicznych oraz chemicznych. Np. podczas naprawy samochodu, z pojazdu może wylać się olej, płyn hamulcowy lub benzyna, które ciężko usunąć. Posadzka powinna być też odporna na upadające narzędzia, które mogą wypaść nam z ręki podczas naprawy samochodu.
Katastrofy budowlane – raport Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego
15 mar 2013
Wg danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, w ciągu ostatnich kilku lat spadła liczba zarejestrowanych katastrof budowlanych. GUNB opublikował szczegółowy raport z danymi przedstawiającymi statystyki wydarzeń.
Energooszczędność – zobacz co wiesz na ten temat
13 mar 2013
W badaniu, które zostało przeprowadzone przez Millward Brown SMG/KRC tylko 19% badanych stwierdziło, że ogrzewanie pomieszczeń jest głównym źródłem utraty energii z domów i mieszkań. Zobacz, dlaczego.
Zmiany w prawie budowlanym w 2013 roku
12 mar 2013
Wszystko wskazuje na to, że jeszcze w 2013 roku pojawią się zmiany w ustawie Prawo budowlane. Zmiany mają na celu usprawnić proces budowlany i ułatwić inwestorom wszystkie czynności związane z budową domu.
Drzwi z czytnikiem linii papilarnych
11 mar 2013
Drzwi z czytnikiem linii papilarnych to drzwi dla osób, które cenią sobie bezpieczeństwo o nowoczesne technologie. Kupując drzwi zewnętrzne w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na ich wygląd, dopiero potem na parametry oraz materiał, z którego są wykonane. Zadaniem drzwi jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa wnętrza naszego domu oraz ograniczenie do niego dostępu osobom niepowołanym.
Budownictwo energooszczędne – moda czy obowiązek
11 mar 2013
W Polsce coraz częściej buduje się domy energooszczędne wykorzystując do tego celu materiały przyjazne środowisku. Niskie koszty eksploatacyjne takich budynków oraz walory zdrowotne to główne powody stosowania tego typu technologii. Czy wybór energooszczędnych technologii to moda, która niebawem przeminie czy może konieczność wynikająca z przepisów? – zobacz wypowiedź Anny Deneka, eksperta z firmy Knauf Insulation.
Żelbet, Strunobeton i Prefabrykaty – nowoczesne technologie budowlane
11 mar 2013
We współczesnym budownictwie istotne jest szybkie tempo wznoszenia budynków. Takie technologie jak żelbet, strunobeton czy prefabrykaty są tego najlepszym przykładem. Technologie te są wynikiem ciągłego rozwoju technologii budowlanych i konstrukcyjnych. Zobacz, czym się charakteryzują.
Bosch – mistrz patentów Europy 2012
11 mar 2013
Bosch w 2012 roku otrzymał 838 patentów i w ten sposób został zajął pierwsze miejsce w liczbie uzyskanych patentów. Wynik został ogłoszony przez Europejski Urząd Patentowy w Brukseli.
Lukarna – sposób na doświetlenie poddasza
08 mar 2013
Lukarna to jeden z bardziej popularnych sposobów na doświetlenie poddasza. Lukarna to element budynku, który znacząco wpływa na atrakcyjność bryły budynku, architekturę wnętrza. Ma tez znaczący wpływ na ilość światła jaka wpada na poddasze. Zobacz, jakie są wady i zalety lukarny?
Co można budować na działce bez pozwolenia?
08 mar 2013
Wg prawa budowlanego każde rozpoczęcie robót budowlanych wymaga wydania pozwolenia na budowę. Są jednak wyjątki, kiedy można budować na działce bez pozwolenia na budowę. Zobacz, co można postawić na działce bez potrzeby uzyskania pozwolenia na budowę?
Jakie domy jednorodzinne budowali Polacy w 2012 roku?
06 mar 2013
Wybór projektu, technologii budowy domu, materiałów, stan surowy otwarty, a może stan surowy zamknięty. Jakie domy budują Polacy? Zobacz jakie domy jednorodzinne budowali Polacy w 2012 roku.
Malowanie elewacji – 5 rzeczy, o których należy pamiętać
04 mar 2013
Malowanie elewacji budynku to dość złożony proces. Musimy rozstawić rusztowanie, wybrać farbę. JEst tez kilka innych rzeczy, o których powinniśmy malować np. dobra pogoda. Zobacz co jeszcze.
Międzynarodowe spotkanie przedstawicieli z branży klimatyzacyjnej we Frankfurcie
04 mar 2013
TECE – producent i dystrybutor techniki sanitarnej i grzewczej, w dniach 12–16 marca 2013 będzie prezentować się na targach ISH we Frankfurcie nad Menem.
Kredyt hipoteczny na działkę budowlaną
01 mar 2013
Kilkanaście polskich banków jest zdecydowanych udzielić kredyt hipoteczny na działkę budowlaną. Jednak banki wymagają zabezpieczenia kredytu hipotecznego na działkę budowlaną – najbardziej preferowany jest wpis w księdze wieczystej mieszkania lub zabudowanej nieruchomości gruntowej. Grunty bez zabudowy są postrzegane jako gorsze.
Niestandardowe skrzydła drzwiowe o nietypowych wymiarach
01 mar 2013
Jakie drzwi zamontować w niedużym pomieszczeniu, aby nie tracić miejsca? Jakie drzwi zamontować w otworze, który przekracza 100 cm. Jednym z rozwiązać są drzwi przesuwne i dwuskrzydłowe o niestandardowych wymiarach.
Lafarge: Ambasador Regionu 2012
27 lut 2013
Firma Lafarge podczas tegorocznej edycji Liderów Regionu województwa świętokrzyskiego otrzymała wyróżnienie Ambasadora Regionu 2012. Nagrodę firmie przyznano za odniesione sukcesy na polskim rynku oraz zaangażowanie i wsparcie społeczności lokalnej.
Wybieramy okno: do sypialni, salonu i pomieszczenia gospodarczego
27 lut 2013
Choć wszystkie okna w domu jednorodzinnym powinny komponować się ze sobą, nie muszą być takie same. Kryteriów wyboru okien jest wiele, są to m.in. funkcja jaką ma pełnić dane okno oraz potrzeby i preferencje mieszkańców.
Dodatkowe akcesoria do okna – praktyczne i funkcjonalne
27 lut 2013
Rolety, moskitiery, nawiewniki i zabezpieczenia antywłamaniowe – to akcesoria okienne, które poza tym, że są praktyczne, zwiększają funkcjonalność okna i oraz bezpieczeństwo domu i mieszkania. Zobacz, które w akcesoria okienne warto zainwestować.
Podbudowa pod kostkę brukową – krok po kroku
27 lut 2013
Jak wykonać podbudowę pod kostkę brukową, jaki materiał będzie do tego najlepszy: piasek, a może podsypka piaskowo-cementowa. Zobacz poradnik.
Efektywność energetyczna – jeden ze sposobów na kryzys
27 lut 2013
Planując wydatki związane z budową domu wielu inwestorów w ramach oszczędności, bierze pod uwagę tylko wydatki ponoszone w czasie budowy. Niestety pozorne oszczędności jak np. niedostateczne ocieplenie budynku w efekcie powodują większe straty spowodowane ucieczką ciepła z budynku podczas jego eksploatacji.
TopBuilder – nagroda dla ROCKWOOL
27 lut 2013
Firma ROCKWOOL – światowy producent skalnej wełny mineralnej po raz piąty otrzymał prestiżową nagrodę Top Builder za swoje produkty. Komisja konkursu doceniła przede wszystkim wprowadzony przez firmę na rynek w 2012 roku produkt o nazwie STEPROCK HD4F.
Które okno wybrać: dekoracyjne czy proste?
26 lut 2013
Rynek stolarki okiennej daje nam duży wybór okien. Do wyboru mamy: okna proste w klasycznych kształtach, kunsztownie wykończone, dzielone szprosami a także bogato zdobione różnymi ornamentami. Duży wybór okien sprawia, że okna drewniane nie musi być nudne. Zobacz, które będzie dla Ciebie najlepsze?
Jaki kupić styropian i oszczędzić na ogrzewaniu? Poradnik
26 lut 2013
Ciepłe wnętrze zimą i chłodne latem. Jak stworzyć taki klimat w domu lub mieszkaniu, a do tego mieć niskie koszty związane z ogrzewaniem albo klimatyzacją? Dobrze wykonana termomodernizacja budynku z wykorzystaniem dobrej jakości styropianu pozwala na uzyskanie takiego komfortu. To inwestycja na lata, która szybko się zwraca.
Okna o nietypowych kształtach – na zamówienie
26 lut 2013
Okna o nietypowych kształtach nadają budynkowi wyjątkowego charakteru. Podczas wykonywanie projektu domu może się jednak okazać, że ich wykonanie jest kłopotliwe i bardzo kosztowne. Zobacz, co warto wiedzieć o oknach w nietypowych kształtach zanim zdecydujemy się na inwestycję w okna wg własnego projektu?
Ogrodzenie panelowe czy siatka – co wybrać?
26 lut 2013
Ogrodzenie panelowe czy siatka, które ogrodzenie wybrać. Oba rozwiązania są dość popularne i proste w montażu. Siatkę montuje się szybko, świetnie sprawdzi się w miejscach mniej wyeksponowanej części posesji. Ogrodzenie panelowe natomiast, ochroni nas przed wścibskim wzrokiem sąsiadów.
Ekologiczne budownictwo – coraz więcej domów energooszczędnych w UE
26 lut 2013
Już za siedem lat na obszarze Unii Europejskiej będzie można stawiać jedynie budynki energooszczędne. Choć mamy jeszcze trochę czasu, to już teraz warto zgłębić temat rozwiązań, dzięki którym domowe instalacje będą bardziej przyjazne środowisku.
Domy pasywne – czy są tańsze niż tradycyjne?
25 lut 2013
W porównaniu z domem pasywnym, budowa domu stawianego w tradycyjny sposób (murowany) często trwa dłużej, poza ty koszty budowy także są wyższe. Zaletą domów pasywnych jest to, że koszt wykonania niektórych elementów budynków może być niższy (w porównaniu z budynkiem murowanym) nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych i to już na etapie prac budowlanych.
Brama przesuwna – na co zwracać uwagę podczas jej zakupu?
20 lut 2013
Kupując bramę przesuwną powinniśmy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Jak często będziemy ją otwierać, przy jakim budynku będziemy ją montować oraz dobrać sposób otwierania do jej masy. Zobacz poradnik.
Jak sprawdzić stan prawny nieruchomości?
19 lut 2013
Często budowa domu opłaca się bardziej niż zakup mieszkania. Ale, aby przystąpić do budowy domu, musimy posiadać działkę. Działkę możemy kupić samodzielnie lub z pomocą specjalnej firmy. Ważne podczas zakupu działki jest to, aby sprawdzić jej stan prawny.
Ciepły montaż okien – na czym polega?
18 lut 2013
Ciepły montaż okien to dodatkowe zabezpieczenie warstwy izolacji termicznej przed zewnętrznymi czynnikami atmosferycznymi. Zobacz, dlaczego zabezpieczenie warstwy termoizolacyjnej jest tak bardzo istotne?
Brama garażowa z drzwiami przejściowymi
18 lut 2013
Kupując bramę garażową zwracamy uwagę przede wszystkim na jej funkcjonalność, niezawodność oraz estetykę. Decydując konkretny model bramy garażowej warto zastanowić się czy garaż będzie nam służył jedynie do przechowywania samochodu czy też będziemy w nim przechowywać narzędzia ogrodowe lub rowery. W takim przypadku warto rozważyć zakup bramy garażowej z drzwiami przejściowymi.
Dopłaty do budowy domów pasywnych – czy to się opłaca?
18 lut 2013
Banki będą udzielać kredytów z dopłatą na budowę domów pasywnych. Program dopłat ma ruszyć jeszcze w pierwszym kwartale 2013 roku. Według badań Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, obecnie skorzystać z niego chce co czwarty inwestor.
Zakup okien drewnianych – na co zwrócić uwagę?
18 lut 2013
Okna drewniane są ekologiczne a poza tym to inwestycja na lata. Zobacz na co zwrócić uwagę, podczas zakupu okna drewnianego. Zobacz, jak kupić dobre okno drewniane, które będzie pełnić swoje zadanie przez wiele lat.
Firma Blachy Pruszyński uhonorowana Złotym Medalem Targów BUDMA
18 lut 2013
Firmę Blachy Pruszyński uhonorowano Złotym Medalem Targów BUDMA 2013 za blachodachówkę modułową ARADPRU. Dachówka uzyskała Rekomendację Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy. Firma zdobyła prestiżowy tytuł TopBuilder 2013.
Termoizolacja budynku – dlaczego jest taka ważna?
18 lut 2013
Termomodernizacja budynku zmniejsza zapotrzebowanie budynku na energię. W Polsce aż 50%, uzyskiwanej energii zużywa się na ogrzewanie budynków. W niektórych gospodarstwach domowych, zapotrzebowanie na energię do ogrzania pomieszczeń sięga 80%. Dobrze wykonana termoizolacja budynku pozwoli nam zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię.
Jak przekształcić działkę rolną w budowlaną?
18 lut 2013
Kupno działki rolnej z myślą i jej przekształcenie na budowlaną to dobry pomysł. Działki rolne są tańsze, niż działki budowlane. Decydując się na takie rozwiązanie, należy zwrócić uwagę na formalny proces przekształcenia działki. W niektórych przypadkach formalności związane z przekształceniem działki rolnej w budowlaną, mogą rozciągnąć się w czasie, co znacznie opóźni budowę.
Kosz dachowy – newralgiczny element dachu
12 lut 2013
Woda deszczowa z połaci dachowych, w większości spływa koszem dachowym. Kosz dachowy pełni kluczowa rolę w konstrukcji dachu. Od jakości jego wykonania zależy także estetyka pokrycia.
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – Vademecum
12 lut 2013
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego w szczegółowy sposób określa przeznaczenie danego terenu oraz warunki jego zagospodarowania i możliwej zabudowy. Miejscowy plan zagospodarowania to istotny dokument, w przypadku osób, które zamierzają kupić działkę i wybudować dom.
„WZ” – decyzja o warunkach zabudowy
11 lut 2013
Decyzja o warunkach zabudowy, nazywana „wuzetką” (wz), to dokument potrzebny do ustalenia warunków sposobu zagospodarowania terenu. Decyzja o warunkach zabudowy zastępuje plan zagospodarowania przestrzennego tam, gdzie taki plan nie został uchwalony lub przestał obowiązywać. Decyzję o warunkach zabudowy (WZ) można otrzymać również w sytuacji, kiedy nie jesteśmy właścicielem danej nieruchomości. Decyzja o warunkach zabudowy dla budownictwa mieszkaniowego wydawana jest bezpłatne.
Katastrofa budowlana w Wałbrzychu
07 lut 2013
Katastrofa w fabryce porcelany w Wałbrzychu, zawaliła się ściana. Niestety dwie osoby zginęły.
Izolacja podłogi na gruncie – jak ją zaprojektować?
05 lut 2013
Zadaniem izolacji podłogi na gruncie jest zapewnienie odpowiedniego komfortu użytkowania podłogi. Straty ciepła z budynku w kierunku gruntu mogą wynosić nawet 15–20% w ogólnym bilansie cieplnym budynku. Z tego właśnie powodu projekt izolacji podłogi na gruncie jest tak ważny i powinien być wykonany bardzo dokładnie.
Budowa domu: O co pytać wykonawcę?
24 sty 2013
Jak znaleźć dobrego wykonawcę do budowy domu? Wybierając wykonawcę warto opierać się na rekomendacjach i pierwszym wrażeniu, jakie wywrze na nas podczas bezpośredniej rozmowy. Zobacz, o co warto zapytać i co warto ustalić z wykonawcą podczas pierwszej rozmowy.
Budowa domu: O co warto zapytać architekta?
24 sty 2013
Budując dom, jedną z pierwszych osób z którymi konsultujemy własne pomysły jest architekt. Zobacz, o co warto zapytać architekta podczas ustalania szczegółów na temat projektu domu.
Dom pasywny – czym się charakteryzuje?
23 sty 2013
W budownictwie energooszczędnym wyróżnia się trzy rodzaje domów energooszczędnych: energooszczędne, wysoko energooszczędne i pasywne. Domy te różnią się między sobą parametrami energetycznymi, czyli zapotrzebowaniem na energię cieplną w skali roku. Zobacz, co wyróżnia dom pasywny na tle domów energooszczędnych.
Który producent styropianu jest najlepszy?
23 sty 2013
Jak sprawdzić, który producent styropianu jest najlepszy? Jak sprawdzić, czy produkowany styropian jest dobrej jakości? Gdzie znaleźć listę najlepszych producentów styropianu?
Styropian: Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku
23 sty 2013
Najczęściej wykonywanym rodzajem ścian w polskim budownictwie są ściany warstwowe. Jedną z warstw jest warstwa izolacyjna. Aby dobrze pełniła swoja funkcję, musi mieć odpowiednią grubość. Zobacz jak ocieplić ściany zewnętrzne budynku, aby panował w nim odpowiedni klimat a całe rozwiązanie było ekonomiczne.
Izolacja obwodowa fundamentów i cokołów w budynku
23 sty 2013
Ocieplenie ścian piwnicy ma znaczący wpływ na izolacyjność termiczną budynku. Izolacja obwodowa to izolacja, która styka się z gruntem, jest pozbawiona mostków termicznych i zapobiega przenikaniu ujemnych temperatur do wnętrza budynku.