REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy mandat będzie kosztem firmy?

Elżbieta Węcławik
Iwona Cackowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Mandaty drogowe są konsekwencją niedostosowania się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego. Najczęstszą przyczyną kar porządkowych otrzymywania przez przedsiębiorców jest pośpiech wynikający z napiętego harmonogramu spotkań biznesowych. Co zatem zrobić, gdy kierowcy przytrafi się mandat podczas podróżowania samochodem służbowym? Czy można zaliczyć taką sankcję do kosztów podatkowych?

Zwykło się mawiać, że czas to pieniądz... Wiele osób w pełni dostosowuje się do tej maksymy. W sumie nic w tym dziwnego, każdemu przedsiębiorcy zależy przecież na maksymalizowaniu osiąganego zysku. Niestety, czasami nadmierny pośpiech może być przyczyną różnego rodzaju kar pieniężnych. Najczęstszym przykładem popełnianych przez przedsiębiorców wykroczeń, jest nadmierna prędkość w kierowaniu samochodem służbowym, skutkująca ukaraniem kierowcy mandatem drogowym. Jego wysokość uzależniona jest od wagi popełnionego wykroczenia, ponadto warto zaznaczyć, że niejako w komplecie za najcięższe przewinienia na drodze podatnik może otrzymać pakiet tak zwanych punktów karnych. Jak zatem potraktować karę finansową w postaci mandatu otrzymanego podczas podróży na przykład na ważne spotkanie biznesowe? Czy poniesione w związku z tym wydatki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

REKLAMA

Związek wydatku z przychodem

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą starają się jak najwięcej ponoszonych przez nich wydatków zaliczać do kosztów podatkowych. Nic w tym dziwnego, ze względu na możliwość zoptymalizowania obciążenia podatkowego.  

Należy jednak pamiętać, że koszty, które mogą zostać zakwalifikowane do kosztów uzyskania przychodu zostały uregulowane przepisami prawa podatkowego. W myśl ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za koszty uzyskania przychodu mogą zostać uznane wydatki związane w sposób bezpośredni lub pośredni z prowadzoną działalnością gospodarczą, ponoszone w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Należy jednak pamiętać, że wyjątek stanowią koszty wymienione w katalogu pozycji wyłączonych z możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych zawartego w wyżej wymienionej ustawie (art. 23 ust. 1 ustawy o PIT, art. 16 ust. 1 ustawy o CIT).

Mandat drogowy nie stanowi kosztu podatkowego

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Analizując powyższą definicję kosztu uzyskania przychodu stwierdzić należy, że nie ma przekonujących przesłanek pozwalających na zaliczenie mandatów drogowych otrzymanych przez przedsiębiorców w związku z odbywanymi podróżami służbowymi, do kosztów podatkowych.  Teoretycznie można wykazać pośredni związek  poniesionej kary finansowej z przychodem. Przedsiębiorca spieszył się przecież na spotkanie biznesowe, które zaowocuje w przyszłości powstaniem przychodu. Pamiętać jednak trzeba, że ustawodawca wyłączył kary i grzywny orzeczone w postępowaniu karnym, karnym skarbowym, administracyjnym i w sprawach o wykroczenia z kosztów uzyskania przychodów (por. np. art. 23 ust. 1 pkt 15 ustawy o PIT). Bez znaczenia jest tu próba umotywowania przyczyn przekroczenia przepisów ruchu drogowego za pomocą poczynienia odpowiednich założeń, zakładających  że przedsiębiorca spieszył się na spotkanie biznesowe warunkujące przyszłe źródło przychodów, lub inne ważne dla jednostki gospodarczej sprawy.


Iwona Cackowska, księgowa Tax Care

Elżbieta Węcławik, Tax Care

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Taxways

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA