REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie skutki dla pracowników powoduje niewypłacalność pracodawcy

Leszek Jaworski
Leszek Jaworski

REKLAMA

Kosztami działalności firmy są m.in. składki odprowadzane przez pracodawcę na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. W razie niewypłacalności pracodawcy pracownicy otrzymają z Funduszu część należnych im świadczeń, bo pomoc ta, z założenia, ma charakter wyłącznie socjalny.

Celem Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (dalej Funduszu) jest ochrona roszczeń pracowniczych w razie niemożności ich zaspokojenia przez niewypłacalnego pracodawcę. W przypadku wystąpienia niewypłacalności pracodawcy opłacanie składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (dalej FGŚP) pozwoli na zaspokojenie roszczeń pracowników, byłych pracowników oraz członków rodziny zmarłego pracownika lub zmarłego byłego pracownika, którzy są uprawnieni do renty rodzinnej. Środki z tego funduszu pochodzą ze składek wpłacanych przez firmy.

REKLAMA

Zasady ponoszenia kosztów z tego tytułu oraz zakres i tryb wypłaty świadczeń dla pracowników określa ustawa z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (dalej ustawa o ochronie roszczeń).

Składka na FGŚP

Obowiązek rozliczania i opłacania składek na FGŚP dotyczy:

REKLAMA

• przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą na terytorium RP,
• przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą także na terytorium innych państw członkowskich UE lub Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, ale jedynie w odniesieniu do działalności prowadzonej na terytorium RP,
• oddziałów banków zagranicznych,
• oddziałów instytucji kredytowych,
• oddziałów zagranicznych zakładów ubezpieczeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Składki należy opłacać za pracowników oraz osoby, które są uważane za pracowników i podlegają obowiązkowi ubezpieczeń emerytalnego i rentowych (art. 10 ustawy o ochronie roszczeń). Nie dotyczy to małżonka pracodawcy, a także jego dzieci własnych, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobionych, rodziców, macochy ojczyma oraz osób przysposabiających, a także rodzeństwa, wnuków, dziadków, zięciów i synowych, bratowych, szwagierek i szwagrów oraz osób wykonujących pracę zarobkową w gospodarstwie domowym.

Podstawę wymiaru składki na FGŚP stanowi podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, przy czym nie stosuje się ograniczenia do wysokości 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Zwolnienie z opłacania składki

Pracodawca nie opłaca składek na FGŚP za pracowników powracających z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub z urlopu wychowawczego w okresie 36 miesięcy począwszy od pierwszego miesiąca po powrocie z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego.

Jeżeli po zakończeniu urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego pracownik korzysta z:

• urlopu wypoczynkowego,
• dni wolnych od pracy z tytułu opieki nad członkiem rodziny lub
• zwolnienia lekarskiego,

należy uznać, że jego powrót do pracy nastąpił po zakończeniu urlopu, a nie od daty faktycznego podjęcia pracy. Wobec tego początkiem 36-miesięcznego okresu zwolnienia z opłacania składek za daną osobę będzie pierwszy dzień miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zakończenie urlopu.

PRZYKŁAD

REKLAMA

Pracownica do 31 maja 2012 r. przebywała na urlopie macierzyńskim, a od 1 do 24 czerwca przebywała na urlopie wypoczynkowym. Następnie od 25 do 29 czerwca była chora i za ten okres otrzymała wynagrodzenie chorobowe. W tej sytuacji należy uznać, że powrót pracownicy do pracy nastąpił 1 czerwca i tym samym za czerwiec nie należy za nią opłacać składki na FGŚP.

Zwolnienie z opłacania składki na FGŚP przysługuje przez okres 12 miesięcy w razie zatrudnienia osoby, która ukończyła 50 lat i w okresie 30 dni przed podjęciem pracy pozostawała w ewidencji bezrobotnych powiatowego urzędu pracy. Termin 12-miesięczny należy liczyć od pierwszego miesiąca po zawarciu umowy o pracę.

Więcej w miesięczniku Sposób na płace - Zamów prenumeratę >>

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Sposób na płace

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA