| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Jak przekształcić spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną

Jak przekształcić spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną

Spółka z o.o. przekształca się w spółkę akcyjną. Jaki ma to wpływ na relacje z dotychczasowymi kontrahentami spółki? Czy przekształcona spółka będzie musiała występować ponownie o koncesje, zezwolenia?

Kto powinien sporządzić plan przekształcenia spółki z o.o. w spółkę akcyjną? Co powinno znaleźć się w jego treści?

W spółce z o.o. plan przekształcenia przygotowuje jej zarząd. Jeśli chodzi o jego formę, to przyjmuje się różne rozwiązania, w zależności od składu osobowego tej spółki. Gdy spółka ma co najmniej dwóch wspólników, plan musi być sporządzony w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Jeśli spółka jest jednoosobowa, konieczna jest forma aktu notarialnego.

Plan przekształcenia powinien zawierać co najmniej ustalenie wartości bilansowej majątku spółki przekształcanej na określony dzień w miesiącu poprzedzającym przedłożenie wspólnikom planu przekształcenia, określenie wartości akcji wspólników, zgodnie ze sprawozdaniem finansowym sporządzonym dla celów przekształcenia.

Sprawozdanie finansowe dla celów przekształcenia powinno być sporządzone przy zastosowaniu takich samych metod i w takim samym układzie jak ostatnie roczne sprawozdanie finansowe.

Kiedy i w jaki sposób należy zawiadomić wspólników o zamiarze przekształcenia. Czy do zawiadomienia należy dołączyć plan przekształcenia?

Po pozytywnej weryfikacji planu przekształcenia przez biegłego rewidenta spółka zawiadamia wspólników o zamiarze podjęcia uchwały o przekształceniu. Musi to zrobić dwukrotnie, w odstępach nie krótszych niż dwa tygodnie i nie później niż na miesiąc przed planowanym dniem podjęcia tej uchwały. Wspólnicy spółki z o.o. muszą być zawiadomieni w taki sam sposób, jak zawiadamiani są o zgromadzeniu wspólników.

W związku z tym należy ich zawiadomić za pomocą listów poleconych lub przesyłek nadanych pocztą kurierską, wysłanych co najmniej dwa tygodnie przed terminem zgromadzenia wspólników, lub pocztą elektroniczną, jeżeli wcześniej wspólnik wyraził na to pisemną zgodę, podając adres, na który zawiadomienie powinno być wysłane. W zaproszeniu należy oznaczyć dzień, godzinę i miejsce zgromadzenia wspólników oraz szczegółowy porządek obrad.

Zawiadomienie powinno też zawierać istotne elementy planu przekształcenia oraz opinii biegłego rewidenta. Ważne jest, by wskazano w nim miejsce i termin, w którym wspólnicy przekształcanej spółki z o.o. mogą się zapoznać z pełną treścią planu i wymaganych załączników, a także opinią biegłego rewidenta. Termin ten nie może być krótszy niż dwa tygodnie przed planowanym dniem powzięcia uchwały o przekształceniu. Trzeba też pamiętać, że do zawiadomienia o zamiarze powzięcia uchwały o przekształceniu spółki muszą być dołączone projekt tej uchwały oraz projekt statutu spółki przekształconej.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK