REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Do 30 kwietnia należy sprawdzić i skorygować dokumenty rozliczeniowe złożone w ZUS za 2011 r.

Aldona Salamon
Specjalista prawa pracy i zarządzania personelem; doświadczony praktyk z wieloletnim stażem pracy w dziale personalnym, zajmujący się na co dzień zagadnieniami związanymi z prawem pracy, wynagrodzeniami oraz prawem ubezpieczeń społecznych. Trener i wykładowca, m.in. w zakresie szkoleń i kursów z tematyki naliczania wynagrodzeń (od podstaw i dla zaawansowanych) oraz prawa ubezpieczeń społecznych.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Do 30 kwietnia br. płatnicy powinni sprawdzić, a w razie potrzeby skorygować przekazane do ZUS dokumenty rozliczeniowe za 2011 r. Jeśli nie dopełnią tego obowiązku, a zostaną stwierdzone nieprawidłowości, mogą zostać ukarani grzywną w wysokości do 5000 zł.

Płatnik składek jest zobowiązany do korekty dokumentów rozliczeniowych przekazywanych do ZUS na bieżąco, gdy okażą się one sporządzone nieprawidłowo. Płatnicy powinni pamiętać, że korekty wymaga nie tylko źle obliczona podstawa wymiaru i wysokość wykazanych składek, ale również dane identyfikacyjne (płatnika lub osób ubezpieczonych) czy kody tytułów ubezpieczeniowych. Ponadto błędy wymagające korekty mogą pojawić się także w dokumentacji rozliczeniowej dotyczącej wypłaconych świadczeń.

REKLAMA

Ustawodawca przewidział przy tym określone terminy na sporządzenie i przekazanie do ZUS dokumentów rozliczeniowych korygujących. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości płatnik składek zobowiązany jest sporządzić i przekazać dokumenty rozliczeniowe korygujące:

• w terminie 7 dni od stwierdzenia nieprawidłowości we własnym zakresie lub od otrzymania zawiadomienia o stwierdzeniu nieprawidłowości przez ZUS,

• nie później niż w terminie 7 dni od uprawomocnienia się decyzji - jeżeli konieczność korekty danych jest wynikiem stwierdzenia nieprawidłowości przez ZUS w drodze decyzji,

• nie później niż w terminie 30 dni od otrzymania protokołu kontroli - jeżeli konieczność korekty danych jest wynikiem stwierdzenia nieprawidłowości przez ZUS w drodze kontroli.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Płatnik składek jest zobligowany do sprawdzenia prawidłowości danych przekazanych do ZUS w imiennych raportach miesięcznych, dotyczących danego roku kalendarzowego - nie później niż do 30 kwietnia następnego roku kalendarzowego. Pomimo że 30 kwietnia jest terminem granicznym, nie oznacza to jednak, że po tym terminie płatnik nie będzie mógł dokonywać korekt. Jeżeli płatnik odkryje pomyłkę po tej dacie, również jest zobligowany do złożenia korekty. W takim przypadku będzie go obowiązywał termin siedmiodniowy (od stwierdzenia nieprawidłowości we własnym zakresie lub na podstawie decyzji ZUS).

Niewielkie błędy w podstawie wymiaru składek

Jeśli błąd w imiennych raportach miesięcznych polega na tym, że została zaniżona lub zawyżona podstawa wymiaru składek, raport ten należy skorygować, gdy różnica przekracza 2,20 zł. Płatnik składek nie powinien zatem korygować danych wykazanych w imiennych raportach miesięcznych w przypadku stwierdzenia we własnym zakresie lub przez ZUS różnicy w podstawie wymiaru składek w wysokości nieprzekraczającej 2,20 zł. Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy podstawę wymiaru składek stanowi zadeklarowana kwota, np. gdy raport został złożony za zleceniobiorcę, za którego składki są opłacane od zadeklarowanej podstawy wymiaru, nie niższej jednak niż wysokość minimalnego wynagrodzenia (art. 41 ust. 6a i 6b w związku z art. 18 ust. 7 ustawy systemowej). Zatem gdy podstawą wymiaru składek jest kwota zadeklarowana, raport należy skorygować w każdym przypadku - nawet jeżeli różnica w podstawie wymiaru składek nie przekracza 2,20 zł.

Czym jest deklaracja i raport korygujący

Deklaracja rozliczeniowa korygująca (ZUS DRA) jest nowym dokumentem zawierającym skorygowane dane. Imienny raport korygujący (tzn. imienny raport miesięczny korygujący ZUS RCA, ZUS RZA, ZUS RSA) ma również formę nowego dokumentu, uwzględniającego zaistniałe zmiany. Dokonując korekty, należy składać tylko te imienne raporty miesięczne, co do których zaistniała konieczność korekty danych. Natomiast deklaracja rozliczeniowa korygująca powinna zawierać pełne, prawidłowe rozliczenie należnych składek i świadczeń, z uwzględnieniem danych wynikających zarówno z załączonych do niej imiennych raportów miesięcznych korygujących, jak i raportów poprawnych, które nie wymagały korekty. Wszystkie dokumenty rozliczeniowe korygujące w danym komplecie powinny być oznaczone tym samym numerem.

Więcej w Monitorze Księgowego - Zamów prenumeratę >>

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA