W jaki sposób wiatr wpływa na bezpieczeństwo jazdy?
18 sty 2011
Badania pokazują, że na szczególnie odsłoniętych odcinkach dróg, silne wiatry mogą być bezpośrednią przyczyną lub jednym z istotnych czynników w ponad jednej trzeciej wszystkich wypadków drogowych.
Zrujnowana S8 dopuszczona do ruchu
14 sty 2011
GDDKiA opublikowała zdjęcia pokazujące zaniedbania trasy ekspresowej S8 w Warszawie. Droga ta została odebrana od wykonawcy pod warunkiem, że wykonawca naprawi wszystkie usterki na swój koszt.
Szlaki samochodowe: Mamerki - Węgorzewo - Pozezdrze
14 sty 2011
Proponujemy trasę , która zaznajomi nas z zakątkami Węgorzewa i okolic. Przemierzając wąskie drogi województwa, odwiedzimy m.in. bunkry w Mamerkach czy też kwaterę Heinricha Himmlera.
Szlak Zamków Gotyckich: Z Bytowa aż po Ryn cz. I
14 sty 2011
Szlak Zamków Gotyckich to łącznie 642 kilometrowa trasa, prowadząca po najbardziej atrakcyjnych zamkach biskupich, kapitulnych i krzyżackich. Wycieczka objazdowa samochodem po szlaku łączy w sobie walory turystyczne, rekreacyjne i krajoznawcze. Pierwszy etap wycieczki wiedzie z Bytowa do Malborka.
Szlak Zamków Gotyckich: Lidzbark Warmiński – Kętrzyn – Ryn
14 sty 2011
Trasę wycieczki objazdowej po Zamkach Gotyckich rozpoczynamy od Lidzbarka Warmińskiego, nazywanego „Wenecją Północy”. Następnie udamy się do Kętrzyna i Rynu, aby w scenerii Wielkich Jezior Mazurskich podziwiać piękno krzyżackich zamków.
Szlak Zamków Gotyckich: Z Bytowa aż po Ryn cz. II
14 sty 2011
II etap Szlaku Zamków Gotyckich będzie ciągnął się przez Sztum, Kwidzyn, Nidzicę, Olsztyn, Lidzbark Warmiński, Kętrzyn aż po Ryn. Owy odcinek to przeszło 360 kilometrów trasy pełnej zamków krzyżackich i bogatej fauny i flory Warmii i Mazur. Cały szlak Zamków Gotyckich rozpoczyna się w Bytowie w województwie pomorskim i mierzy 642 kilometry.
Samochodem na weekend: Reszel - Kętrzyn - Gierłoż
14 sty 2011
Reszel, Kętrzyn i Gierłoż to miasta znajdujące się w bliskiej odległości od siebie. Usytuowane są w województwie Warmińsko – Mazurskim.
Szlak Zamków Gotyckich: Kwidzyn - Nidzica - Olsztyn
13 sty 2011
Proponowana trasa prowadzi z Kwidzyna do Olsztyna. Po drodze zatrzymamy się w Nidzicy, która nie bez powodu nazywana jest „Bramą Warmii i Mazur”. Odcinek Szlaku Zamków Gotyckich pokaże nam dwa oblicza województw: pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Przejazd malowniczą trasą zajmie nam ok. 3,5 godziny.
Szlak Zamków Gotyckich: Gniew - Malbork – Sztum
13 sty 2011
Podróż szlakiem samochodowym trasą Gniew – Malbork – Sztum to sposób na historyczną podróż śladami krzyżackich fortyfikacji. Cała trasa liczy niespełna 100 kilometrów i rozpoczyna się wśród malowniczego krajobrazu powiatu tczewskiego.
Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas remontu?
11 sty 2011
Żaden remont nie jest wart ryzykowania własnego zdrowia i życia, ale które dostępne zabezpieczenia i akcesoria są niezbędne? Niekiedy sprzęt, który ma pomóc podczas remontu, może stać się niebezpieczny…
Test Ford Galaxy: Marzenie każdej rodziny
10 sty 2011
Ford Galaxy to wymarzone auto rodzinne - bezpieczny, ładny, pakowny i ekonomiczny. Ale czy spore gabaryty zewnętrzne nie utrudniają codziennej eksploatacji auta w ruchu miejskim? Okazuje się, że nie.
Samochodem na weekend: rejon Smołdzina
07 sty 2011
Nie wykupując biletu lotniczego możemy poczuć gorący piasek pustyni… mowa tutaj o zlokalizowanych niedaleko Smołdzina w województwie pomorskim ruchomych wydmach, które rozciągają się na terytorium Słowińskiego Parku Narodowego.
Samochodem na weekend: Stężyca
07 sty 2011
Podróżując samochodem po Kaszubach warto zawitać na dłużej w gminie Stężyca. W szymbarskim Centrum Edukacji i Promocji Regionu będziemy oglądać takie atrakcje jak: Stół Noblisty, Dom Sybiraka czy też Bunkier Gryfa. Od turystycznej mekki Kaszub, jest niespełna godzina drogi do Morza Bałtyckiego.
Podpowiadamy jak można ciekawie spędzić weekend w Sulęczynie
07 sty 2011
Sulęczyno jest kwintesencją Kaszub – obfituje w dziką przyrodę, regionalną kulturę oraz historyczne zabytki. Nie pozostaje nam nic innego jak zatankować samochód do pełna i ruszyć na podbój „ojczyzny Kaszubów”.
Samochodem na weekend : Miastko
07 sty 2011
Jeżeli szukamy pomysłu na weekendowy wyjazd – to Miastko, położone na granicy województw : pomorskiego z zachodniopomorskim, rozwieje wszelkie wątpliwości. Miastko pisane przez duże „M” przyciąga turystów nie tylko za sprawą wdzięcznie brzmiącej nazwy.
Samochodem na weekend: Gniewino
07 sty 2011
Gmina Gniewino położona jest na północy województwa pomorskiego, w powiecie wejherowskim. Region należy do niezwykle malowniczego Pobrzeża Kaszubskiego. Dodatkową zaletę stanowi jego położenie – zaledwie 4 kilometry dzieli go od północnej granicy Morza Bałtyckiego.
Samochodem na weekend: Słupsk - poradnik
07 sty 2011
Słupsk to miasto atrakcyjne przynajmniej z dwóch powodów: z jednej strony jest to bogata historia miasta a z drugiej jego atrakcyjne położenie geograficzne. Na jego terenie od zarania dziejów ścierały się wpływy Kaszubów, Pomorzan, Niemców i Polaków. Poznajmy historię Triny Papistin, która jest jednym z symboli tego miasta.
Samochodem na weekend: Władysławowo
07 sty 2011
Jeśli decydujemy się na wyjazd nad polskie wybrzeże to jednym z najczęściej wybieranych miejsc jest Władysławowo. Prezentujemy wybrane atrakcje turystyczne kurortu oraz znajdujące się poza jego granicami. Wycieczkę zaczniemy w ośrodka sportu i rekreacji Cetniewo, by później udać się do Jastrzębiej Góry.
Samochodem na weekend: okolice Kościerzyny
07 sty 2011
Kaszuby to świetna propozycja na weekend. Rekomendujemy wycieczkę objazdową po okolicach Kościerzyny. Atrakcje jakie na nas zastaną to m.in. muzeum Hymnu Narodowego w Będominie czy też ferma strusi, położona w miejscowości Garczyn.
Półroczne opóźnienie z oddaniem odcinka autostrady A2
05 sty 2011
Powodem opóźnień są problemy techniczne, które mogą uniemożliwić terminowe oddanie 20-sto kilometrowego odcinka autostrady A2 do użytku kierowców. W zamian drogowcy proponują inne rozwiązanie, jak twierdzą będzie ono lepsze od dotychczasowej drogi krajowej.
Poradnik eksperta: 10 przykazań offroadera
05 sty 2011
Przedstawiamy kilka sugestii dotyczących etycznej strony Offroad’u, który jest sportem mającym bezpośredni wpływ na środowisko naturalne. Przyjmując nasz punkt widzenia, wyrażony w tym artykule, przyczynicie się do poprawy piaru polskich offroaderów oraz środowiska.
Przewody paliwowe
04 sty 2011
Spośród różnych elementów samochodu, mających istotny wpływ zarówno na jego eksploatację bez przykrych niespodzianek, jak i na bezpieczeństwo, przewody paliwowe zajmują jedno z czołowych miejsc.
Na czym nie warto oszczędzać eksploatując samochód (część 1)?
01 sty 2011
Eksploatacja samochodu jest bez wątpienia dość kosztowna, szczególnie porównując polskie i zachodnioeuropejskie zarobki. Skłania to do ograniczania wydatków z tym związanych, jednak nie na wszystkim warto oszczędzać.
Na czym nie warto oszczędzać eksploatując samochód (część 2)?
01 sty 2011
Ceny paliw, szczególnie w ostatnim czasie, stały się trudne do zaakceptowania. Niektórzy by zaoszczędzić, próbują stosować paliwa niekoniecznie pochodzące z oficjalnych stacji paliw.
Czym grozi wjazd w głęboką kałużę?
01 sty 2011
Samochody osobowe są przystosowane do jazdy w różnych warunkach pogodowych, również podczas opadów deszczu. W skrajnych sytuacjach nie zachowanie odpowiedniej ostrożności przy wjeżdżaniu w głęboką kałużę może pociągnąć za sobą bardzo złe skutki.
Na czym nie warto oszczędzać eksploatując samochód (część 3)?
01 sty 2011
Jeżeli nie mamy możliwości własnoręcznego umycia samochodu, jesteśmy zmuszeni do korzystania z myjni, których łączny koszt może wynosić kilkaset złotych rocznie.
Zmiana składu oleju napędowego i benzyny w połowie 2011 roku
31 gru 2010
W połowie 2011 roku mają wejść w życie nowe przepisy umożliwiające producentom paliw dodawanie większej ilości biokomponentów. Obecnie zawartość biododatku wynosi 5%, a za kilka miesięcy wartość to może wzrosnąć do 7%.
„Top Safety Pick 2011” dla sześciu modeli Volkswagena
30 gru 2010
Niezależne organizacje w Europie i Stanach Zjednoczonych uznały Volkswagena za producenta jednych z najbezpieczniejszych samochodów na świecie. Amerykański Insurance Institute for Highway Safety w kategorii „Top Safety Pick 2011” wskazał aż sześciokrotnie na samochody Volksawgena.
W jaki sposób montuje się zbiornik gazu LPG i jego armaturę?
29 gru 2010
Zasilanie silnika pojazdu paliwem alternatywnym wymusza użycie zbiornika, w którym paliwo to jest magazynowane i dostarczane później do spalania w silniku. Podpowiadamy, jak jest zamontowany zbiornik na gaz w samochodowej instalacji gazowej.
Na czym można zaoszczędzić eksploatując samochód?
29 gru 2010
Eksploatacja samochodu nie musi być tak droga, jak się powszechnie uważa. Odrobina sprytu pozwala na zmniejszenie kosztów posiadania auta o kilkanaście do kilkudziesięciu procent, nie pogarszając przy tym poziomu bezpieczeństwa oraz komfortu jazdy.
Na co wpływa kąt wyprzedzenia osi zwrotnicy?
29 gru 2010
Kąt wyprzedzenia osi zwrotnicy jest jednym z najważniejszych parametrów geometrii zawieszenia pojazdu, bowiem odpowiada za tworzenie tzw. momentu stabilizacyjnego.
Jakie filtry są montowane we współczesnych samochodach?
29 gru 2010
Podstawą do prawidłowego działania wielu samochodowych układów jest oczyszczenie czynnika przezeń przepływającego. Z tego powodu we współczesnych pojazdach znajdziemy szereg różnych filtrów, z których każdy wymaga okresowej wymiany.
Jak zmniejszyć masę sportowego samochodu?
29 gru 2010
Obniżenie masy pojazdu przygotowywanego do startu w sportach motorowych to jeden z najlepszych sposobów na jednoczesną poprawę osiągów i prowadzenia samochodu. Co najważniejsze, wiele takich modyfikacji da się wykonać niewielkim kosztem.
Jak programuje się sekwencyjne instalacje gazowe?
29 gru 2010
Podstawą do prawidłowego działania instalacji gazowej czwartej generacji z sekwencyjnym wtryskiem LPG w fazie lotnej jest jej prawidłowe zaprogramowanie.
Jak działa zautomatyzowana skrzynia biegów?
29 gru 2010
Zautomatyzowana przekładnia stanowi połączenie sprawności, charakterystycznej dla mechanicznych skrzyń biegów, z brakiem konieczności ręcznej zmiany przełożeń.
Jak działa system Start&Stop?
29 gru 2010
Badania wykazały, że około 30 procent czasu przemieszczania się w warunkach miejskich spędzamy stojąc. Ponieważ silnik pracuje bez przerwy, spora część paliwa jest marnowana.
Jak działa ESP?
29 gru 2010
System stabilizacji toru jazdy do drugiej połowy lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia był montowany jedynie w samochodach wyższej klasy. Do jego popularyzacji w tańszych pojazdach przyczyniła się wpadka jednego z najbardziej renomowanych producentów samochodów.
Alkomat ze sklepu - czy jest coś wart?
29 gru 2010
Polskie przepisy oraz zdrowy rozsądek zabraniają nam prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu. Istnieją sposoby, aby samodzielnie skontrolować swoją trzeźwość, jednak czy można im zaufać?
Czy silniki Diesla można zasilać olejem roślinnym?
29 gru 2010
Wzrost cen paliw kopalnych spowodował, że poszukiwane są alternatywne sposoby zasilania silników spalinowych. Paliwem stosowanym niemal od zarania motoryzacji i przez lata zapomnianym jest olej pochodzenia roślinnego. Czy w obecnych realiach nadaje się on do zasilania współczesnych silników?
Czy hamulce mogą zamarznąć?
29 gru 2010
Okres zimowy wpływa w zasadzie na kondycje wszystkich podzespołów auta. Pierwsze mrozy mogą unieruchomić nasz samochód, ponieważ nie będzie możliwe zwolnienie hamulca postojowego.
Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach
28 gru 2010
Gratką dla fanów motoryzacji będzie z pewnością Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach i ekspozycja ukazująca początek zakładów starachowickich. Jej drugim skrzydłem jest fabryka zbrojeniowa powstała w latach 1921-1927. Ekspozycja, która została zbudowana na gruzach dawnej fabryki samochodów, posiada w swojej kolekcji Stara 266R – uczestnika X Rajdu Paryż Dakar.
Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku
28 gru 2010
Miłośnikom szerokich ekspozycji muzealnych rekomendujemy Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa znajdujące się w Jaworzynie Śląskiej. Do znajdujących się tam eksponatów zaliczają się nie tylko zabytkowe lokomotywy czy parowozy. O wartości ekspozycji świadczą eksponaty pokroju Harleya Davidsona, pochodzącego z 1924 roku. Fani zabytkowych samochodów również będą mogli zawiesić oko na ciekawych modelach.
W jaki sposób przebiega sterowanie wtryskiem LPG w instalacjach czwartej generacji?
28 gru 2010
Podstawą do prawidłowego działania instalacji gazowej każdego typu jest prawidłowe ustalanie dawki LPG oraz podanie jej w odpowiednim momencie.
Docieranie układu napędowego. Poradnik
28 gru 2010
Bloki napędowe współczesnych samochodów są wykonywane z bardzo dużą staranności i dokładnością. Dzięki temu nie wymagają długiego i żmudnego docierania.
Docieranie silnika. Poradnik
28 gru 2010
Stosowane dawniej do produkcji silników materiały, technologie i narzędzia powodowały, że nowy silnik montowany był z nie zawsze dobrze pasujących do siebie części i elementów. Ich dopasowanie następowało po wielu miesiącach żmudnego docierania.
Łańcuch i pasek rozrządu. Jak to działa?
28 gru 2010
Poprawne działanie rozrządu w silniku samochodowym ma istotny wpływ nie tylko na łatwy rozruch silnika, ale także na jego pracę i zużycie paliwa. Pracą zaworów steruje wałek rozrządu. Jego obroty muszą być zsynchronizowane z obrotami wału korbowego silnika.
Ekspert radzi: Jak powinien ubierać się kierowca zimą?
28 gru 2010
Choć wielu kierowcom może się to wydać dziwne, ich ubiór ma pewien wpływ na stopień bezpieczeństwa jazdy. Oto kilka wskazówek, jak się ubierać i czego unikać w swoim stroju, aby nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych.
Jak dbać o podwozie samochodu?
28 gru 2010
Podczas eksploatacji samochodu dużo uwagi przykładamy do wyglądu jego nadwozia. Od czasu do czasu należy również sprawdzić w jakim stanie jest spód naszego auta, wszak jeżeli czegoś nie widać, to nie znaczy, że tego nie ma.
Temperatura wewnątrz samochodu
28 gru 2010
Jednym z najrzadziej branych pod uwagę czynników, wpływających na bezpieczeństwo jazdy, jest temperatura wnętrza samochodu. Niewłaściwa przyczynia się prawdopodobnie do około 5% wszystkich wypadków.
Jak rozpoznać śliską jezdnię zimą?
28 gru 2010
Jeżeli jezdnia pokryta jest warstwą wody i widać ślady samochodów, które nią już przejechały, można mieć pewność, że będzie ona tak śliska, jak po zwykłym deszczu, przynajmniej do miejsca, gdzie warstwa pokrywającej ją wody stanie się bardzo cienka.