| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Odpowiedzialność karna prokurenta spółki za wyrządzenie jej szkody

Odpowiedzialność karna prokurenta spółki za wyrządzenie jej szkody

W literaturze dużo miejsca poświęcono odpowiedzialności karnej członków zarządu spółki. Tymczasem odpowiedzialność prokurenta jest nie mniej istotna, jeśli zważy się, że prokura obejmuje umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a jej zakresu nie można ograniczyć wobec osób trzecich, chyba że przepis ustawy wyraźnie na to zezwala.

Ustalenie powyższe może prowadzić do dwóch odmiennych konkluzji. Wedle pierwszej z nich - pomocnik do czynu zabronionego opisanego w art. 585 § 1 nie poniesie w ogóle odpowiedzialności, jeśli czyn nie nosił znamion przestępstwa. Skoro art. 585 § 2 ma regulować odpowiedzialność za pomocnictwo, to powinien to robić w sposób wyczerpujący. Jeśli zachowanie ocenianej osoby nie realizuje znamion art. 585 § 2, to osoba ta nie poniesie odpowiedzialności karnej. Możliwy jest także inny punkt widzenia, zgodnie z którym art. 585 § 2 reguluje odpowiedzialność za pomocnictwo w dokonaniu przestępstwa, co nie wyklucza odpowiedzialności pomocnika w oparciu o inne niż art. 585 § 2 przepisy za pomocnictwo do czynu zabronionego. Ułatwianie popełnienia czynu zabronionego niebędącego przestępstwem należy wówczas zakwalifikować jako czyn z art. 18 § 3 k.k. w zw. z art. 585 § 1 k.s.h. Podobnie jak w przypadku podżegania, przyjmuje się, że pomocnictwo stanowi samodzielny typ czynu zabronionego. Zwykle opisuje się je złożoną kwalifikacją prawną, uwzględniającą zarówno znamiona pomocnictwa, jak i czynu zabronionego, w którego realizacji udzielano pomocy. W przypadku art. 585 § 2 zabieg taki nie jest konieczny z uwagi na kompletność regulacji zawartej w tym przepisie. Artykuł 585 § 2 sankcjonuje bowiem udzielnie pomocy osobie wymienionej w art. 585 § 1 do działania na szkodę spółki, powtarzając tym samym znamiona art. 585 § 1, co eliminuje potrzebę odwoływania się do tego przepisu w kwalifikacji prawnej czynu. Kara za podżeganie i pomocnictwo do czynu z art. 585 § 1 mieści się w granicach sankcji przewidzianych za sprawstwo (art. 585 § 2). Można wyobrazić sobie sytuacje, w których podżegacz lub pomocnik poniosą karę surowszą niż bezpośredni sprawca, np. wtedy, gdy bezpośredni sprawca wykazuje przejawy czynnego żalu, a podżegacz i pomocnik konsekwentnie dążą do dokonania czynu zabronionego z wyjątkowo niskich pobudek lub wtedy, gdy bezpośredni sprawca realizuje jedynie część czynu, do którego go podżegano i w którym udzielano mu pomocy albo wtedy, gdy - w przeciwieństwie do podżegacza i pomocnika - nie w pełni rozpoznaje znaczenie dokonanego czynu. Zgodnie z treścią art. 19 § 2 k.k., wymierzając karę za pomocnictwo, sąd może zastosować nadzwyczajne jej złagodzenie.

Artykuł 296 k.k. i art. 585 k.s.h. mogą pozostawać w zbiegu z innymi przepisami. Jeśli kilka przepisów zostanie naruszonych jednym, czynem konieczne będzie zastosowanie art. 11 § 2 k.k. Możliwa jest kumulatywna kwalifikacja z art. 296 k.k. i art. 585 k.s.h., gdy prokurent współdziała w wyrządzeniu szkody z osobą wymienioną w art. 585 § 1 k.s.h., a jednocześnie sam wyrządza spółce szkodę (art. 585 § 1 k.s.h. w zw. z art. 21 § 2 k.k. i art. 296 § 1 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k.) lub gdy prokurent występuje jako podżegacz lub pomocnik z art. 585 § 2 k.s.h., a jednocześnie jako sprawca wyrządza spółce szkodę (art. 585 § 2 k.s.h. i art. 296 § 1 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k.). Artykuł 296 k.k. lub art. 585 k.s.h. mogą nie znaleźć zastosowania, na skutek działania reguły lex specialis derogat legi generali. Tak będzie np. w relacji art. 585 § 1 k.s.h. w zw. z art. 21 § 2 k.k. do art. 130 ustawy z 4 marca 2005 r. o europejskim zgrupowaniu interesów gospodarczych i spółce europejskiej (Dz.U. Nr 62, poz. 551 z późn.zm.) w zw. z art. 21 § 2 k.k.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Paszkowski

Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK