| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Zakaz konkurencji w spółce jawnej i w innych spółkach osobowych

Zakaz konkurencji w spółce jawnej i w innych spółkach osobowych

Zakaz konkurencji w spółce jawnej - czego dotyczy i kogo obowiązuje? Kto może zostać zwolniony z przestrzegania obowiązków wynikających z tego zakazu i jakie sankcje grożą za ich naruszenie?

Naruszenie zakazu konkurencji może rodzić konsekwencje przewidziane w art. 57 k.s.h., który stanowi, że każdy ze wspólników ma prawo żądać od wspólnika naruszającego zakaz konkurencji wydania spółce korzyści, jakie osiągnął ten wspólnik, lub naprawienia wyrządzonej szkody.

Z powództwem może wystąpić każdy wspólnik, który nie narusza zakazu konkurencji. Autorzy wydają się być zgodni co do tego, że chociaż w treści art. 57 k.s.h. wspomina się o „każdym ze wspólników”, to w razie naruszenia zakazu konkurencji po stronie powodowej może wystąpić jeden wspólnik nienaruszający zakazu konkurencji, grupa takich wspólników, wspólnik bądź wspólnicy łącznie ze spółką czy też sama spółka.

W razie naruszenia przez wspólnika zakazu konkurencji pozostałym wspólnikom oraz spółce przysługuje:

1) roszczenie o wydanie spółce korzyści osiągniętych przez wspólnika naruszającego zakaz,

2) odszkodowanie za szkodę wyrządzoną spółce złamaniem zakazu konkurencji.

Odszkodowanie obejmuje zarówno możliwość dochodzenia pokrycia straty, którą spółka poniosła (rzeczywistego uszczerbku), jak i utraconych przez nią korzyści, które mogłaby osiągnąć, gdyby jej szkody nie wyrządzono. Możliwe jest łączne dochodzenie wydania korzyści i naprawienia szkody - jednak wydanie korzyści wpłynie na zmniejszenie odszkodowania.

Powyższe roszczenia przedawniają się z upływem 6 miesięcy od dnia, gdy pozostali wspólnicy dowiedzieli się o naruszeniu zakazu, nie później jednak niż z upływem trzech lat. Sześciomiesięczny termin przedawnienia liczy się od dnia, gdy o naruszeniu zakazu konkurencji dowiedział się ostatni z pozostałych wspólników. Termin trzyletni liczy się od dnia, w którym doszło do naruszenia zakazu konkurencji.

Naruszenie zakazu konkurencji może mieć również inne konsekwencje. W skrajnych przypadkach może prowadzić do rozwiązania spółki bądź wyłączenia wspólnika ze spółki przez sąd na wniosek pozostałych wspólników (art. 57 § 3 k.s.h. stanowi wprost, że jego wcześniejsze postanowienia nie ograniczają uprawnień wspólników wynikających z art. 63 k.s.h.).

Warto zapamiętać:

Czynności dokonane przez pozwanego wspólnika naruszające zakaz konkurencji wynikający z przepisów k.s.h. są ważne. Spółka nie może zgłosić roszczenia wobec kontrahenta takiego wspólnika. Jeżeli jednak osoba ta wie o tym, to w pewnych sytuacjach może ponosić odpowiedzialność na podstawie innych przepisów np. ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Agata Budzyńska

Podstawa prawna:

• ustawa z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz.U. Nr 94, poz. 1037 z późn.zm.),

• ustawa z 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (Dz.U. Nr 50, poz. 331 z późn.zm.),

• ustawa z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 64, poz. 93 z późn.zm.).

 


1 Podmiotowy zakres tego zakazu obejmuje spółki osobowe prawa handlowego.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marzena Pilarz-Herzyk

www.mamaprawniczka.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK