| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Odpowiedzialność karna prokurenta spółki za wyrządzenie jej szkody

Odpowiedzialność karna prokurenta spółki za wyrządzenie jej szkody

W literaturze dużo miejsca poświęcono odpowiedzialności karnej członków zarządu spółki. Tymczasem odpowiedzialność prokurenta jest nie mniej istotna, jeśli zważy się, że prokura obejmuje umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a jej zakresu nie można ograniczyć wobec osób trzecich, chyba że przepis ustawy wyraźnie na to zezwala.

Górna granica sankcji za czyn z art. 585 § 1 k.s.h. i art. 296 § 1 k.k. jest identyczna i wynosi 5 lat pobawienia wolności. W razie popełnienia przestępstwa z art. 585 k.s.h. orzeczenie grzywny, obok kary pozbawienia wolności, jest obligatoryjne („podlega karze pozbawienia wolności do lat 5 i grzywnie”), niezależnie od tego, czy sprawca działał w celu osiągnięcia korzyści majątkowej ani czy korzyść tę osiągnął. Względem sprawcy czynu z art. 296 § 1 lub 2 k.k. grzywnę można orzec na podstawie art. 33 § 2 k.k., stosowany względem osoby, która dopuściła się czynu w celu osiągnięcia korzyści majątkowej (art. 296 § 2 k.k.) lub korzyść taką osiągnęła (art. 296 § 1, gdy osiągnięto korzyść majątkową). Realizacja znamion czynu z art. 296 § 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej zagrożona jest karą do 8 lat pozbawienia wolności (art. 296 § 2), a realizacja znamion czynu określonego w art. 296 § 1 lub § 2 przy jednoczesnym wyrządzeniu szkody majątkowej w znacznych rozmiarach - karą pozbawienia wolności od roku do lat 10 (art. 296 § 3). W art. 296 § 4 k.k. przewidziano uprzywilejowany typ czynu z art. 296 § 1 charakteryzujący się nieumyślnością. Kara za nieumyślne popełnienie czynu z art. 296 § 1 lub § 3 nie może przekroczyć 3 lat pozbawienia wolności. Odpowiednika tego przepisu brak w art. 585 k.s.h., gdyż czyn z art. 585 k.s.h. nie może być popełniony nieumyślnie.

W art. 585 § 1 k.s.h. nie wymieniono wprawdzie prokurenta, jednak - z uwagi na treść art. 21 § 2 k.k. - dopuszczalne jest konstruowanie jego odpowiedzialności z tytułu popełnienia, w formie współsprawstwa, sprawstwa kierowniczego lub sprawstwa polecającego czynu z art. 585 § 1 k.s.h. Na podstawie tej samej konstrukcji możliwe jest pociągnięcie do odpowiedzialności prokurenta, który pełni rolę bezpośredniego wykonawcy czynu zabronionego, a rolę sprawcy kierowniczego lub polecającego pełni osoba pełniąca jedną z funkcji wymienionych w art. 585 § 1 k.s.h. Wydaje się, że ta druga sytuacja będzie zachodzić częściej. Z reguły bowiem prokurent wykonuje wolę organów spółki. Osoby zasiadające w tych organach mają więc możliwość nakazania prokurentowi określonych czynności i kierowania jego zachowaniem. Osoby takie mogą występować względem prokurenta także jako reprezentanci pracodawcy wydający polecenia w ramach stosunku pracy lub reprezentanci zleceniodawcy zlecającego prokurentowi określone zadania. Nie jest jednak wykluczone, że to prokurent będzie kierował w prawnokarnym znaczeniu wymienionymi osobami. Przy ustalaniu sprawstwa kierowniczego lub sprawstwa polecającego znaczenie ma faktyczna możliwość kierowania zachowaniem drugiej osoby lub wydawania jej poleceń, co nie zawsze musi odpowiadać hierarchii wewnątrz spółki. Można wyobrazić sobie sytuację, w której formalnie prokurent ma wykonywać polecenia zarządu, jednak jest na tyle silną osobowością, że potrafi podporządkować sobie członków tego organu, którzy postępują zgodnie z jego wolą.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK