Jak radzić sobie na drodze podczas gołoledzi?
08 gru 2010
Podczas gołoledzi czy intensywnych opadów śniegu możemy mieć problem z poruszaniem się po krajowych drogach. Wówczas jesteśmy szczególnie narażeni na stłuczki, wypadki, kolizje czy inne zagrożenia drogowe. Aby zminimalizować zagrożenie działajmy zdroworozsądkowo i wyposażmy swój samochód najlepiej jak się da.
Jak jeździć podczas mgły?
08 gru 2010
Podczas mgły jazda samochodem jest szczególnie niebezpieczna. Napotykając ją na drodze, często decydujemy się na postój na przydrożnym parkingu. Jednak jeśli chcemy zachować zimną krew to zastosujmy się do kilku ważnych zasad.
1/4 mili - zmagania napędów (przód, tył, 4x4)
07 gru 2010
Przygotowując się do zmagań na 1/4 mili tuningujemy auta, wybieramy odpowiednie nadwozie i zastanawiamy się nad napędem. Jak wygląda podział na klasy w zawodach na 1/4 mili?
Co należy wiedzieć o pierwszej pomocy w górach?
06 gru 2010
Brak znajomości podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy jest jedną z przyczyn powstawania śmiertelnych wypadków na górskich szlakach. Jednak główną rolę w tym procesie odgrywają czynniki subiektywne i obiektywne.
Jak jeździć bezpiecznie na nartach?
06 gru 2010
Przygotowaliśmy kilka cennych rad, które mają za zadanie poinformować wszystkich narciarzy o pewnych zasadach przygotowania się do sezonu zimowego.
Polska pod śniegiem: sytuacja na czwartek
02 gru 2010
Śnieg w wielu miejscach przestał już padać, a sytuacja zaczyna się poprawiać. Wciąż jednak kierowcy muszą liczyć się z poważnymi utrudnieniami.
Rowerem po Polsce: Działoszyn
02 gru 2010
Wycieczkę rozpoczynamy z Działoszyna, leżącego nieopodal Załęczańskiego Parku Krajobrazowego. Trasa wycieczki obejmuje również rezerwat „Węże”, który jest rajem dla wszystkich grotołazów. Plan wycieczki przewiduje prawie 53 km jazdy poprzez dziewicze tereny Jury Krakowsko- Częstochowskiej.
Kiedy kierowca musi przejść badanie lekarskie?
02 gru 2010
Jednym z dokumentów niezbędnych do ubiegania się o wydanie prawa jazdy jest orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów.
Jakie wyróżniamy kategorie prawa jazdy?
02 gru 2010
Od tego jaką kategorię prawa jazdy posiadamy zależy to, jakim pojazdem możemy, zgodnie z prawem, kierować. Jakie kategorie wyróżniamy?
Jak dobrać strój i obuwie do Nordic Walking?
01 gru 2010
Dobór odpowiednich butów czy też stroju to bardzo ważna rzecz w tej dyscyplinie sportu. Mało tego , że może uchronić nas to od kontuzji, to jeszcze będzie miało duży wpływ na efektywność ćwiczeń.
O czym pamiętać w czasie holowania?
01 gru 2010
Oprócz przepisów mówiących o technicznej stronie holowania zawartych w Prawie o ruchu drogowym warto pamiętać o kilku zasadach zwiększających bezpieczeństwo w czasie holowania.
Jak parkowac w lesie? Ekspert radzi
01 gru 2010
Wjeżdżanie do lasu czy parkowanie na poboczach w letnie dni bywa niebezpieczne. Nie dość, że grozi mandatem czy zapaleniem się samochodu, to jeszcze uzyskanie odszkodowania może być znacznie utrudnione.
Jakie są najczęstsze błędy podczas hamowania?
01 gru 2010
Przyzwyczajenia i obiegowe opinie mają spory wpływ na to, w jaki sposób korzystamy z pedału hamulca. A prowadzą one albo do wydłużenia drogi hamowania, albo do zwiększonego zużycia układu hamulcowego.
Jak pokonać chorobę lokomocyjną? Ekspert radzi
01 gru 2010
Niewiele jest rzeczy bardziej denerwujących dla kierowcy niż konieczność przepuszczania samochodów, które wyprzedziło się na krętych i wąskich drogach. Z taką ewentualnością trzeba się pogodzić, gdy w samochodzie mamy osobę cierpiącą na chorobę lokomocyjną.
Kiedy pióra wycieraczek nadają się do wymiany?
30 lis 2010
Sprawność wycieraczek znacznie spada już po kilku miesiącach eksploatacji. Wydawało by się, że ich jakość spada głównie podczas zimy. Niezupełnie tak to wygląda.
Jak samodzielnie zdiagnozować zużyty reflektor? Poradnik
30 lis 2010
Nawet zakup najlepszych żarówek nie zawsze poprawia parametry świetlne naszego samochodu. Aby poznać przyczynę będziemy musieli przyjrzeć się reflektorom.
Co warto mieć w apteczce?
30 lis 2010
Zakres wyposażenia apteczki samochodowej jest uzależniony od jej producenta. Warto zatem zwrócić uwagę czy posiada najważniejsze elementy.
Tuning nie zawsze jest bezpieczny
30 lis 2010
Amatorzy tuningu lubią przerabiać i w różny sposób ozdabiać swoje auta. Ingeruje się wówczas m.in. w układ hamulcowy, zawieszenie oraz oświetlenie pojazdu. Wiele z tych przeróbek jest jednak niezgodnych z przepisami i zagrażają one życiu kierowców i pasażerów takich pojazdów oraz innych użytkowników dróg.
Bezpieczeństwo kobiet ciężarnych w aucie
30 lis 2010
W Stanach Zjednoczonych rocznie 5 tysięcy kobiet w ciąży traci dziecko wskutek wypadków drogowych. W Polsce przepisy Kodeksu Drogowego zezwalają kobietom w widocznej ciąży na jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa.
Jak rozpocząć przygodę z paralotnią?
30 lis 2010
Jeśli chcemy nauczyć się łatać na paralotni to najlepszym wyjściem będzie zapisanie się na kurs. Wszelkie samodzielne próby nauki tego sportu są zbyt niebezpieczne i odradzamy prób ich wykonania.
Samochodem na wyspę Wolin
30 lis 2010
Wolin jest to największa polska wyspa położona w północno - zachodniej części kraju. Otoczona jest wodami Bałtyku, Zalewu Szczecińskiego oraz rozlewiskami Dźwiny i Świny. Jego krajobraz to klifowe wybrzeże, jeziorka polodowcowe oraz gęste lasy sosnowe i buczyny.
Jaki rodzaj raków wybrać?
30 lis 2010
Przed wyjściem w góry należy zdobyć niezbędną wiedzę na temat rodzajów raków. W obliczu niesprzyjających warunków atmosferycznych mogą stać się kluczowym elementem zapewniającym nam bezpieczeństwo.
Jak bezpiecznie poruszać się po szlakach górskich zimą?
30 lis 2010
Jest wiele czynników atmosferycznych, na które powinniśmy zwracać uwagę podczas wędrówek górskich. Należą do nich m.in. wiatr, mgła, słońce czy wyładowania atmosferyczne. Nieprzestrzeganie zasad globtroterów wypracowanych na przestrzeni lat może zakończyć się tragicznie.
Wada wzroku a prawo jazdy
30 lis 2010
Osoby, które mają wadę wzroku mogą ubiegać się o prawo jazdy każdej kategorii. Jedyne utrudnienie, jakie napotykają to to, że zawsze podczas jazdy będą musieli stosować szkła korekcyjne.
Prawo jazdy kategorii B a przyczepa
30 lis 2010
Posiadanie prawa jazdy kategorii B upoważnia nas do kierowania zespołem pojazdów, czyli samochodem z przyczepą. Nie może to być dowolna przyczepa, warto wiedzieć, na co pozwalają nam przepisy.
Mieszanie płynów eksploatacyjnych
30 lis 2010
Choć powszechnie wiadomo, że nie można mieszać większości płynów eksploatacyjnych, możemy znaleźć się w sytuacji, gdy nie będziemy mieli innego wyjścia.
Jak przewozić długi ładunek?
30 lis 2010
Wielu kierowcom zdarzają się sytuacje, gdy muszą przewieźć coś, co nie mieści się wewnątrz ich pojazdu. Przewożąc długi ładunek musimy pamiętać, by zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu.
Jaki wybrać płyn do chłodnicy?
30 lis 2010
Płyn do chłodnicy starzeje się tak jak każdy inny. Dlatego trzeba pamiętać o regularnej jego wymianie.
Łańcuchy tekstylne na opony
30 lis 2010
Gdy spadnie dużo śniegu, w niektórych sytuacjach kierowcy nie poradzą sobie bez zakładania łańcuchów na opony. Alternatywą dla powszechnie znanych, ciężkich metalowych łańcuchów są łańcuchy tekstylne.
Jak stosować koło zapasowe w sprayu?
30 lis 2010
Coraz częściej, w nowych autach producent zamiast dać koło zapasowe lub dojazdówkę, dodaje puszkę z kołem zapasowym w spray’u. Awaryjny uszczelniacz opon to prosty w obsłudze sposób na „kapcia”.
Dodatkowe lusterka do samochodu
30 lis 2010
Jeżeli ciągniemy naszym pojazdem przyczepę o dużych gabarytach (np. kempingową), seryjne lusterka nie zapewniają nam odpowiedniej widoczności. Aby poprawić komfort i bezpieczeństwo podróży z przyczepą należy zamontować dodatkowe lusterka.
Jak prawidłowo holować samochód?
30 lis 2010
Na pierwszy rzut oka holowanie samochodu wydaje się być prostą czynnością. Niestety, pozory mylą, więc przed holowaniem pojazdu trzeba zapoznać się z kilkoma zasadami związanymi z bezpieczeństwem i obsługą holowanego pojazdu.
Czy radio CB można zamontować w motocyklu? KOPIA
30 lis 2010
Owszem, choć nie jest to rozwiązanie tak popularne jak w samochodzie. CB radio dla motocyklistów korzysta z tego samego pasma łączności i jest bezpieczne.
Badania psychotechniczne dla kierowców
30 lis 2010
Kierowcy zawodowi w regularnych odstępach czasu muszą być poddawani badaniom psychotechnicznym, które sprawdzają ich sprawność i zdolność do prowadzenia pojazdów. Również kierowcy, którzy z różnych przyczyn stracili prawo jazdy lub spowodowali wypadek, zostają skierowani na takie badania.
Jak zmienić koło?
30 lis 2010
Zmiana koła w bolidzie mechanikom w F1 zajmuje to kilka sekund. My nie musimy robić tego tak szybko, najważniejsza jest dokładność i bezpieczeństwo.
Jaki wpływ na samochód ma opór powietrza?
30 lis 2010
Opór powietrza to jeden z czynników stanowiących o osiągach naszego samochodu, a także o spalaniu. Podpowiadamy więc, jaki wpływ na nasz pojazd ma opór.
Wyjaśniamy czym jest AC
30 lis 2010
Jeżdżąc samochodem musimy być przygotowani na ewentualne, nieprzewidziane zdarzenia, takie jak stłuczki. Jeśli nie chcemy sami ponosić kosztów naprawy auta lub boimy się kradzieży, warto wykupić ubezpieczenie AC.
Samochodem na stok: Karpacz
30 lis 2010
Krajobraz Karpacza składa się z kilku niewysokich wzgórz tj. Pohulanka, Karpatka czy też Góra Saneczkowa. Miasto położone jest w Dolinie Łomnicy zaraz u podnóża Śnieżki.
Samochodem na Stok: Kasina Wielka
30 lis 2010
Duża wieś Kasina Wielka jest położona w malowniczej dolinie potoku Węglówka. Usytuowana jest u podnóży Śnieżnicy i Lubogoszcza na terytorium Beskidu Wyspowego. Na jej terenie znajduje się jedna z najdłuższych tras narciarskich w kraju.
Samochodem na stok: Bukowina Tatrzańska
30 lis 2010
Bukowina Tatrzańska położona jest na pograniczu Podhala i Spisza Zamagurskiego. Od lat stanowi prawdziwy raj dla narciarzy. Przedstawiamy kilka ważnych informacji na temat warunków narciarskich i możliwości dojazdu do tego kurortu.
Samochodem na Stok: Bełchatów
30 lis 2010
Ośrodek Sportu i Rekreacji Góra Kamieńsk to kompleks narciarski, który został wybudowany na zwałach kopalnianych. Bełchatów – wcześniej znany z wydobycia pokładów węgla brunatnego - obecnie słynie z rekreacji podczas sezonu zimowego.
Samochodem na stok: Arłamów
30 lis 2010
Arłamów położony jest w województwie podkarpackim zaledwie 30 km od Ustrzyk Dolnych. Jako kurort nie odznacza się niczym szczególnym spośród setek innych zlokalizowanych na terytorium Polski. Brak rozgłosu tego miejsca może mieć związek z istnieniem na jego terenie Ośrodka Wypoczynkowego Urzędu Rady Ministrów.
Tuning bez konsekwencji - ulepszaj auto zgodnie z prawem
29 lis 2010
Poprawianie wyglądu seryjnego auta, czyli tuning, staje się coraz bardziej popularne w naszym kraju. Czy możemy w pojeździe modyfikować wszystko bez konsekwencji przy kontroli drogowej?
Kulinarne podróże: jakie potrawy wybierać w kuchni góralskiej?
29 lis 2010
W sezonie zimowym wybieramy się w góry na narty czy snowboard. Na stoku często zastanawiamy się co wybrać z obszernej karty menu. Oto kilka rekomendacji kulinarnych, które pozwolą nam przygotować się do kulinarnej uczty.
Kulinarne podróże: co warto wiedzieć o kuchni kujawskiej
29 lis 2010
Kuchnia kujawska to we współczesnym rozumieniu obszar województwa kujawsko-pomorskiego. Jej głównym składnikiem jest gęś, kaczka czy też drób, który uzupełniany jest obecnością śledzia na stole.
Kulinarne podróże: co jada się na Podlasiu?
29 lis 2010
Czy wybierając się na wycieczkę objazdową samochodem po Podlasiu jesteśmy przygotowani na lokalną kuchnię? Jeśli nie wiemy za dużo na jej temat to warto przed wejściem do samochodu zapoznać się z kilkoma informacjami na ten temat. Poskutkuje to celniejszym wyborem naszych ulubionych dań.
Kulinarne podróże: co jada się na Kresach Wschodnich?
29 lis 2010
Przy okazji podróży po kresach wschodnich wcześniej czy później będziemy musieli spróbować tamtejszej kuchni. Przed wyjazdem do tej krainy geograficznej warto znać kilka szczegółów na temat jej charakterystyki.
Kulinarne podróże: co jedzą na Kaszubach i Pomorzu?
29 lis 2010
Podróżując zimą po rejonie Kaszub zwiedzimy wiele ciekawych zakątków tej części Polski. Przy okazji tych eksploracji warto zaznajomić się z lokalną kuchnią, która obfituje w ryby.
Co zabrać na wyprawę turystyczną z przyczepą campingową lub camperem?
29 lis 2010
Turystyka motorowa, zwłaszcza ta najbardziej zaawansowana, z własnym hotelem na kółkach, rządzi się swoimi prawami. Jedno z nich mówi o konieczności posiadania ze sobą wszystkich niezbędnych przedmiotów, narzędzi i przyrządów.
Jak uniknąć zimowych niespodzianek?
29 lis 2010
Najtrudniejszy dla kierowców jest okres przejściowy pomiędzy jesienią i zimą. To czas, kiedy mogą na drogach wystąpić niespodziewane oblodzenia, nawet gdy panują minimalnie dodatnie temperatury.