| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Jak zabezpieczyć wykonanie umowy

Jak zabezpieczyć wykonanie umowy

Zawierając umowę – w szczególności z nieznanym nam podmiotem – warto poświęcić trochę czasu i środków, aby zabezpieczyć transakcję. Dzięki temu, jeśli kontrahent nie będzie chciał bądź nie będzie mógł wywiązać się ze zobowiązania, pozostanie nam alternatywna możliwość zaspokojenia roszczeń z przedmiotu zabezpieczenia.

W obrocie gospodarczym często stosuje się poręczenie dokonywane przez członków zarządu. Podpisują oni weksel jako organ reprezentujący spółkę, a jednocześnie poręczają osobiście za spółkę, przez co wywierają wpływ na podmiot zobowiązany.
Poręczenie
Kolejną często spotykaną formą zabezpieczenia jest poręczenie cywilnoprawne. Jest to instytucja zaliczana do osobistych zabezpieczeń wierzytelności uregulowana w kodeksie cywilnym (art. 876-887). Przez umowę poręczenia poręczyciel zobowiązuje się względem wierzyciela wykonać zobowiązanie na wypadek, gdyby dłużnik zobowiązania nie wykonał - poręczyciel zaciąga własne zobowiązanie, ale wykonując je, spłaca cudzy dług. W braku odmiennego zastrzeżenia poręczyciel jest odpowiedzialny jak współdłużnik solidarny. Co istotne, oświadczenie poręczyciela powinno być pod rygorem nieważności złożone na piśmie, natomiast jego przyjęcie przez wierzyciela może być dokonane w każdej formie.
CO NA TO SĄD?
Do zawarcia umowy poręczenia przez jednego małżonka w czasie trwania wspólności ustawowej wymagana jest zgoda drugiego małżonka wówczas, gdy umowa ta jest czynnością przekraczającą zakres zwykłego zarządu majątkiem wspólnym.
Uchwała SN (7) z 25 marca 1994 r., sygn. akt III CZP 182/93, OSN z 1994 r., nr 7-8, poz. 146
 
Na ocenę, czy poręczenie długu przez jednego z małżonków pozostających we wspólności majątkowej stanowi czynność przekraczającą zakres zwykłego zarządu majątkiem wspólnym - obok takich kryteriów, jak:
1) rozmiar i charakter majątku wspólnego,
2) wysokość zobowiązania w stosunku do wartości majątku wspólnego,
3) doniosłość czynności z punktu widzenia interesu społeczno-gospodarczego rodziny,
4) bezpieczeństwo obrotu
- ma również wpływ wartość majątku odrębnego poręczyciela, do którego może być skierowana egzekucja.

PRZYKŁAD
Jan Kowalski został poproszony przez swojego kuzyna Nowaka o poręczenie umowy (umowa na zakup towaru z odroczonym terminem płatności zawarta ze spółką X na kwotę 150 000 zł). Kowalski i jego żona pracują u jednego pracodawcy, zarabiają po ok. 2000 zł miesięcznie. Żona Kowalskiego nie była obecna przy podpisywaniu przez swego męża umowy poręczenia, nie wyrażała także swojej zgody na piśmie na jej podpisanie. Dlatego też w przypadku, gdy Nowak nie wywiąże się ze zobowiązania wobec spółki X, wierzyciel będzie mógł prowadzić postępowanie egzekucyjne jedynie z majątku osobistego poręczyciela.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Witkowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK