reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jak święto Bożego Ciała wpływa na wymiar czasu pracy

Jak święto Bożego Ciała wpływa na wymiar czasu pracy

Od niedawna zatrudniamy dwóch pracowników w równoważnym systemie czasu pracy. Pracownicy ci pracują na zmiany po 12 godzin na dobę. Jak na wymiar czasu pracy tych pracowników wpływa święto Bożego Ciała, które przypada w tym roku 3 czerwca? Czy obniżamy wymiar czasu pracy w związku z tym świętem o 8 godzin czy o 12 godzin?


rada

Święto Bożego Ciała obniża wymiar czasu pracy pracowników o 8 godzin. Nie ma w tym przypadku znaczenia, że pracownicy pracują po 12 godzin na dobę.

uzasadnienie

Każde święto, które występuje w innym dniu niż niedziela, obniża wymiar czasu pracy pracowników o 8 godzin (art. 130 § 2 Kodeksu pracy; dalej: k.p.). Dla zmniejszenia wymiaru czasu pracy z tytułu świąt nie ma znaczenia, w jakim systemie czasu pracy pracują pracownicy. Nawet w przypadku gdy pracownicy pracują w systemie dopuszczającym pracę po 12 godzin na dobę, wymiar czasu pracy z tytułu świąt obniżamy o 8 godzin.

Nie wszystkie święta obniżają wymiar czasu pracy. Jedynie święta, które zostały wymienione w ustawie o dniach wolnych od pracy zmniejszają wymiar godzin pracy pracowników. Takim świętem jest m.in. dzień Bożego Ciała przypadający 3 czerwca 2010 r.

Obliczając wymiar czasu pracy w czerwcu br., należy zatem:

Krok 1. Obliczyć wymiar czasu pracy dla pełnych tygodni pracy

W tym celu należy pomnożyć liczbę pełnych tygodni przypadających w czerwcu przez 40 godzin.

W czerwcu br. występują 4 pełne tygodnie, a zatem 4 x 40 godzin = 160 godzin.

Krok 2. Obliczyć wymiar czasu pracy dla całego miesiąca

W tym celu do otrzymanej liczby godzin należy dodać iloczyn 8 godzin i liczby dni wykraczających poza pełne tygodnie pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku.

W czerwcu br. są 2 takie dni, tj. 29 i 30 czerwca, a zatem 160 godzin + 16 godzin = 176 godzin.

Krok 3. Zmniejszyć uzyskany wymiar czasu pracy o dni świąteczne

W tym celu od otrzymanej liczby godzin należy odjąć 8 godzin z tytułu każdego święta przypadającego w czerwcu w innym dniu niż niedziela.

W czerwcu br. jest 1 takie święto, tj. 3 czerwca (Boże Ciało), a zatem 176 godzin - 8 godzin = 168 godzin.

W czerwcu br., jeżeli Państwa pracowników obowiązuje 1-miesięczny okres rozliczeniowy, który obejmuje ten miesiąc, powinni Państwo zaplanować pracownikom 168 godzin pracy.

Jeżeli zatrudniają Państwo pracowników w placówkach handlowych, powinni Państwo pamiętać, że nie można im polecić pracy w święto Bożego Ciała. W święta obowiązuje bowiem zakaz pracy pracowników w placówkach handlowych (art. 1519a Kodeksu pracy).

• art. 130, art. 135 § 1, art. 1519a ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 219, poz. 1704

• art. 1 ustawy z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy - Dz.U. Nr 4, poz. 28; ost.zm. Dz.U. z 1990 r. Nr 28, poz. 160

Marek Skałkowski

specjalista w zakresie prawa pracy

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

RT Tax Poland

Założona w 2000 roku firma jest obecnie jednym ze światowych liderów. Oferuje usługi zwrotu podatku dla osób, które pracowały za granicą. RT Tax posiada około 400 przedstawicielstw w 40 krajach na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama