REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zasiłek chorobowy przysługuje w okresie zawieszenia działalności gospodarczej

Dorota Wawrzeńczak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzę działalność gospodarczą, którą zawiesiłem na okres od 1 listopada do 31 grudnia 2008 r. Przed zawieszeniem działalności opłacałem składki na wszystkie ubezpieczenia. Do wszystkich ubezpieczeń, w tym chorobowego, zgłosiłem się od 1 stycznia 2009 r. 29 grudnia 2008 r. miałem wypadek samochodowy. W wyniku wypadku otrzymałem zwolnienie lekarskie na okres od 29 grudnia 2008 r. do 27 stycznia 2009 r. Zwolnienie lekarskie złożyłem w ZUS, ale poinformowano mnie, że nie mam prawa do zasiłku chorobowego. Czy słusznie?

RADA

REKLAMA

Tak, ponieważ zachorował Pan w okresie, w którym nie podlegał Pan ubezpieczeniu chorobowemu. Za zwolnienie lekarskie trwające od 29 grudnia 2008 r. do 27 stycznia 2009 r. nie ma Pan prawa do zasiłku chorobowego.

UZASADNIENIE

REKLAMA

Zasiłek chorobowy przysługuje, jeżeli niezdolność do pracy powstała w okresie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu (art. 6 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Zawieszenie działalności gospodarczej powoduje, że ustaje tytuł do ubezpieczeń, w tym tytuł do ubezpieczenia chorobowego. Prowadzący działalność nie opłaca składek od następnego miesiąca po złożeniu w gminie informacji o zawieszeniu działalności do końca miesiąca, w którym złożył informację w gminie o podjęciu działalności.

Tylko w wyjątkowych sytuacjach prawo do zasiłku chorobowego uzyska osoba, która zachorowała w okresie zawieszenia działalności. Prawo do zasiłku chorobowego w tym przypadku ustala się tak jak dla osoby chorej po ustaniu ubezpieczenia, np. po rozwiązaniu umowy o pracę. Zasiłek chorobowy w tym przypadku przysługuje, jeżeli niezdolność do pracy:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• trwała co najmniej 30 dni bez przerwy oraz,

• powstała nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego albo powstała nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego - ta sytuacja dotyczy chorób zakaźnych, których okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, oraz chorób, których objawy ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby.

Dodatkowo, zasiłek chorobowy nie przysługuje, jeżeli osoba uprawniona:

• ma ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy,

• podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników,

• w okresie po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego kontynuuje albo podjęła inną działalność zarobkową, która jest równocześnie tytułem do obowiązkowego lub dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego albo zapewnia prawo do świadczeń za okres niezdolności do pracy z powodu choroby.

PRZYKŁAD

REKLAMA

Jacek J. prowadzi działalność gospodarczą od 2000 r. i przez cały czas podlegał dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Od 1 stycznia 2009 r. zawiesił działalność gospodarczą na okres 3 miesięcy. Nie ma ustalonego prawa do emerytury, renty, nie wykonuje żadnej innej działalności zarobkowej oraz nie podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu rolników. 8 stycznia 2009 r. w domu złamał nogę i otrzymał zwolnienie lekarskie od 8 stycznia do 10 lutego 2009 r. Ponieważ od ostatniego dnia przed zawieszeniem działalności gospodarczej, tj. od 31 grudnia 2008 r. do dnia zachorowania nie upłynęło 14 dni i niezdolność do pracy będzie trwać dłużej niż 30 dni, Jackowi J. przysługuje zasiłek chorobowy.

Pan zawiesił działalność od 1 listopada 2008 r. i od 1 listopada do 31 grudnia 2008 r. nie opłacał Pan obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Nie mógł Pan w tym okresie przystąpić również do ubezpieczenia chorobowego, ponieważ nie podlegał Pan obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. To oznacza, że przerwa między kolejnymi okresami ubezpieczenia była dłuższa niż 30 dni. Dlatego ZUS nie może tych okresów zsumować.

Zwolnienie lekarskie otrzymał Pan w okresie, kiedy nie podlegał Pan ubezpieczeniu chorobowemu. To oznacza, że ZUS odmówi Panu wypłaty zasiłku chorobowego w związku z wypadkiem z 29 grudnia 2009 r., ponieważ zachorował Pan przed dniem objęcia ubezpieczeniem chorobowym.

• art. 36a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),

• art. 6 ust. 1, art. 13, art. 29, art. 32 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Dorota Wawrzeńczak

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kobiety w Polsce mają własne firmy częściej niż w większości krajów UE. W naszym kraju 8% Polek prowadzi działalność gospodarczą

  Kobiety w Polsce mają własne firmy częściej niż w większości krajów Unii Europejskiej – w naszym kraju 8% Polek prowadzi działalność gospodarczą, co stanowi drugi wynik europejski.

  Pieniądze na koncie w 10 sekund. Kto najbardziej zyska na przelewach natychmiastowych?

  Czy nowe przepisy dotyczące przelewów natychmiastowych wstrząsną rynkiem płatności? Banki będą musiały je realizować w ciągu maksymalnie 10 sekund. Co z weryfikacją odbiorcy przelewu w tak krótkim czasie? 

  Czy powrót aktywności fuzji i przejęć pomoże rynkom w Europie?

  Jakie są perspektywy dla rynku fuzji i przejęć w 2024 r.? Jaka branża cieszy się największą popularnością? Czy inwestorzy mają powody do zadowolenia? 

  Rolnicy ruszyli do skupów. Czy da się jeszcze zarobić na zbożu?

  W obliczu obaw o dalszy spadek cen, rolnicy postanowili sprzedać zboża ze swoich magazynów. Już w styczniu, punkty skupu zakupiły 538,8 tys. ton zbóż, co stanowi wzrost o 10% w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2023 i o 17% w stosunku do grudnia poprzedniego roku. 

  REKLAMA

  Dojście do niskiej inflacji wymaga kontraktu społecznego, który jest jak umowa widmo

  Niska inflacja to kontrakt społeczny. Taki kontrakt jest jak umowa widmo, ale osiągany jest głównie wysiłkiem banku centralnego, bo NBP jest odpowiedzialny za stabilność cen w gospodarce.

  Sektor MŚP chętniej sięga po kredyty, a banki zaostrzają kryteria ich przyznawania

  Popyt na kredyty długoterminowe ze strony małych przedsiębiorców jest najwyższy od lat. Jedocześnie banki przyznają, że zaostrzają kryteria kredytowe. Czy alternatywna forma finansowania, czyli faktoring, będzie przeżywał ożywienie?  

  Przedsiębiorcy mają obawy czy uda się wydać pieniądze z KPO. Polska ma na to o połowę mniej czasu niż inne kraje

  Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy – KPO dla Polski to doskonała wiadomość, ale trzeba się pospieszyć, by je efektywnie wydać, apelują przedsiębiorcy. Kraje, które dostały pieniądze europejskie bez opóźnień aktualnie są już w połowie drogi w ich wydatkowaniu. Polska będzie musiała wdrożyć wysokie tempo, by żadne dotacje nie przepadły.

   

  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  REKLAMA

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  REKLAMA