| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Wpływ upadłości spółki osobowej na subsydiarną odpowiedzialność jej wspólników

Wpływ upadłości spółki osobowej na subsydiarną odpowiedzialność jej wspólników

Ogłoszenie upadłości spółki osobowej nie pociąga za sobą ogłoszenia upadłości jej wspólników. Na gruncie prawa upadłościowego i naprawczego postępowanie wszczynane jest wyłącznie na wniosek uprawnionych podmiotów (art. 20 ust. 1 i 2 p.u.n.), brak aktualnie konstrukcji upadłości z mocy prawa.

Faktem jest, iż układ spółki dotyczy tylko jej majątku, a nie majątków wspólników35. W postępowaniu upadłościowym spółki nie następuje zaspokojenie wierzycieli z majątków wspólników, co może nastąpić w drodze odrębnych postępowań egzekucyjnych lub upadłościowych. Jednak dochodzenie przeciwko wspólnikom roszczeń, mających swe oparcie w art. 22 § 2 k.s.h., dotyczy zawsze zobowiązań spółki. Jeśli więc zmianie ulega wysokość zadłużenia jednostki organizacyjnej, musi ona zostać uwzględniona w postępowaniach toczonych przeciwko wspólnikom, którzy są odpowiedzialni za dług cudzy (w jego aktualnej wysokości), nie zaś za dług własny. Dotyczy to każdej formy modyfikacji zobowiązań spółki, w tym układu, zwolnienia z długu, odnowienia, potrącenia itp.

Poważne wątpliwości budzi stwierdzenie, iż „odpowiedzialność subsydiarna, o której mowa w art. 31 § 1 k.s.h., nie ma zastosowania w stosunkach wewnętrznych, w których odpowiedzialność wobec wspólnika-wierzyciela ze stosunku wewnętrznego, oparta o art. 22 § 2 k.s.h., musi uwzględniać udział w stratach spółki. Nie wydaje się być jednak dostatecznie uzasadnione różnicowanie skutków układu w zależności od tego, czy wierzytelność dotyczy sfery zewnętrznej, czy sfery wewnętrznej stosunku spółki”36. Nie jest tak, że zobowiązania wewnętrzne są objęte normą art. 22 § 2 k.s.h., a wyłączona w stosunku do nich jest jedynie zasada subsydiarności z art. 31 § 1 k.s.h. Obie normy są ze sobą nierozerwalnie powiązane i muszą być interpretowane łącznie. Długi spółki wynikające z jej sfery wewnętrznej nie są zobowiązaniami, o których mowa w art. 22 § 2 k.s.h. Pozostali wspólnicy nie są odpowiedzialnymi za długi spółki względem jednego z nich wynikające ze stosunku wewnętrznego (przykładowo: zobowiązania z tytułu wypłaty zysku [art. 52 § 1 k.s.h.] czy odsetek od udziału kapitałowego [art. 53 k.s.h.]), w takim przypadku odpowiedzialna jest wyłącznie jednostka organizacyjna. Czym innym jest sytuacja, w której wierzycielem spółki jest wspólnik, lecz zobowiązanie ma charakter zewnątrzspółkowy. Taki wspólnik jest traktowany jak każdy inny wierzyciel spółki i może dochodzić od niej wykonania zobowiązania w pełnej wysokości, zaś kierując roszczenia do subsydiarnie odpowiedzialnych wspólników musi uwzględnić własny udział. Pośrednie skutki układu dotyczą go tak samo, jak innych wierzycieli.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ratajczak Adwokaci

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK