| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Specjalne konto bankowe nie będzie już obowiązkowe

Specjalne konto bankowe nie będzie już obowiązkowe

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą o małych rozmiarach będą mogły rozliczać się z kontrahentami, fiskusem i ZUS gotówkowo lub przez zwykły ROR.

- Ta zmiana może budzić opór ze strony banków, które od czasu zmuszenia małych przedsiębiorców, łącznie z osobami sprzedającymi warzywa na bazarku, do prowadzenia firmowych kont zarabiają niemałe pieniądze - wskazuje G. Wlazło. - Przygotowując pakiet zmian reguł prowadzenia działalności gospodarczej obliczyliśmy, że indywidualny przedsiębiorca płaci minimum 600 zł rocznie, tylko z tytułu utrzymania rachunku rozliczeniowego w banku i obsługi bezgotówkowych płatności podatków i parapodatków. Byłoby o wiele taniej, gdyby mógł wykonać te operacje z tańszego konta ROR. Niestety, przepisy obowiązującego prawa i orzecznictwo nie pozwalają na to - dodaje.

Z danych GUS wynika, że jednoosobowych firm jest w Polsce przeszło 1,5 mln. Przychody banków z tytułu prowadzenia kont obsługujących ich działalność gospodarczą sięgają więc setek milionów zł. Nic więc dziwnego, że banki w obowiązku prowadzenia kont firmowych widzą same zalety.

- W dzisiejszych warunkach prowadzenia biznesu rachunek rozliczeniowy jest niezbędnym narzędziem, które ułatwia przedsiębiorcy pracę - ocenia Anna Papka z banku Pekao. - Takie rachunki cieszą się popularnością, niezależnie od wymogu ich posiadania wynikającego z przepisów prawa. Dzięki nim można dokonywać płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą. Rachunek bankowy zapewnia przedsiębiorcy wiele korzyści, w tym kompleksową obsługę finansową, dostępność środków zgromadzonych na rachunku poprzez sieć oddziałów oraz bankomatów, możliwość lokowania środków i regulowania opłat stałych - zachwala.

Płatność dokonywana przelewem ma swoje zalety - w razie potrzeby można ją należycie udokumentować, a przy łatwym dostępie do konta (np. na rachunku obsługiwanym przez internet) umożliwia uproszczenie i obniżenie kosztów alternatywnych operacji gotówkowych.

- Nie chodzi o to, by wyeliminować obrót bezgotówkowy, ale o to, by zlikwidować absurd - tłumaczy Elżbieta Lutow, ekspert ZRP.

- Jest faktem, że opłaty i prowizje pobierane przez banki za prowadzenie ROR-ów i rachunków rozliczeniowych znacznie się od siebie różnią. Indywidualni przedsiębiorcy więcej płacą za swoje rachunki firmowe i za obsługiwane za ich pośrednictwem rozliczenia - dodaje.

Rachunki przedsiębiorców

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

KRZYSZTOF POLAK

krzysztof.polak@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK