| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Interpretacje przepisów ubezpieczeniowych

Interpretacje przepisów ubezpieczeniowych

Przedsiębiorca może wystąpić do ZUS i NFZ z żądaniem udzielenia pisemnej interpretacji przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez niego odpowiednio składek na ubezpieczenia społeczne lub ubezpieczenie zdrowotne.

Wydanie pisemnej interpretacji powinno nastąpić bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 30 dni od dnia otrzymania kompletnego i opłaconego wniosku przedsiębiorcy. Niewydanie interpretacji w tym terminie przez właściwy organ oznacza, że została wydana interpretacja stwierdzająca prawidłowość stanowiska przedsiębiorcy przedstawionego we wniosku o wydanie interpretacji.

Odpowiedź ZUS lub NFZ następuje w formie decyzji, która powinna zawierać wskazanie prawidłowego stanowiska w sprawie wraz z uzasadnieniem prawnym oraz pouczeniem o prawie wniesienia środka zaskarżenia. Odwołanie od decyzji przysługuje - za pośrednictwem właściwej jednostki organizacyjnej ZUS - do właściwego sądu okręgowego w terminie miesiąca od dnia jej doręczenia.

Wydana interpretacja nie wiąże przedsiębiorcy. Jest ona natomiast wiążąca dla ZUS lub NFZ. Oznacza to, że przedsiębiorca na własną odpowiedzialność może nie zastosować się do wykładni przepisów. Zastosowanie się do interpretacji przez przedsiębiorcę oznacza jednak, że nie będzie można go obciążyć jakimikolwiek sankcjami administracyjnymi, finansowymi lub karami w zakresie, w jakim zastosował się do uzyskanej interpretacji. Zastosowanie się do interpretacji ZUS nie zwalnia jednak płatnika z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne

ZUS i NFZ mogą zmieniać decyzje w sprawie interpretacji przepisów ubezpieczeniowych wyłącznie w drodze wznowienia postępowania, z wyjątkiem przypadku, gdy w wyniku wydania interpretacji nastąpiły nieodwracalne skutki prawne.

Anna Stykowska-Sikora

aplikant adwokacki

 

Podstawa prawna:

• art. 10, 10a ustawy z 10 lipca 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (DzU nr 141, poz. 888).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »