| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Wynalazki można zgłaszać w formie elektronicznej

Wynalazki można zgłaszać w formie elektronicznej

Nie wystarczy uproszczenie zasad zgłaszania pomysłów przez wynalazców. Aby mogli opatentować więcej wynalazków, muszą wzrosnąć nakłady na naukę i badania.

Zagraniczni wynalazcy, którzy ubiegają się o patent, nie będą musieli wskazywać, że chcą skorzystać również z ochrony w Polsce. Wystarczy bowiem, że w Urzędzie Patentowym złożą tłumaczenie dokumentacji. Do ochrony wynalazków zarejestrowanych w agendach unijnych stosuje się przepisy ustawy z 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (Dz.U. z 2003 r. nr 119, poz. 1117 z późn. zm.), jeżeli umowa międzynarodowa lub przepisy Unii Europejskiej obowiązujące bezpośrednio w krajach członkowskich określają szczególny tryb udzielania ochrony wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych, znaków towarowych, oznaczeń geograficznych lub topografii układów scalonych.

- Natomiast polscy wynalazcy mogą składać wnioski do Europejskiego Trybunału Patentowego - tłumaczy Andrzej Pyrża, wiceprezes Urzędu Patentowego.

Jest ich jednak niewiele, ponieważ zgłoszenia są kosztowne. Zdaniem Andrzeja Pyrży liczba polskich wynalazków mogłaby być większa, gdyby wynalazcy mogli liczyć na większą niż do tej pory pomoc państwa, korzystniejsze kredyty i fundusze unijne oraz na lepsze postrzeganie przez wyższe uczelnie pracowników naukowych, którzy uzyskują patenty.

- Liczba patentów utrzymuje się od kilku lat mniej więcej na tym samym poziomie - mówi Andrzej Pyrża.

Natomiast od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej znacznie mniej wniosków składają wynalazcy z zagranicy.

- Ubiegają się o zarejestrowanie ich w agendach unijnych i dopełniają formalności w taki sposób, aby patenty korzystały z ochrony również w Polsce - dodaje Andrzej Pyrża.

Przepisy nowelizacji zmieniły na korzystniejsze dla wynalazców wymogi określające termin złożenia tłumaczeń dowodów pierwszeństwa i oświadczeń o podstawie korzystania z uprzedniego pierwszeństwa. Wprowadzono dodatkowy trzymiesięczny termin liczony od daty zgłoszenia wynalazku, w którym zgłaszający powinien nadesłać tłumaczenie na język polski lub na inny język, jeżeli wynika to z umowy międzynarodowej. Gdyby zgłoszenie nie zawierało tłumaczenia, to wówczas Urząd Patentowy wydaje postanowienie, wzywając do uzupełnienia wniosku pod rygorem odmowy przyznania uprzedniego pierwszeństwa. Natomiast ten, kto nabył prawo do korzystania z uprzedniego pierwszeństwa przysługującego ze zgłoszenia albo wystawienia wynalazku dokonanego przez inną osobę, powinien w ciągu trzech miesięcy od daty zgłoszenia wynalazku nadesłać oświadczenie o tym, na jakiej podstawie korzysta z uprzedniego pierwszeństwa.n

20 131 zgłoszeń patentowych dokonano w UE w 2006 roku

2369 zgłoszeń patentowych dokonano w Polsce w 2006 roku

100 wniosków patentowych złożyli polscy wynalazcy do Europejskiego Urzędu Patentowego w 2006 roku

Co zmieniło się w prawie patentowym

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Podstawa prawna

• Ustawa z 29 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy Prawo własności przemysłowej (Dz.U. nr 136, poz. 958).

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Eco Carport

Producent i dystrybutor wiat z drewna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK