reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Firmy inwestują i ani myślą o ryzyku dekoniunktury

Firmy inwestują i ani myślą o ryzyku dekoniunktury

Inwestycje firm wzrosną mimo gorszych warunków rynkowych. Nowe technologie pomogą zwiększyć wydajność przedsiębiorstw. 

Gdańska Energa w 2007 roku zainwestowała około 750 mln zł, a w 2008 roku zamierza zwiększyć inwestycje do 800-830 mln zł, z czego 600 mln zł to nakłady na dystrybucję. Z kolei Tauron Polska Energia zamierza zainwestować około 1,6 mld zł i to jest ok. 0,3 mld zł mniej niż w 2007 roku. Wynika to jednak z planowanych nakładów na budowę elektrowni Łagisza, które w tym roku zgodnie z planem inwestycyjnym będą mniejsze niż w 2007 roku.

- Przewidywane w tym roku spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego nie jest w stanie przełożyć się na zahamowanie inwestycji w energetyce - mówi Janusz Grudziński, wiceprezes zarządu Tauron Polska Energia.

Z badania PricewartehouseCoopers wynika, że 27 proc. delaerów zamierza zwiększyć liczbę prowadzonych salonów w tym roku. 57 proc. chce zwiększyć swój stan posiadania o przynajmniej jeden salon.

- W najbliższych latach spodziewamy się stabilnego wzrostu sprzedaży sięgającego około 20 proc. rocznie. Można zakładać, że w 2010 roku sprzedaż nowych aut w Polsce osiągnie poziom 450 tys. sztuk - mówi Adam Pietkiewicz, prezes Grupy PGD.

Jego firma kosztem 15 mln zł chce zbudować do końca 2009 r. trzy obiekty. Przy czym stawia na prowadzenie salonów wielomarkowych. To wciąż nowość na naszym rynku, bo 56 proc. dealerów ma jeden salon. Analitycy PWC zauważają, że część dealerów może zdecydować się sprzedać salony położone w atrakcyjnych punktach miast i albo wyjść z biznesu, albo zainwestować w większy salon na obrzeżach miasta.

Według najnowszych danych GUS klimat koniunktury w budownictwie poprawił się, a firmy podkreślają wzrost portfela zamówień i produkcji. Wskazują też na wzrost zatrudnienia i inwestycji przy wykorzystaniu w 84 proc. dostępnych mocy produkcyjnych. Prawie 20 proc. zaznacza, że ich zdolności produkcyjne są zbyt małe w stosunku do oczekiwanego w okresie najbliższego roku portfela zamówień.

- Nie zauważam tendencji do zmniejszania inwestycji. Schłodzenie gospodarki branży budowlanej nie dotyczy, dostajemy bardzo dużo ofert na generalne wykonawstwo obiektów mieszkaniowych, użyteczności publicznej i komercyjnych. Jest dużo zapytań o tereny pod działalność logistyczną i obiekty handlowe, do Polski wchodzą ciągle nowe sieci - mówi Ewa Bobkowska, prezes firmy budowlanej PA Nova.

- Brakuje nam tylko wykwalifikowanych pracowników. Spadek koniunktury gospodarczej nie przłożył się na zmniejszenie naszych zamówień - dodaje.

- Już dziś możemy powiedzieć, że styczeń tego roku nie będzie gorszy od poprzedniego - zapewnia Wojciech Jakrzewski, wiceprezes Centrum Klima.

Jego firma nie tylko nie odczuwa spowolnienia gospodarki, ale planuje nowe inwestycje. W tym roku wybuduje nową hale produkcyjną kosztem około 6 mln zł.

Prognozy GP

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

CZU, t.św. krześ, KK-M, ZKG, WI, MK, MAJ, ICH, MGA

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Smoleńska

Dziennikarka, redaktor

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama