| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Firmy mogą już korzystać z uproszczeń w rozliczeniu VAT

Firmy mogą już korzystać z uproszczeń w rozliczeniu VAT

Uproszczenia w rozliczeniach VAT ułatwią podatnikom prowadzenie biznesu. Zmiany mają zlikwidować niektóre biurokratyczne bariery istniejące w przepisach. Podatnicy VAT zyskają na zmianach, bo szybciej i łatwiej będą się rozliczać z fiskusem.

Zgodnie z nowelizacją nie będzie trzeba płacić VAT w przypadku dostawy wszystkich obiektów budownictwa po pierwszym zasiedleniu. Dziś w takim przypadku zwolnieniem objęte są tylko obiekty o charakterze mieszkalnym. Przez pierwsze zasiedlenie należy rozumieć oddanie po wybudowaniu lub po ulepszeniu (jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 proc. wartości początkowej) pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu.

Od 1 stycznia 2009 r. wchodzą w życie zmiany w zakresie limitów w definicji małego podatnika, do którego zastosowanie mają specjalne zasady opodatkowania (np. możliwość rozliczania metodą kasową). Dotychczasowe limity ulegną podwyższeniu. Status małego podatnika będą mieli przedsiębiorcy, u których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczy w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1,2 mln euro. Obecnie jest to 800 tys. euro. W przypadku np. przedsiębiorstw maklerskich limit małego podatnika wzrośnie z 30 tys. euro do 45 tys. euro.

Zmieni się także limit dotyczący prezentów małej wartości. Od 1 stycznia 2009 r. maksymalna wartość prezentu niepodlegającego VAT zwiększona zostanie z 5 zł do 10 zł.

Nowelizacja ustawy o VAT

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MAGDALENA MAJKOWSKA, BOGDAN ŚWIĄDER

gp@infor.pl

OPINIE

TOMASZ PABIAŃSKI

menedżer w zespole ds. podatków pośrednich PricewaterhouseCoopers

Wprowadzenie możliwości tworzenia w Polsce magazynów konsygnacyjnych to dobra wiadomość przede wszystkim dla przedsiębiorców zaopatrujących się w surowce i półprodukty u kontrahentów z Unii Europejskiej. Zlikwidowanie konieczności rozliczania polskiego VAT przez zagranicznych dostawców eliminuje barierę utrudniającą współpracę i może skutkować obniżeniem ceny dostarczanych surowców. Oznacza to także ułatwienia dla polskich firm sprzedających towary do innych krajów UE i chcących skorzystać z podobnych uproszczeń obowiązujących w tych krajach.

Niewątpliwą wadą regulacji jest nieobjęcie jej zakresem firm dostarczających polskim przedsiębiorcom towary o przeznaczeniu handlowym - z magazynu konsygnacyjnego nie będzie mógł skorzystać francuski producent odzieży dostarczający gotowe wyroby do sieci sklepów położonych w Polsce.

PIOTR GŁUSZEK

doradca podatkowy, dyrektor wrocławskiego biura MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy

Jedną z korzystnych zmian jest możliwość rozliczenia VAT od importu towarów w deklaracji podatkowej. Zmiana ta poprawi płynność finansową importerów - podatek rozliczą w zbliżony sposób jak przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów. Niestety z tej możliwości będzie mogła skorzystać ograniczona grupa podmiotów, stosujących tzw. procedury uproszczone. Zmiany te wchodzą w życie dziś.

Nowelizacja przewiduje również od 2009 roku składanie tzw. deklaracji importowej w przypadku procedury pojedynczego pozwolenia, która zostanie wprowadzona od 1 stycznia 2009 r. nowelizacją Wspólnotowego Kodeksu Celnego.

Czytaj także

Autorzy:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK