| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Jak i gdzie kupić podpis elektroniczny

Jak i gdzie kupić podpis elektroniczny

Jak i gdzie zakupić oraz jak dokonać aktywacji podpisu elektronicznego? Jakie są koszty zestawów do podpisu elektronicznego i związanego z nim kwalifikowanego znacznika czasu? Jakie są minimalne wymagania techniczne, aby się nim posługiwać? Jaki jest zakres zastosowania i jakie są zalety podpisu elektronicznego?

1. Notarialne poświadczenie podpisu - w tym przypadku należy przesłać oba egzemplarze umowy subskrybenta wraz z załącznikiem nr 1 (przy czym jeden egzemplarz z notarialnym poświadczeniem podpisu) oraz potwierdzenie przelewu na adres firmy dokonującej certyfikacji.

2. Weryfikacja tożsamości w punkcie rejestracji - w tym przypadku należy przekazać jeden komplet dokumentów pracownikowi dokonującemu weryfikacji.

3. Weryfikacja tożsamości w punkcie potwierdzania tożsamości (PPT) - w tym przypadku należy przesłać dwa egzemplarze umowy subskrybenta wraz z załącznikiem nr 1 oraz potwierdzenie przelewu na adres firmy dokonującej certyfikacji.

4. Weryfikacja tożsamości za pośrednictwem mobilnego punktu potwierdzania tożsamości - w tym przypadku przedstawiciel firmy certyfikującej dokonuje odbioru stosownych dokumentów.

Kolejnym krokiem jest weryfikacja otrzymanych przez firmę dokonującą certyfikacji dokumentów i wystawienie na ich podstawie certyfikatu. O tej czynności certyfikujący się podmiot zostaje zawiadomiony za pośrednictwem poczty e-mail. W otrzymanej wiadomości znajdują się informacje o systemie, do którego należy się zalogować przy użyciu karty i pobrać certyfikat. Następnie należy dokonać zapisu certyfikatu na kartę kryptograficzną za pomocą oprogramowania zawartego w zestawie.

Dokumenty i informacje, jakie należy przygotować w celu zakupu zestawu do podpisu elektronicznego, można zdecydowanie podzielić na dwie grupy, biorąc za kryterium podziału możliwość zakupu zestawu z certyfikatem kwalifikowanym uniwersalnym oraz zestawu z certyfikatem kwalifikowanym zawierającym dodatkowe dane, i tak:

1) dokumenty oraz informacje wymagane przy zakupie zestawu z certyfikatem kwalifikowanym uniwersalnym (certyfikat rekomendowany dla płatników ZUS, do korespondencji z administracją publiczną i w kontaktach biznesowych) to:

- dane, jakie zawarte zostają w certyfikacie: dane osobowe użytkownika certyfikatu, m.in. imię, nazwisko, numer PESEL, numer NIP itd.,

- dane podmiotu, który dokonuje zapłaty za zestaw - mogą to być dane podmiotu, dla którego użytkownik certyfikatu będzie działał lub dane użytkownika certyfikatu,

- dokumenty: dowód osobisty lub paszport użytkownika certyfikatu;

2) dokumenty oraz informacje wymagane przy zakupie zestawu z certyfikatem kwalifikowanym zawierającym dodatkowe dane (certyfikat rekomendowany dla osób fizycznych pełniących funkcje publiczne oraz dla pełnomocników firm):

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Ludwiczak

Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK