| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Zakaz konkurencji w spółce jawnej i w innych spółkach osobowych

Zakaz konkurencji w spółce jawnej i w innych spółkach osobowych

Zakaz konkurencji w spółce jawnej - czego dotyczy i kogo obowiązuje? Kto może zostać zwolniony z przestrzegania obowiązków wynikających z tego zakazu i jakie sankcje grożą za ich naruszenie?

Przepisy k.s.h. nie precyzują w jakiej formie powinna zostać udzielona zgoda na prowadzenie przez wspólnika interesów konkurencyjnych lub uczestniczenie we władzach konkurencyjnej spółki. Stanowią jedynie, że może to nastąpić w sposób wyraźny lub dorozumiany. Z pierwszą sytuacją będziemy mieli do czynienia, gdy zgoda zostanie udzielona np. w umowie spółki czy też w drodze uchwały wspólników. Z kolei dorozumiane zezwolenie zachodzi, jak się wydaje, gdy wspólnicy, wiedząc o prowadzeniu konkurencyjnych interesów, nie wyrażają sprzeciwu albo gdy wspólnik wcześniej prowadził taką działalność, a przy tworzeniu spółki jawnej pozostali wspólnicy nie zastrzegli, że powinien zakończyć jej prowadzenie.

PRZYKŁAD

Jan P. jest jednym z pięciu wspólników spółki jawnej X, prowadzącej działalność usługową w dziedzinie architektury wnętrz. Jan P. rozważa możliwość podjęcia dodatkowego zajęcia w innej spółce jawnej, zajmującej się podobną działalnością w tym samym rejonie. Obydwie spółki cieszą się dużą popularnością i ze sobą współpracują. Aby podjąć dodatkowe zajęcie, Jan P. musi uzyskać zgodę pozostałych wspólników. Umowa spółki X przewiduje, że do wyrażenia zgody wymagane jest podjęcie uchwały. Jeśli umowa nie stanowi inaczej, uchwała powinna zapaść jednomyślnie przy udziale wszystkich wspólników, również tych wyłączonych od prowadzenia spraw spółki, gdyż jest to uchwała w sprawie przekraczającej zakres zwykłych czynności spółki (art. 43 k.s.h.).

Dyspozytywny charakter art. 56 k.s.h. budzi pewne kontrowersje. Niektórzy autorzy uważają, że zwolnienie z zakazu konkurencji nie może być rozumiane jako zgoda na podejmowanie działalności sprzecznej z interesami spółki. Może ono odnosić się jedynie do art. 56 § 2. Inni z kolei przyjmują, że przepis ma charakter dyspozytywny, jednak dopuszczalne wyłączenie przez wspólników obowiązków wynikających z niego jest ograniczone przez art. 3531 kodeksu cywilnego (strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego). Całkowite wyłączenie obowiązków ustanowionych w art. 56 k.s.h. byłoby sprzeczne z naturą stosunku spółki jawnej.

Podmiotowy zakres obowiązywania zakazu konkurencji może ulec modyfikacji również w razie likwidacji spółki. Zgodnie z treścią art. 69 k.s.h., w okresie likwidacji zakaz konkurencji obowiązuje tylko osoby będące likwidatorami. Co do zasady, likwidatorami są wszyscy wspólnicy. W tym wypadku zakaz konkurencji obejmuje wszystkich i praktycznie nic się nie zmienia. Wspólnicy mogą jednak powołać na likwidatorów tylko niektórych spośród siebie, jak również osoby trzecie. W tym wypadku wspólnicy niebędący likwidatorami są zwolnieni z przestrzegania zakazu konkurencji. W literaturze przedmiotu podkreśla się, że z jednej strony likwidatorzy mogą uzyskać zgodę wspólników na prowadzenie działalności konkurencyjnej (ale nie na działanie sprzeczne z interesami spółki), z drugiej zaś zakaz ten może zostać rozciągnięty w umowie spółki na wspólników niebędących likwidatorami.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK